f wm u-\ uu <0 uu .V* ,M ««lm 00 A 00i NjOfe0 MO bQ Energie besparen, een goede zaak. Maar wordt u ook wel eens moedeloos van die tips waarbij u het hele huis overhoop moet halen? In deze krant krijgt u op twee pagina's een aantal eenvoudige tips voor energiebesparing in huis. U hoeft er geen aanpassingen of grote investeringen voor te doen. Gewoon doen dus! Tips voor het gebrufe van koelkast en vriezer - Plaats de koelkast op een koele plaats, niet te dicht bij de verwarming en het fornuis. - Zet een koelkast met de achterkant minstens 10 centimeter van de muur af. Het apparaat gebruikt minder energie als de warmte die aan de achterkant vrijkomt makkelijk weg kan. - Energie bespaart u ook door het apparaat regelmatig te ontdooien (tweemaandelijks of wanneer zich een ijslaag vormt). - Ontdooi ingevroren producten in de koelkast. De kou die vrijkomt wordt gebruikt voor de koeling. Dat bespaart weer energie. - Zet de koelkast uit als u deze een tijd niet gebruikt, bijvoorbeeld tijdens vakanties. Zet de deur dan op een kier om schimmels tegen te gaan. Tips voor het gebruik van wasmochine en droger - Wassen op 60 graden kost 2 keer zoveel energie ais wassen op 40 graden. Wassen op 90 graden kost 3 keer zoveel energie als wassen op 40 graden. Moderne wasmiddelen werken uitstekend op 40 graden. - Was alleen met een volle trommel. Uit onderzoek blijkt dat éénderde van het aantal wasbeurten overbodig zou zijn als u alleen met een volle trommel zou wassen. - Door het wasgoed goed te centrifugeren voordat het de droger ingaat, gaat het droogproces sneller en bespaart u dus energie. - Een droger gebruikt per droogbeurt ongeveer 2,9 kWh, dit kost 0,58. Gemiddeld drogen wij 4 keer per week, of 210 keer per jaar. Als u de was 50 keer buiten ophangt bespaart u al ongeveer 30,-. Tips voor energiebesparend koken - U bespaart energie door pannen te gebruiken die niet groter zijn dan nodig is, niet teveel water te gebruiken om in te koken en door tijdens het koken de deksels op de pannen te houden. - Als u eten weggooit, verspilt u ook het water dat nodig was voor het telen van gewassen of fokken van dieren. Gemiddeld gooien we tussen 43 en 60 kilogram eten weg, per persoon per jaar. U ook? Dan gooit u 125,- in de afvalbak! Tips voor hef besparen op warm water - Per keer staan wij gemiddeld 8,5 minuten onder de douche. Een gewone douchekop kost 10 tot 12 liter water per minuut. Een minuut korter douchen bespaart warm water en dus energie. Met een spaardouchekop bespaart u circa 50% op het water- en energieverbruik van de douche, terwijl het comfort hetzelfde blijft. U kunt kiezen uit verschillende soorten douchekoppen.Een spaardouchekop is verkrijgbaar bij de detailhandel of bouwmarkt en kost ongeveer 12,50. - Een bad kost meer warm water dan een douche. Heeft u de beschikking over een bad, bedenk dan dat u gemiddeld zo'n 130 liter warm water gebruikt. Ligt u graag lang in bad, laat dan de badkuip aan de buitenkant isoleren. Het water blijft dan langer warm. Regenwater - In het voorjaar wordt regelmatig de tuinslang gepakt om de tuin te sproeien. Door een regenton aan te schaffen met een inhoud van 100 tot 150 liter kunt u per jaar zo'n 7000 liter drinkwater besparen. Gebruik dit regenwater niet alleen om de tuin te sproeien, maar ook voor bijvoorbeeld het wassen van de auto. Een eenvoudige, plastic regenton kost circa 45,- en is te koop bij onder andere tuincentra. Lees verder op pagina 18 voor tips over apparatuur, stroom, en verwarming. Kijk voor nog veel meer bespaartips op: www.milieucentraal.nl. Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 37