Project Energieke Scholen Basisscholen aan de slag met energiebesparing en gezonde lucht Raam open of raam dicht? Ventileren of isoleren? Frisse lucht is belangrijk, zeker ook op school. Maar het raam wijd openzetten, terwijl de verwarming aanstaat is geen goed idee. Dan verspil je alleen maar energie. Het project Energieke Scholen helpt basisscholen goed om te gaan met het energieverbruik. Dat is voordelig, goed voor het milieu en belangrijk voor de concentratie van leerlingen. Gedragsverandering Het project Energieke Scholen is een landelijk project, waarbij basisschoolleerlingen bezig gaan met energie en het binnenmilieu om hun schoolgebouw energiezuiniger en gezonder te maken. Het project richt zich in eerste instantie op het gedrag van leerkrachten en leerlingen, maar er wordt ook bekeken of fysieke maatregelen nodig zijn. Leerlingen doen onderzoeken Leerlingen doen tijdens een speciaal opgesteld lesprogramma onderzoek naar wat de school doet aan energiebesparing. Gaan apparaten wel helemaal uit of blijven ze op stand-by staan? Wordt de verwarming uitgezet als het warm genoeg is in het lokaal? Hoe zit het eigenlijk met de isolatie in het schoolgebouw? Gebruikt de school duurzame verlichting? En hoe zit het met de luchtkwaliteit op school? Om deze, en andere vragen, te beantwoorden doen leerlingen in teams allerlei metingen, bijvoorbeeld met C02-meters. Belangrijk, want leerprestaties van leerlingen zijn minder als het C02-gehalte in het lokaal te hoog is, blijkt uit onderzoek. Bovendien is het ziekteverzuim hoger. De teams presenteren de resultaten van de metingen aan elkaar en bekijken wat goed gaat en wat beter zou kunnen. Ze stellen drie maatregelen op die ze zelf kunnen uitvoeren en minimaal drie maatregelen voor de gemeente en het schoolbestuur. Die presenteren ze en uiteindelijk zijn het de leerlingen zelf die met een klein budget de verbeterpunten doorvoeren. Kick-off De Eendragt in Zevenhuizen was de eerste basisschool in de gemeente Zuidpias die startte met Energieke Scholen. Wethouder Jan Verbeek trapte het project officieel af op 29 september. Eerst kregen de kinderen een korte toelichting op het project, vervolgens gingen de leerlingen van groep 7 en 8 onder leiding van de wethouder na hoe de luchtkwaliteit in hun lokaal was. Daarna volgde een gesprek tussen de wethouder en de leerlingen, waarop leerlingen met het lesprogramma startten. Deelnemende basisscholen gemeente Zuidpias In heel Nederland doen veel basisscholen mee aan Energieke Scholen. In de gemeente Zuidpias zijn dat maar liefst zes scholen. Naast De Eendragt nemen deel: De Nessevliet in Oud Verlaat en de Prins Willem Alexanderschool, de Jenaplanschool De Terp, De Wingerd en de Rehobothschool in Nieuwerkerk aan den IJssel. Dit stookseizoen gaan ze aan de slag met het project. Meer informatie Wilt u meer weten over Energieke Scholen? Op de website www.energiekescholenzh.nl vindt u een overzicht van alle deelnemende scholen in Zuid-Holland en meer informatie. De Milieudienst Midden-Holland coördineert Energieke Scholen voor 26 scholen in de gemeenten Gouda, Bodegraven-Reeuwijk, Zuidpias, Vlist en Bergambacht. Het project wordt gefinancierd door een subsidie van Agentschap NL, met cofinanciering van de afzonderlijke gemeenten. Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 40