BN'ers over duurzaamheid Dat duurzaamheid niet meer weg te denken is uit ons dagelijks leven, bevestigen deze BN'ers. Bert Visscher, Helga van Leur en Wubbo Ockels gaan allen op hun eigen manier voor duurzaamheid Weervrouw Helga van Leur: Duurzaamheid is bewuste keuzes maken Cabaretier Bert Visscher: "Met normaal gedrag kom je een heel eind!" "Ik overdrijf als ik zou zeggen dat ik enorm bezig ben met het milieu en met duurzaamheid. Afval scheiden, oud papier inzamelen en dubbelglas in mijn raamkozijnen zijn voor mij vanzelfsprekend. Toch denk ik dat Visscher het allemaal wel iets beter kan regelen.Maar met normaal gedrag en een beetje nadenken kom je natuurlijk al een heel eind. Asociaal gedrag is dan ook iets wat me ontzettend stoort. Op kleine schaal is dat simpel: iemand die asociaal gedrag vertoont, zoals afval op straat gooien, daarop aanspreken. Op grotere schaal is het lastiger. Je zal mij niet, hoe erg het ook is, in het regenwoud vastgeketend aan een boom vinden of op de oceaan de walvisjagers zien hinderen. Maar als ik zie dat mensen de boel verzieken of de aarde naar de sodemieter helpen, dan probeer ik ze uit te leggen dat ze niet goed bezig zijn. Mensen erop wijzen wat 'normaal' is op deze wereld. Dat kan iedereen doen, en ik dus ook!" "Ik probeer zo bewust mogelijk te leven, en ook andere mensen bewust te maken van hun leefstijl. In mijn hybride auto cross ik het hele land door om inspirerende lezingen te geven. Ik vertel volwassenen, kinderen, ouders en grootouders dat we goed voor elkaar en voor de aarde moeten zorgen. Zodat ook onze klein- en achterkleinkinderen kunnen genieten van al het moois dat onze planeet te bieden heeft. Bijvoorbeeld door duurzame initiatieven en innovaties te steunen, ook al staan ze soms nog in de kinderschoenen en zijn nog niet helemaal perfect. Want vele beetjes maken samen een groot verschil. Dat probeer ik ook mijn kinderen bij te brengen. Ik vertel ze over de kwetsbaarheid van ons bestaan en de grondstoffen die wij uit de aarde halen. Eigenlijk leg ik ze elke dag wel iets uit over duurzaamheid. Waarom de lampen en de televisie uit moeten als we weggaan. Waarom we soms de auto laten staan en de fiets pakken. Waarom we zo weinig mogelijk dingen weggooien en op sommige dagen geen vlees eten. Duurzaamheid betekent absoluut niet dat je moet inleveren op comfort, maar het maken van bewuste keuzes!" Hoogleraar en ex-astronaut Wubbo Ockels: "Duurzaamheid is een rekensom" "Duurzaamheid houdt me als hoogleraar Duurzame Technologie natuurlijk enorm bezig. Ik doe alles wat in mijn macht ligt om de wereld zo mooi mogelijk te houden. Een auto heb ik bijvoorbeeld niet, ik reis vooral met de trein. En naar het station ga ik op de fiets, dan hoef ik 's avonds tenminste niet naar de sportschool om daar te fietsen. Op het dak van mijn huis heb ik zonnepanelen laten plaatsen. Dat vind ik een vereiste, ik voorspel dat over twintig jaar bijna iedereen zonnepanelen op het dak heeft. Duurzaamheid is geen mening, maar een rekensom. Dat is ook wat ik mijn studenten vertel. We kunnen gewoon uitrekenen wat wel en niet goed is voor de toekomst. Veel formules en berekeningen dus in mijn colleges. Wat ik mensen vooral wil laten zien is dat er zoveel mogelijkheden zijn om duurzaam te leven. We kunnen bijvoorbeeld heel veel energie halen uit de zon en de wind. Elektronische auto's zijn ook veel minder belastend voor het milieu en doen absoluut niet onder voor auto's die op benzine rijden. Die mogelijkheden moeten we de jeugd laten zien, het gaat om hen. Geef ze de ruimte!" Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 41