1 Muziekonderwijs samen verder als Moz-art In zeven weken interactief op het www met web 2.0 schuifdeurkasten op maat HART VAN HOLLAND I ZUIDPLA5 I 1 FEBRUARI 2012 Wet Zorg en Dwang in de maak Start cursus 7dingen via bibliotheek de Groene Venen www.enkast.nl 0180-634866 Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Het voeren van debatten staat hoog op mijn lijst van favoriete bezigheden in de Tweede Kamer. Het is en blijft, hoe moeilijk het soms ook is, prachtig om je ide alen dagelijks in te zetten om ze praktisch uit te werken. Of om ze zoveel mogelijk in te zetten juist ook als het ogenschijnlijk heel lastig is. Zo hadden we vo rige week het debat over de wet Zorg en Dwang. Dat is de wet die regelt of je dwangmaatre gelen mag toepassen in de zorg. Bijvoorbeeld bij mensen met dementie. Maar ook bij men sen met een verstandelijke be perking. We worden regelmatig opgeschrikt door de beelden van wanhopige ouders op televi sie die zien dat hun kind wordt vastgebonden en niet weten waar ze naar toe kunnen om te zien of dat ook anders kan. Na al die media-aandacht lukt het vaak om voor dit kind een an dere, betere plek te vinden waar iemand wel vrij kan bewegen. Maar dat moet toch ook zon der media-aandacht kunnen! We leven toch niet in een land waar je eerst je kind op televisie moet etaleren alvorens er wat aan de situatie wordt gedaan? Daarom is het belang rijk dat die wet er komt want nu weten we eigenlijk niet hoeveel mensen er dwangmaatregelen opgelegd krijgen. En dus kun nen we er ook niets van leren. Maar de wet regelt niet dat die dwangmaatregelen voorkomen kunnen worden. En ook staat er niets in hoe dwangmaatregelen weer afgebouwd worden. En dat is nou eigenlijk wat we met el kaar willen. Zo weet ik uit veel werkbezoeken dat er organisa ties zijn die heel weinig of geen vrijheidsbeperkende maatrege len toepassen. Heel belangrijke informatie lijkt me dat als je je kind of je partner niet meer thuis kunt verzorgen en ze in een instelling gaat laten wo nen. Tegelijkertijd realiseer ik me dat je niet alles in een wet kunt regelen. Uiteindelijk zijn het mensen die de wet gaan uitvoeren en het zijn mensen die de wet gaan controleren. De cultuur, zo je wilt mentali teit, van een organisatie, haar medewerkers en directie be- paalt misschien nog wel meer dan de wettekst. Ik weet het eigenlijk wel zeker. Voordat de staatssecretaris ant woord gaat geven op de vele vragen die er zijn, moest er eerst nog een aantal zaken worden uitgezocht. Ik ga ervan uit dat we binnen enkele weken weer over deze wet kunnen praten. Te vaak wordt de politiek verweten dat we alleen over incidenten spreken. Daarom was het zo fijn dat we over de problemen met dwang in de zorg spraken aan de hand van een wetsvoor stel. Zeker omdat we niet we ten hoeveel mensen er nu op dit moment in hun vrijheid worden beperkt, in minder of meer ern stige mate, mag uitstel van de wetsbehandeling geen afstel zijn. Daarbij geldt: vrijheids beperkende maatregelen zijn hooguit een noodgreep en geen eindstation. Reageren? Mail naar t.venrooy- vanark@tweedekamer.nl Zuidpias - De samenwerking tussen Stichting Nieuwerkerkse Muziekschool en Stichting De Zeven Muzen heeft officieel een naam gekregen. In sep tember dit jaar wordt Stichting Moz-art opgericht. Waar Moz staat voor Muziekonderwijs Zuidpias en art voor het uitten van kunstvormingen. Dit maakte een lid van de stuurgroep bekend tijdens de commissievergadering Maatschappelijke Ontwikkeling op 30 januari. Door Erwin van 't Hof "We willen een professionele orga nisatie blijven met een goed aanbod aan muziekonderwijs in de regio," vertelt Peter Suijker, namens de stuurgroep Basisvoorziening Mu ziekonderwijs Zuidpias. "Daarom hebben we de afgelopen maanden hard gewerkt om deze samenwer king tot stand te kunnen krijgen." In de zomer van vorig jaar kregen de Stichting Nieuwerkerkse Muziek school en Stichting De Zeven Mu zen het verzoek van de gemeente om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om als één stichting verder te gaan. Dit omdat er na de fusie is vastgesteld dat er maar één basisvoorziening kan zijn op het gebied van muziekonderwijs. Suijker gaf aan dat er nog wel een lange weg te gaan is totdat de fusie echt compleet is. "Wat we nu heb ben is een stabiele basis om steeds verder naar elkaar toe te groeien, maar er zijn nog veel zaken die aan dacht nodig hebben." Zo werd aan gegeven dat er nog goed wordt ge keken naar de huisvestiging van de muziekscholen. "Momenteel blijft alles voorlopig nog even zoals het is, maar we moeten natuurlijk wel kritisch kijken wat het meest effi ciënt is." Aan de hand van de be vindingen is een rapport opgesteld dat ook wordt aangeboden aan Mu ziekvereniging de Kleine Trompetter en Harmonie Kunst na de Arbeid. Geld is voor de muziekscholen ook een reden om te