"Deze brand is een groot leermoment geweest" Sneeuwwitte opening vernieuwde Hitlandse IJsbaan Klikken mag Er werd gebridged... Techniekprijs voor Montessori school Open huis Thorbecke druk bezocht HART VAN HOLLAND I NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL I 8 FEBRUARI 2012 37 Stevige kritiek op bestrijding brand Eerste Toehtweg dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Vervolg van voorpagina Nieuwerkerk aan den IJssel - Al snel nadat de hulpdiensten op 7 juli bij de brand aan de Eerste Toehtweg arriveerden, werd duidelijk dat er gevaar was door de aanwezigheid van asbest. Door het ontbreken van een duidelijk pro tocol voor het vrijgeven van verblijfsgebieden bleven bewoners te lang in onzekerheid. Daarnaast zijn er fouten gemaakt in de inschattingen van het verspreidinggebied van de asbest. Uit nader onderzoek is gebleken dat er aan de noordzijde van de N219 toch asbest is aangetroffen ondanks dat er na de brand werd gemeld dat dit niet het geval zou zijn. Tenslotte wordt er in het rapport ook kritisch gesproken over de bewaking van de ingestelde hotzone vlak na de brand. Deze zou niet afdoende zijn bewaakt, wat risico's voor pas santen kon opleveren. Door Erwin van 't Hof Ondanks de stevige kritiek die het rapport uit op het handelen van de hulpdiensten, wordt er. gecon cludeerd dat er door de ontstane onduidelijkheden geen onverant woord risico is ontstaan voor de omwonenden. Wel geeft de con clusie van het onderzoek aan dat er voor individuele hulpverleners door onzorgvuldig handelen met betrek king tot de arbeidshygiëne, moge lijk wel een beperkt verhoogd en vermijdbaar risico is geweest. Alle aanwezige commissieleden spraken hun waardering uit voor het rapport. Gert Will (CDA): "Zon der deze brand was dit rapport er niet gekomen. Het is natuurlijk po sitief dat wij nu kunnen leren van onze fouten, maar het betekent dus wel dat er eerst echt iets moet ge beuren voordat er gekeken wordt naar structurele fouten in het protocol voor rampenbestrijding." Burgemeester Gert-Jan Kats rea geerde bevestigend. "Deze brand is een groot leermoment geweest. We nemen de aanbevelingen uit het rapport dan ook zeer serieus zodat er tijdens toekomstige incidenten dergelijke onduidelijkheden tot een minimum kunnen worden beperkt." De burgemeester doelt hiermee op een drietal aanbevelingen die Veiligheidsregio Hollands Midden maakte naar aanleiding van de conclusies van het onderzoek. Ten eerste moet er in het vervolg meer duidelijkheid zijn over zaken als arbeidshygiëne en afzettingen. Ten tweede moet het huidige 'draai boek' voor hulpdiensten bij een as- bestbrand worden aangevuld met een helder stappenplan. Als laat ste raaadt de Veiligheidsregio aan om goed te kijken naar de com municatie tussen de verschillende hulpdiensten. Kats: "De informatie verstrekking tussen de brandweer en de gemeente was bijvoorbeeld verre van optimaal, dat willen we in de toekomst anders zien." Verbeek opende de baan en trok meteen een baantje. Hijis het schaatsen niet verleerd, (foto: Leendert van der Waal) Nieuwerkerk aan den IJssel - De droom van veel schaatsliefhebbers ging vrijdag 3 februari op de herstelde Hitlandse ijsbaan eindelijk in vervulling. Het duurde even, maar nu is de grote waterplas omgetoverd tot een spiegel gladde ijsvlakte bij de aanblik waarvan het hart van de schaatser sneller gaat kloppen. De omstandigheden voor perfect schaatsplezier waren vrijdag op timaal, afgezien van sneeuwval eerder op de dag. Sneeuwschuivers maakten de baan echter weer piekfijn in orde. Door Cees Visser Aan de vooravond van de opening vertelt Nick Rockx van Schaats- club Hitland over de voorbereidin gen: "Wij hebben er allereerst voor gezorgd dat zich zo'n zeshonderd leden hebben ingeschreven. Daar naast hebben zich twaalf vrijwilli gers aangemeld, die alles in goede banen gaan leiden. De muziekin stallatie zal worden geïnstalleerd, de baan wordt geveegd en er zal een apart baantje voor de jeugd en een hockeybaan aangelegd worden. Om opstoppingen op het Hitlandse laan tje te voorkomen hebben wij aan de leden gevraagd zoveel mogelijk per fiets te komen en de ijsbaan via de IJsseldijk te verlaten." Tamara Venrooy, voormalig Zuid- plas-wethouder en thans Tweede Kamerlid voor de WD is met haar dochters op de ijsbaan. "Ik schaats op de schaatsen van mijn moeder en mijn kinderen, Manon (10) en Amber (5), hebben met Kerst schaatsen ge kregen, waarbij wij er optimistisch van uitgingen, dat het nog winter zou worden. Wat is er mooier dan wit ijs en een