Kies duurzaam, kies bewust Eigenlijk consumeren we de hele dag door. In de gemeente Zuidpias is dat niet anders. We eten en drinken, gebruiken en verbruiken. Doen we dat op een duurzame manier, dan houden we als consument rekening met de belangen van de mens, het leefmilieu en de economie op lange termijn. En duurzaam consumeren is tegenwoordig een 'hot item'. Er zijn natuurlijk veel duurzame producten op de markt: energie, kleding en eten. Maar duurzaam consumeren is ook gewoon een kwestie van bewust kiezen. Duurzaamheid te koop Bijna alles wat u nodig heeft, is duurzaam te krijgen. Voor licht in huis is er groene energie, en zijn er sfeervolle spaarlampen, zoals de Philips Softone. Wilt u uw huis opknappen? Gebruik dan milieuvriendelijke witkalk voor uw plafond en koop verf op waterbasis. Genoeg van al die folders in uw brievenbus? U kunt een ja/nee-sticker bij uw gemeentehuis ophalen of aanvragen via de Milieudefensie Servicelijn op het nummer 020 - 626 26 20. Rijdt u maar af en toe in de auto, denk dan eens aan een Greenwheels auto. Op het NS-station in Nieuwerkerk aan den IJssel staat er een voor u klaar. Hippe vogel kiest bewust Duurzaamheid is hip; en zo kunt u er ook bij lopen! Ketens als de HEMA en C&A verkopen kledinglijnen van ecologisch katoen. Dat is katoen waar geen kunstmest, chemische bestrijdingsmiddelen, verfstoffen met zware metalen of kinderarbeid aan te pas komen. Op zoek naar exclusievere duurzaam geproduceerde kleding? Kijk dan eens op www.watmooi.nl en bij Kuyichi en de Nukuhiva winkels van Floortje Dessing. Verzorgingsproducten die niet op dieren zijn getest liggen onder andere in de winkels van The Body Shop en Weleda, maar zijn er ook van het huismerk van Kruidvat en Trekpleister. Voor aan uw voeten koopt u Plakkies. De kleurrijke serie met zolen van oude autobanden is onder meer te koop bij Bijenkorf, America Today, Dr. Adams en Sacha. De productie van deze hippe slippers zorgt voor structurele werkgelegenheid in de sloppenwijken van steden in Zuid-Afrika. In de winter loopt u verantwoord op schoenen van Ecco. De binnenzool van deze schoenen bestaat voor 100 procent uit gerecycled materiaal. Echt duurzaam? Keus genoeg dus. Maar niet alles wat duurzaam lijkt, is in de praktijk ook duurzaam. Begrippen zijn vaak niet duidelijk en voor de hand liggende maatregelen pakken niet altijd goed uit. Producten die door kinderhanden zijn gemaakt massaal boycotten? Dan kunnen misschien hele gezinnen niet meer eten. Blindelings afgaan op begrippen als 'biologisch', 'scharrel' en dergelijke levert niet altijd op wat u verwacht. Koopt u ecologische rucola die ingevlogen moet worden uit Zuid- Europa? Bespoten spitskool van het Hollandse platteland is duurzamer! Scharreleieren lijken heel verantwoord, maar in de praktijk komen alleen vrije uitloopkippen en kippen op biologische boerderijen buiten. Biologische vis bestaat niet, niemand controleert immers wat vissen eten. Het MSC-keurmerk op duurzame vis wil alleen zeggen dat de producent bij de vangst rekening houdt met het gevaar van overbevissing en bijvangst. Gaat het u bij eten vooral om uw gezondheid? Kies dan voor biologische groenten en fruit. Daar zitten geen chemische bestrijdingsmiddelen op. Ecologische producten gaan een stapje verder; ecologisch wil zeggen dat rekening wordt gehouden met alle wisselwerkingen tussen planten, dieren, mensen en de omgeving. Het controleren van zo'n ingewikkeld productieproces blijkt nog wel eens lastig. Vooral als producten van ver geïmporteerd worden, zoals de ecologische katoen. Kortom: duurzaamheid staat in de schijnwerpers, en dat is prima. Het levert veel goede initiatieven op, ook al zijn die soms nog niet perfect. Maak gretig gebruik van deze initiatieven, maar kies bewust! Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias 13

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 45