Schone energie Woordzoeker [Kinderpagina] We leven met z'n allen op de aarde. En samen moeten we ervoor zorgen dat onze planeet mooi blijft. Maar door de rook van fabrieken, de uitlaatgassen van auto's en afval te laten slingeren, maken we de aarde niet mooier. En daar moeten we iets aan doen. Bijvoorbeeld door afval maar gewoon in de prullenbak te gooien. En door schone energie te gebruiken. Energie Wat is energie eigenlijk? Energie heb je nodig om te voetballen, te spelen of om een boek te lezen. Als je een boterham of een dropje eet, krijg je energie. Ook van slapen krijg je energie. Apparaten, zoals auto's, lampen en televisies, hebben een ander soort energie nodig dan mensen: elektrische energie. Deze energie wordt in elektriciteitscentrales gemaakt door de brandstoffen steenkool, olie en aardgas te verbranden. Maar deze brandstoffen raken op en het verbranden ervan is niet goed voor het milieu. Schone energie Om te voorkomen dat de aarde lelijk wordt en we alle brandstoffen opmaken, gebruiken we zoveel mogelijk schone energie. Maar waar halen we die schone energie vandaan? Bijvoorbeeld uit de zon, de wind en het water. Zonne-energie Je hebt vast wel eens een huis gezien met op het dak een zonnepaneel. Zo'n paneel zet zonlicht om in elektrische energie. En zelfs als de zon niet schijnt, maakt het paneel van het licht elektrische energie. Die energie kun je dan weer gebruiken voor bijvoorbeeld de televisie of de wasmachine. Windenergie De meeste zijn wit van kleur en steken heel hoog de lucht in: windmolens. Deze molens zetten wind om in elektrische energie. Ze staan bijvoorbeeld in het weiland of aan de zee. Daar waait het vaak lekker hard en van die harde wind maken de windmolens weer energie. Waterenergie Waterkrachtcentrales zie je in Nederland veel minder dan zonnepanelen en windmolens. De centrales zetten stromend of vallend water om in elektrische energie. In ons land vind je waterkrachtcentrales langs rivieren. aarde afval atmosfeer besparingsmaatregel besparingstips biodiversiteit biogas broeikaseffect bewustwording consuminderen dagvandeduurzaamheid dubbelglas duurzaamheid ecologie ecosysteem elektriciteit energielabel energieleverancier energiezuinig evenwicht fiets gas groen hergebruik hulpbronnen initiatieven innovatie klimaat klimaatneutraal klimaattop lamp leven milieuvraagstuk milieuvriendelijk mooi natuur onderzoek ontwikkelingen oudpapier plastic samenleving schaars schade spaarlamp stil stroom technologie verantwoordelijkheid vervuiling warmtekrachtkoppeling water waterkrachtcentrale welvaart wind windenergie windmolen zon zonnepaneel Stuur de oplossing binnen 2 weken naar: Gemeente Zuidpias T.a.v. Jolanda Joyce Postbus 100 2910 AC Nieuwerkerk aan den IJssel Of per mail: J.Joyce@zuidplas.nl 10 Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 42