Eendragts Samenwerken Het project doet zijn naam eer aan: er wordt eendrachtig samengewerkt door verschillende partijen. De herinrichting van de Eendragtspolder is een samenwerkingsproject van provincie Zuid-Holland, gemeente Zuidpias, Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en Recreatieschap Rottemeren. De roeibaan wordt gefinancierd door de gemeente Rotterdam. Het project kan mede dankzij subsidie van de Europese Unie gerealiseerd worden. Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias Door de klimaatverandering krijgen we in Nederland vaker te maken met wateroverlast. Dat water moet ergens tijdelijk opgeslagen worden. Binnenkort kan in de Eendragtspolder 4 miljoen m3 water worden geborgen. En dat niet alleen. De Eendragtspolder wordt ook een natuur- en recreatiegebied met een internationale roeibaan. Een prachtige groenblauwe buffer tussen wonen en bedrijvigheid. Maatschappelijk verantwoord ondernemen Ruimte voor water Op het grondgebied van de gemeente Zuidpias gebeurt iets bijzonders als het om duurzaam ruimtegebruiken klimaatbeheersing gaat. Tussen het dorp Zevenhuizen en de Rottemeren ligt de Eendragtspolder. Ruim 300 hectare van deze polder wordt heringericht. Waar de grond vroeger gewassen voortbracht, krijgt de polder nu de functie van waterberging. Bij extreme en langdurige regenbuien kan de Rotte water in de polder laten lopen. De bewoners van de regio Rotterdam houden daardoor droge voeten. Natuur en recreatiegebied Zulke hevige regenbuien komen gelukkig niet vaak voor. Vandaar dat de polder nog meer functies heeft gekregen. Het wordt een natuur- en recreatiegebied, bestaande uit een drassig gedeelte en een plasgebied. Een groenblauwe buffer, waarin natte natuur zich kan ontwikkelen. Met bloemrijk grasland, waterpartijen en onderwatereilanden. Daar kunnen de bewoners van de gemeente Zuidpias en anderen straks van genieten. Bijzondere vogelsoorten, zoals de Bairds Strandloper, zijn er nu al gespot. Als het af is kunnen recreanten er wandelen, skeeleren, vissen, fietsen, nordic walken, hardlopen en nog veel meer. Het open karakter van de polder blijft behouden. Internationale roeibaan In het plasgebied van de Eendragtspolder is ruimte voor een internationale roeibaan van 2,2 kilometer lang en 162 meter breed en een speciale baan voor warming up en cooling down. Hier kan roeitalent zich ontwikkelen en gaan toproeiers het tegen elkaar opnemen tijdens wedstrijden op Europees en wereldniveau. Het water leent zich ook voor andere watersporten, zoals kanoën. Helder en schoon water Bij het ontwerpen van de nieuwe inrichting wordt veel aandacht besteed aan de waterkwaliteit. Door de vele fosfaten in de bodem, afkomstig van bemesting van de grond, kan algengroei ontstaan. Dat is niet gewenst. Rietbeplanting en een laag zand op de bodem van de roeibaan zorgen voor helder en schoon water. Als het nodig is kan een defosfateringsinstallatie worden ingezet. Unieke combinatie Juist de combinatie van functies - waterberging, natuur, recreatie en een internationale roeibaan - maken de herinrichting van de Eendragtspolder tot een uniek project. Het biedt een oplossing om wateroverlast tegen te gaan en is tegelijkertijd een impuls voor natuurontwikkeling, recreatie en topsport. En last but not least, de polder is een groenblauwe buffer tussen de nieuwe Rotterdamse wijk Nesselande en Zevenhuizen. Wilt u op de hoogte blijven van de ontwikkeling van de Eendragtspolder? Kijk op www.eendragtspolder.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 49