■otec#< 'WorU&viaaru NTDEK NIEUW TALENT TIJDE? W v JWHDHOOC ra hbt krmml m JONCS ONMMHMBtS eiusi beRie Een verfrissende blik"*1 DE WANVERTONING VAN DE ONDERKONING 30 HART VAN HOLLAND PEPTALK 1 FEBRUARI 2012 O Door Pepijn de Groot De maatschappij verruwt. Tenminste, als ik sceptische sociologen moet geloven. Zelf merk ik er weinig van, maar ik ben dan ook geen maatschappijdeskundige. Deels is het natuurlijk te danken aan de maatschappij zelf. Of de maatschappij nou een hij of zij is, jij bent het sowieso en ook zij en wij horen erbij. Voor nu schuif ik de term maatschappij maar even opzij. Wij blij. V» De maatschappij valt niets te verwijten. Het is het 'tanende gezag van instituties': de dwalende burger heeft geen sterke, rotsvaste institutie meer om zich aan vast te klampen. Herman Tjeenk Willink, die vorige week aftrad als onderkoning van Nederland, sprak zijn zorgen uit over het gezag van instituties in Nederland. Ook zijn eigen institutie, de Raad van State - deze dient als adviesorgaan voor re gering - heeft te kampen met afnemend gezag. Gek is dat ook niet, met Piet Hein Donner als nieuwe vicepresident van de Raad. In 2006 nam hij als minister van Justitie nog een rapnummer op over het drugsbeleid. Met 'De Don' als artiesten naam dien je nooit meer serieus genomen te worden. Ik denk dat zelfs Ali B. Donner zou weigeren in het programma 'Op Volle Toeren'. En als je ziet wie de knuffelmar- rokkaan allemaal op sleeptouw neemt, zegt dat genoeg over het gezag van de onderkoning van Nederland. Ook het koningshuis heeft te kampen met tanend gezag. Vroeger kon de koninklijke familie zich nog koninklijk wanen. Neem de Greet Hofmans-affaire uit de jaren '50. Greet Hofmans was een gebedsgenezeres en haar hulp werd ingeschakeld om Ma rijke (nu bekend als prinses Christina), de slechtziende dochter van Juliana en prins Bernhard, te helpen. Overleveringen uit die tijd hebben mij geleerd dat er destijds talige grapjes werden gemaakt over deze slechtziende prinses. 'Vroeger heette ze Marijke en kon ze niet kijken, nu heet ze Christien en kan ze nog niet zien.' Maar goed. Gebedsgenezeres Hofmans werd vertrouwenspersoon van Koningin Juliana. Het werd crisis in paleis Soestdijk en Hof mans zou Bernhard en Juliana uit elkaar hebben gedreven. Een scheiding bleek aanstaande. Over deze crisis aan het hof werd in de buitenlandse pers geschreven. De Nederlandse pers was op de hoogte van de crisis op het hof, maar schreef er niet over. Toen het Duitse blad Der Spiegel een artikel publiceerde over de Hofmans affaire, werd dit blad zelfs uit de schap pen gehaald in Nederland. Allemaal uit respect voor de koninklijke familie en de stabiliteit van het land. Dat is nu wel anders. Cabaretier Hans Teeuwen doet in een voorstelling voor hoe hij Beatrix oraal bevredigt. Lucky TV maakte onlangs een filmpje waarin Beatrix in Evakostuum werd afgebeeld. Met de eindeloze reeks aan televisieseries over het koninklijk huis worden ook zaken belicht die het gezag van het koningshuis ondermijnen. Gelukkig is er voor de Oran jes licht aan het einde van de tunnel: het kan nooit lang meer duren voordat Prins Pils zichzelf op de troon hijst. De rappende onderkoning raakt snel in de vergetelheid als we een schaatsende koning hebben. In twee talige vormen is er een nieuwe bevrijdende vorst op komst. Binnenkort vriezen alle wateren dicht en ook Wil- lem-Alex zal zich op het ijs wagen. Net als in 1986, toen hij onder een andere naam de Elfstedentocht reed. De vorst is in aantocht. En daar waar de maatschap pij verruwt, zal ijs verbroederen als nooit tevoren. Den Haag - Op het ROC Mondriaan in Den Haag vond op woensdag 25 januari een voorronde plaats van het SVH NK Horeca 2012. Leerlingen van verschillende scholen streden voor een plaats in de halve finale die plaats vindt tijdens Skills Masters, van donderdag 15 tot en met zater dag 17 maart in Ahoy Rotterdam. Winnaar in de categorie leerling- kok was Bas de Vries van het Zad- kine College te Rotterdam. Siobhan Tengnagel, eveneens afkomstig van het Zadkine, was de beste in de categorie leerling-gastheer/gast vrouw. Met deze prestatie hebben Bas en Siobhan zich geplaatst voor de halve finale. De negentienjarige Bas doet mo menteel praktijkervaring op bij Club Room in Rotterdam terwijl Siobhan (21) ervaring opdoet bij de Rotter damse Brasserie Dylans. Rotterdam - De voorronde van Kunstbende Zuid-Holland, dé talentenjacht voorjongeren van dertien toten