kiezen voor inten sievere samenwerking. Suijker: "Ik zeg het maar eerlijk, we moeten de komende jaren zuinig gaan leven. Dan is een samenwerkingsverband natuurlijk een goede oplossing." Ook zullen er enkele veranderingen in het beleid plaatsvinden. "We willen meergebruikgaan maken van zzp'ers omdat je dan flexibeler bent als or ganisatie. Daarnaast zijn we aan het kijken of we vrijwilligers kunnen in zetten voor zoveel mogelijk taken." Wethouder Verbeek reageerde posi tief op de aankondiging. "Het doet me deugd dat de muziekvereni gingen in zo'n korte tijd al tot een overeenstemming zijn gekomen. Ik hoop dat de samenwerking uitein delijk tot een punt komt dat er echt sprake is van één duidelijke basis voorziening voor heel Zuidpias. Waddinxveen/Zuidplas- De cursus 7dingen van bibliotheek De Groene Venen start zaterdag 4 februari. In zeven weken tijd leren cursisten omgaan met web 2.0 oftewel: interactief bezig zijn met het al vertrouwde internet. Een uitdaging voor ouders en ouderen die nog meer uit het World Wide Web wil len halen en willen leren 'delen'. Organisator Désirée Hazekamp is in ieder geval laaiend enthousiast. Door Annemieke de Nijs Hazekamp is één van de coaches die 4 februari gaat starten met begelei den van 7dingen. Zelf is ze helemaal weg van het fenomeen wat 'web 2.0'wordt genoemd. Dit is het niet alleen gebruiken van het internet om informatie te zoeken, maar ook om informatie naar je toe te halen en te delen met anderen. Oftwel: interactief omgaan met het World Wide Web. "Het is geen noodzaak", benadrukt Hazekamp direct wanneer je haar vraagt naar het doel van de cursus. "Ik ga niet zeggen dat mensen niet zonder internet kunnen leven, maar internet kan iets toevoegen. Het is een verrijking, een 'leuk extraatje. Twitter, facebook en online media, ze komen zo vaak in het nieuws, dat het fijn is als je weet hoe het werkt. Als je hoort hoe bang mensen zijn, vind ik dat jammer want je kan er zoveel uithalen. Nieuwe media bij voorbeeld, kan je gebruiken voor je eigen gemak. Ik hoop dat mensen dat gaan vinden en ervaren!" Op de vraag welke mensen dit dan moeten gaan ervaren is geen een duidig antwoord op te geven. Enige vereiste is dat cursisten wel al enigs zins wegwijs zijn op het net. Ouders van kinderen zijn bijvoorbeeld een belangrijke doelgroep. "Het is be langrijk en leuk om te weten waar je kind mee bezig is. "Het is goed je kinderen al voor de middelbare school te begeleiden. Je hoeft zelf niet actief te zijn, maar als je weet hoe het zit kan je sturen. Daarom hoop ik ook dat ouders van kinderen komen." Dit betekent niet dat mensen wiens kinderen allang op eigen benen staan achter de geraniums moeten gaan zitten. In Kennemerwaard, waar de cursus reeds gestart is, is de oudste deelnemer 83 jaar en die doet het naar verluidt geweldig. "Het is echt niet zo dat ouderen het niet zou den kunnen, maar je moet het wel leuk vinden. Met facebook, picasa en twitter zijn zoveel leuke dingen naar je toe te halen en daarom is het juist geweldig als je daarvoor open staat", vindt Hazekamp. Naast het moderne onderwerp van de cursus is ook de manier van lesgeven helemaal 2.0 te noemen. Behalve een aantal tussenbijeen- komsten en een wekelijks inloopuur, loopt de gehele cursus via het web. "Iedere week wordt een nieuw on derwerp klaargezet voor de cursist in een interne website. De weekthe- ma's zijn: bloggen, meer doen met je google-account, foto en video, sociale netwerken, twitter en media online. Daar gaan ze mee werken en ze geven hun ervaringen weer in hun blog. Op die blog reageren de coaches dan." Deze coaches zijn medewerkers van de bibliotheek, die een bredere in- ternetcursus hebben gevolgd en bovendien erg geïnteresseerd zijn in de nieuwe wereld van het web. "We stimuleren ook de cursisten om op eikaars blog te reageren, zodat iedereen leert van eikaars blog. De opdrachten lopen uiteen van men sen volgen, foto's uploaden en rea geren op krantenartikelen op sites als www.hartvanholland-online.nl, tot een account maken. Wat zet je open of niet? Wat deel je of niet? Dat komt vanwege alle informatie die het web van je eist ook zeker aan de orde in de cursus. "Je mag al je profielen openzetten, dat is je eigen keus, maar je moet wel weten dat je de keus hebt en dat willen we de cursisten ook le ren. We laten mensen weten wat de gevaren zijn, maar vooral ook dat ze niet te bang hoeven te zijn. Dat als je nadenkt over watje doet, dat in ternet niet eng is maar je heel veel biedt." Zo kan voor de cursisten de deur naar een interactieve wereld in maatschappij 2.0 op een flinke kier worden gezet. De cursus 7dingen start op 4 febru ari. Voor meer informatie en aan melden: www.7dingen.nl/groenevenen Désirée Hazekamp is laaiend enthousiast over de curus 7dingen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 7