blauwe lucht? Super leuke dag gehad en top, dat de ver eniging dit zo heeft georganiseerd. Ik ben gelijk lid geworden van de schaatsvereniging, want het is een prachtinitiatief! Morgen gaan we weer!" Ook Rob Heggen( 53 heeft zijn eerste baantjes gereden en is dik te vreden over de kwaliteit van het ijs. In het midden van de baan ontdekte hij een paar scheurtjes, maar ver der was het prima rijden. Hij is een echte rijder op natuurijs en vindt de conditie van de baan de beste sinds jaren. Michiel Wicherts (65 hoopt dat de baan snel helemaal wordt geveegd, want, zo zegt hij: "Pas dan is hij he lemaal perfect, hoewel ik nu eigen lijk al niets te klagen heb." De jonge Bas Stuijts (10) is content met baan én muziek en schaatst er vrolijk op los. En wethouder Jan Verbeek, die de baan heeft geopend en vol trots vertelt dat hij zojuist opa is geworden van kleindoch ter Roos, straalt van genoegen, nu Nieuwerkerk een superbaan rijker is. Hij blijkt het schaatsen nog niet verleerd te zijn. Wat de schaatsers plezier zal doen is het feit, dat de lijfgids van schaat send Nederland, de Enkhuizer Al manak, voorlopig nog vriezend weer voorspelt. Kats benadrukte vervolgens dat het primaire proces, het onder controle krijgen van de brand, wel goed is verlopen. "Het is duidelijk dat de communicatie van de ene naar de andere dienst is misgegaan. De communicatie naar de betrokkenen is in mijn ogen wel goed verlopen." Daarnaast heeft de emotionele la ding die het woord asbest met zich meebrengt volgens Kats ook geleid tot verwarring onder de bewoners. "Er heerst bij veel mensen een fou te beeldvorming als het om asbest gaat, waardoor er snel paniek ont staat. Zeker in combinatie met het ontbreken van een duidelijk proto col weten de bewoners dan al snel niet meer waar ze aan toe zijn." Nieuwerkerk aan den IJssel - De Nieuwerkerkse Bridgeclub speelde maandag 6 februari in de kantine van de korfbalvereniging de laat ste ronde van de derde competitie. Het werd een spannende avond met verassende uitslagen. In de A-lijn veroverde gelegenheidspaar Ada van der Linde en Guus Ham met een score van 71,25% de eerste plaats en staken hiermee ver boven de rest van het veld uit. De tweede en der de plaats werden gedeeld door de paren Irene den Hollander en Joan Sipman en door Ineke van den Heu vel en Lenie de Kreek. Beide paren behaalden 54,58%. In de B-lijn was het dringen om aan de top te komen. De dames Wil Blok en Wil Valk eindigden op de eerste plaats met 65,42%. To Schreuder en Bep Vissers volgen op de voet met 63,75% en op de derde plaats eindigden Freddy en Rob van Leeu wen met 57,50%. Op maandag 13 februari wordt de eerste ronde van de vierde competitie van dit sei zoen gespeeld. Dan zijn de degra datie- en promotieplaatsen bekend en spelen de ploegen in de nieuwe samenstelling. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Montessorischool heeft in de jaren 2007 tot 2010 deelgenomen aan een groot landelijk project om de vakken Techniek en Wetenschap een sterke plek op school te geven. De school heeft daartoe geïnvesteerd in scholing en in de aanschaf van allerhande lesmateriaal. De vakken Techniek en Wetenschap hebben inmiddels een goede plek op het rooster gekregen. Begin november van het vorig jaar bleek dat de Montessorischool ge nomineerd was voor een Klokhuis; dat is een meubel met lesmateri alen ter aanvulling op de Techniek Torens, een drietal gekleurde kasten vol techniekwerkjes voor kinderen tussen de vier en twaalf jaar. Het regiobestuur van de organisatie Bouwend Nederland regio Randstad Zuid heeft besloten om alle geno mineerde 'techniek' scholen in de regio een dergelijk Klokhuispakket aan te bieden. Vandaag, woensdag 8 februari, komt de voorzitter van Bouwend Nederland, de heer Kiont- ke, het Klokhuispakket persoonlijk aanbieden. Tijdens het Open Huis op het Thorbecke werden dansoptredens gegeven en werden kunstwerken van leerlingen tentoongesteld (foto: Mark Reijnen). Nieuwerkerk aan den IJssel - Op de locaties Prinsenlaan, Tattistraat en Nieuwerkerk van Thorbecke Voortgezet Onderwijs was het vrij dagmiddag en- avond een drukte van belang. Bezoekers konden een indruk krijgen van de lessen en de onderbouwprofielen. Docenten en leerlingen beantwoordden allerlei vragen op het gebied van de lessen, het huiswerk, de mentor, over wat je kunt kopen in de kantine, over de schoolfeesten, het gebruik van de kluisjes en over alle andere dingen die nieuw zijn als je naar het voort gezet onderwijs gaat.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 37