"Wij streven naar nul C02-uitstoot" mm Totaalinstallateur Frimex Retail Services gaat de uitdaging aan: Frimex Retail Services ontwerpt en realiseert projecten op het gebied van elektrotechniek, telematica, koeltechniek, beveiliging en preventie, service en onderhoud. Als installatiedienstverlener is Frimex sinds 1984 actief binnen de retailmarkt, in het food en het non-food segment. Sinds 2009 zet Frimex zich in voor Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO) en energiebesparing. De plannen worden steeds ambitieuzer. Het nieuwe doel? 100% C02-uitstootvrije winkels realiseren. Maatschappelijk verantwoord ondernemen Vanuit Moordrecht opereert Frimex in het hele land. Frimex heeft in totaal 260 medewerkers die op het kantoor in Moordrecht werken, maar voornamelijk heeft het bedrijf monteurs in dienst, die verspreid wonen over Nederland. Frimex kan het energieverbruik dus landelijk beïnvloeden. Operationeel manager Adriaan Eveleens: "We realiseren ons sinds een aantal jaren dat we met de technieken die we verkopen een enorme stempel drukken op het energieverbruik en de C02-uitstoot in Nederland. Na die bewustwording besloten we in te zetten op Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. Hoe maatschappelijk verantwoord we handelen, willen we meetbaar maken. Daarom hebben we ons laten certificeren op de zogenoemde C02-prestatieladder. We verplichten onszelf daarmee energiebesparende technieken toe te passen en te innoveren." Energiezuinige bedrijfsvoering Frimex maakt de eigen bedrijfsvoering energiezuinig. "Ons wagenpark mag maximaal het B-label hebben. Dit jaar hebben we bij wijze van proef een auto aangeschaft die compleet elektrisch is. Als dit een succes blijkt, kopen we meer elektrische auto's. Naast een energiezuinig wagenpark hebben we bewust gekozen voor de verhuizing van de productie- en opslaglocatie in Gouda naar een duurzame, nieuwe locatie (kantoor, productieruimte en opslag) in Moordrecht. Alles in één pand is efficiënter en het betekent ook een brandstofbesparing. Wat betreft de verlichting werken we met bewegingssensoren en daglichtregeling. Verder nemen we veel kleine energiebesparende maatregelen. We printen zo weinig mogelijk en dubbelzijdig en de monteurs krijgen hun werktekeningen op gerecycled papier. Voor de prints gebruiken we cartridges met een lage milieubelasting." Duurzame producten en diensten De installatiedienstverlener is ook naar buiten toe energiezuinig. Zo biedt Frimex duurzame producten en diensten. "We passen koude en warmtetechnieken toe in supermarkten. We hebben bijvoorbeeld milieuvriendelijke koelinstallaties. Deuren plaatsen voor een koelvak in de supermarkt levert al gauw 20% besparing op. Tot nu toe hebben we zo'n 16 kilometer aan glas geplaatst. We zetten dus grote stappen op het gebied van energiebesparing en blijven onze producten en diensten ontwikkelen. De led-technologie die wij toepassen bespaart zo'n 15% energie. En motoren van ventilatoren en compressors zijn energiezuinig omdat ze werken op gelijkstroom in plaats van wisselstroom. Momenteel bekijken we ook of we zonne-energie kunnen toepassen in projecten. Maar bij alles wat we doen laten we het aan de klant over hoe ver hij in energiebesparing wil gaan." The Green Retailer Een nieuw project van Frimex is The Green Retailer, waarbij de installatiedienstverlener onderzoekt hoe energiezuinig een winkel kan zijn in de toekomst. "De komende jaren willen we toe naar een supermarktomgeving, waarin de C02-uitstoot nul is. Om deze ambitie waar te maken moeten we op veel zaken letten; het gebouw zelf moet bouwkundig goed in elkaar zitten en de bedrijfsvoering moet op orde zijn. Maar er moet meer gebeuren. Zo hebben wij onze opdrachtgevers een voorstel gedaan om hun klanten te belonen die met een elektrische auto naar de supermarkt komen. Bijvoorbeeld door ze gratis parkeerruimte te bieden. Genoeg te doen dus!" Meer informatie Kijk voor meer informatie over Frimex Retail Sen/ices opvwvw.frimex.nl, mail naar info@frimex.nl of bel 0182 - 54 3210. Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 47