met achttien jaar, vindt zaterdag 11 februari vanaf 12.00 uur plaats in Theater Zuidplein. Acts zijn te zien op het gebied van dans, muziek, fashion, taal, theater Et performance, film Et animatie, dj en expo. De deelnemers worden per categorie beoordeeld door een profes sionele jury. De winnaars van Kunstbende Zuid- Holland maken kans op fantasti sche prijzen zoals een Meet ft Greet met Project Catwalk winnaar Jacob, vrijkaarten voor De Grote Improvi satieshow in het oude Luxor The- v ater, concertkaarten voor Rotown, cursussen bij de SKVR, proeflessen, abonnementen en natuurlijk de fel begeerde plek op de landelijke finale in de Melkweg in Amsterdam op 15 april. De toegang bedraagt 5,- euro. Kaar ten zijn verkrijgbaar via www.thea- terzuidplein.nl. Den Haag - Jonge ondernemers lij ken steeds meer aandacht te krijgen voor duurzaamheid. Ze realiseren zich steeds meer dat ieder individu, elke actie op het gebied van mi lieu en duurzaamheid het verschil kan maken. Hun bedrijf, product en methodes richten ze daarom steeds meer in op duurzaamheid. Dit blijkt uit het jaarverslag van de stichting Jong Ondernemen. In alle ondernemerschapprogram ma's die Jong Ondernemen aanbiedt wordt duurzaamheid gestimuleerd. Afgelopen jaar namen 23.130 scho lieren en studenten, van basis- tot wetenschappelijk onderwijs, deel aan de speciale programma's van deze stichting en maakten zo ken nis met alle facetten van zelf onder nemen. Via de stichting werden in het studiejaar 2010/2011 meer dan 1.300 studentenbedrijven opgericht door mbo-, hbo- en wo-studenten. Van alle studentenbedrijven zijn er tot nu toe al tientallen doorgestart: zij gaan als 'echte' ondernemer ver der. Alle bijzonderheden en hoogte punten van het afgelopen schooljaar zijn te vinden op: www.jongondernemen.nl. Voor zaterdag 4 februari organiseert Kunstbende Zuid-Holland speciaal voor de deelnemers van Kunstbende gratis workshops in diverse catego rieën, waar zij tips en trucs krijgen om hun act te perfectioneren. Aan melden voor de workshops, die van af 9.00 uur plaatsvinden in Theater Zuidplein, kan via kunstbende@ passionatebulkboek.nl. Het is een breed gedragen mening dat de maatschappij verhardt. In dat opzicht is het niet raar dat de humor ook grover wordt. Onlangs maakte Lucky TV een video waarin de koninklijke familie op de hak werd genomen. Dit veroorzaakte veel commotie en de vraag was wat de grens is tussen belediging en humor. Wat denkt het panel? Is 'humor'grover geworden of stellen mensen zich aan? Zijn er mensen waar minder over gegrapt mag worden, zoals het koningshuis? Max van Mullem (17 jaar) uit Zevenhuizen De humor is grover geworden, denk ik. Maar alsnog vind ik dat men sen zich aanstellen, ledereen weet toch dat het geen serieuze beledi gingen zijn? Als je daar de humor niet van in kan zien moetje maar iets anders gaan kijken. Ik vind ook niet dat je over bijvoorbeeld ministers wel zou mogen grappen en dan opeens het koningshuis niet. Het enige waar je misschien minder over zou moeten grappen zijn de mensen die het moeilijk hebben. Daar valt het koningshuis volledig buiten: die verdienen ge noeg en die moeten er ook niet over zeuren. Kaylee Ramman (17 jaar) uit Nieuwerkerk aan den IJssel In Nederland hebben we vrijheid van meningsuiting. Ik vind het dan ook belachelijk dat er zo over dreven gereageerd wordt op een grap over de koninklijke familie. Als er over iedereen grappen ge maakt mag worden, waarom dan niet over de koningin?! Natuurlijk moeten grappen niet beledigend of discriminerend zijn want dan is het niet grappig meer. Ik vind ook niet datje grappen kan maken over bijvoorbeeld iemands geloof, dat wordt al snel kwetsend. Een grapje kan altijd, zolang het maar leuk blijft voor iedereen. Kristina van der Molen (18 jaar) uit Moordrecht Humor is naar mijn mening niet grover geworden in deze tijd. Be paalde soorten humor zijn namelijk altijd al vrij grof geweest, maar dan in allerlei verschillende soorten. In de middeleeuwen had het volk bijvoorbeeld toneelstukken waarin het koningshuis voor gek werd ge zet. Tegenwoordig hebben wij ook zo onze eigen grove humor, neem New Kids en South Park. Grove hu mor is vaak niet mijn smaak. Ik ben wel van mening dat wij de vrijheid moeten behouden om ook over het koningshuis grappen te maken. Of ze nou beledigend zijn of niet, ik denk dat het koningshuis zich zo nodig prima kan verdedigen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 30