Milieudienst Midden-Holland: educatie, advisering, vergunningverlening en handhaving "Er zijn mooie ontwikkelingen gaande in de gemeente Zuidpias. Het ontstaan van de nota Duurzaamheid, met daarin aandacht voor de drie P's: People, Planet, Profit is daar een goed voorbeeld van. De gemeenteraad was bijna unaniem voor de nota. Milieudienst Midden-Holland helpt de gemeente nu bij het uitwerken van de plannen." Aan het woord is Ruth Noorduyn, beleidsmedewerker Duurzaamheid en Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM) bij Milieudienst Midden-Holland. "Wij adviseren over duurzaamheid en richten ons daarbij, op verzoek van de gemeente Zuidpias, in het bijzonder op klimaat en energie. Educatie op scholen en advisering aan bedrijven spelen hierin een grote rol. We beoordelen van bestaande en nieuwe gebouwen de energieprestatiecoëfficiënt (EPC) en bij ruimtelijke ontwikkelingen adviseren we over de meest duurzame variant voor de beste leefomgeving." Energieprestatiecoëfficiënt Milieudienst Midden-Holland ondersteunt de gemeente bij duurzaam bouwen (dubo), bijvoorbeeld op energiegebied. "De EPC geeft aan hoe energiezuinig een gebouw is. Een lage waarde betekent dat er weinig energieverbruik is. Goede isolatie en het gebruik van duurzame energiebronnen, zoals zonnepanelen, verlagen de EPC. De gemeente Zuidpias wil de wettelijke EPC-norm aanscherpen en bepaalde dubo-maatregelen met geen of een korte terugverdientijd standaard laten uitvoeren. De gemeente maakt afspraken met woningcorporaties en ontwikkelaars, zodat daadwerkelijk duurzaam gebouwd wordt." Gezamenlijke inkoop groene energie "We zetten ons ook in voor de gezamenlijke energie-inkoop door gemeenten in Midden- Holland, waardoor de kosten omlaag gaan en groener ingekocht kan worden. Zuidpias heeft hier zelf een traject voor opgezet. We adviseren de gemeente wel, bijvoorbeeld over hoe ze plannen kan omzetten in concrete maatregelen." Verbeteren energieprestatie bedrijven "We werken niet alleen samen met gemeenten, maar ook met bedrijven voor een duurzame ontwikkeling van de regio. Via een handhaver bekijken we welke besparingsmaatregelen bedrijven op het gebied van energie, water, afval en vervoersmanagement al genomen hebben en wat ze nog meer kunnen doen. We informeren bedrijven daarover en stimuleren ze om verder met duurzaam ondernemen aan de slag te gaan." Primair onderwijs Door kinderen milieubewuster te maken, streven gemeenten naar een duurzamer en leefbaarder omgeving. "Daarom zet onze vakgroep Duurzaamheid en ROM zich samen met andere organisaties in voor natuur- en milieuonderwijs. Basisscholen kunnen zich digitaal inschrijven voor materiaalzendingen, excursies, lessen en projecten. Ook buiten het regionale programma (zie ook www.nmemiddenholland.nl) verzorgt en ondersteunt de vakgroep activiteiten, zoals het project Energieke scholen (zie pagina 8) en de Boomfeestdag." Voortgezet onderwijs Ook de wat oudere jeugd krijgt aandacht. Voor het voortgezet onderwijs heeft de vakgroep Duurzaamheid en ROM een divers aanbod ontwikkeld. "In het verleden organiseerden wij voor de laagste klassen milieufietstochten. waarbij leerlingen bedrijven en organisaties bezochten. Voor de middenbouw bieden we het project Kleur het Groene Hart aan. Daarbij onderzoeken leerlingen belangen, risico's en oplossingen met betrekking tot water. Het programma Scholen voor Duurzaamheid voor de hoogste klassen slaat een brug tussen scholen, bedrijven en maatschappelijke organisaties die actief zijn op het gebied van duurzaamheid. Voor al dit soort projecten kunnen gemeenten de Milieudienst een opdracht geven voor uitvoering op hun scholen. Ook voor groepen buiten scholen verzorgt de Milieudienst communicatie over milieu." Wat is duurzame ontwikkeling? Een duurzame ontwikkeling is een ontwikkeling waarbij een goede afweging is gemaakt tussen hedendaagse en toekomstige behoeften en belangen. Het begrip duurzaamheid is een zogenoemd 'containerbegrip', waarin sociale, economische en milieuaspecten samenkomen. Bij een duurzame ontwikkeling komen de drie aspecten altijd samen en worden ze onderling goed afgewogen. Wat is duurzaam bouwen? Duurzaam Bouwen is een manier van (ver)bouwen, waarbij de bouwer verantwoord omgaat met energie, water, afval en bouwmaterialen. Ook wordt geprobeerd de negatieve effecten van bouwen op de gezondheid en leefomgeving te beperken. Het energiezuinig maken en het gebruiken van duurzame energiebronnen (zonne-, wind- en bodemenergie) spelen een belangrijke rol bij duurzaam bouwen. Ze dragen ook bij aan de vermindering van het broeikaseffect. MfliÜ Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 39