Energiebesparingtips Op pagina 5 heeft u al allerlei handige energiebesparingtips gekregen. In deel 2 geven we tips over apparatuur, stroom en verwarming. Tips voor het gebruik van apparaten (tv, audio, computer etc.) en opladers. - Als u een computer met de knop uitzet, kan het apparaat toch nog stroom verbruiken als de stekker in het stopcontact zit. Dit geldt ook voor uw televisie, printer, oplader (telefoon, tandenborstel, kruimeldief) en geluidsapparatuur. Als u alle stekkers in een stekkerdoos met een aan-/uitknop doet, kunt u hiermee alle apparaten in 1 keer echt uitzetten. - Als u de pc 's nachts uitzet bespaart u 10,- per jaar. Het is een fabel dat computers sneller slijten als u ze vaak aan- en uitzet. Uw pc dag en nacht aan laten staan kost evenveel elektriciteit als een lamp van 40 watt. - De meeste halogeenlampen werken met een transformator. Deze verbruikt ongeveer 5 watt aan elektriciteit. Wanneer de aan/- uitschakelaar tussen de transformator en de lamp zit, blijft de transformator ook stroom verbruiken als de lamp uit is. Met een schakelaar tussen het stopcontact en de transformator zet u alles uit. De stekker eruit trekken kan ook. - Dimmers verbruiken ook vaak energie als de lamp uit is. Ook dit voorkomt u door de aan-/uitknop tussen stopcontact en dimmer te plaatsen of de stekker eruit te trekken. Alle dimmers in Nederland hebben per jaar tezamen een sluipverbruik dat gelijk is aan het elektriciteitsverbruik van 10.000 woningen. Tips voor het besparen op stroom (licht) - Een spaarlamp gaat achtmaal langer mee dan een gewone gloeilamp en verbruikt maar liefst 80% minder stroom. Als een gewone gloeilamp na een bepaalde tijd voor een euro aan stroom heeft verbruikt, dan heeft een spaarlamp in diezelfde tijd maar 20 cent gekost, bij dezelfde lichtopbrengst. De lichtkleur is nagenoeg gelijk aan een gewone gloeilamp. Het is dus zeker geen ongezellig licht. Spaarlampen passen tegenwoordig in de meeste armaturen. Ze zijn wel duurder in aanschaf dan gewone gloeilampen. Ze zijn dus alleen zinvol op plaatsen waar vaak en langdurig licht brandt. Dan verdient de lamp zich snel terug. - Bij tuincentra en doe-het-zelfzaken is tuinverlichting op zonne-energie te koop. Deze lampen schakelen na zonsondergang automatisch aan en branden dan enige uren. Wanneer u de buitenverlichting niet onnodig wil laten branden, kies dan voor lampen op stroom met een bewegingsmelder. Tips voor het besparen op verwarming - Zet de kamerthermostaat een uur voor vertrek of slapen gaan op 13 tot 15 graden. Het huis koelt dan niet teveel af en kan 's ochtends zonder veel extra energie weer opwarmen. In huizen die na 1994 gebouwd zijn, is het efficiënter het huis 's nachts op dezelfde temperatuur te houden, dan om het huis 's ochtends weer warm te stoken. Deze huizen zijn zeer goed geïsoleerd en hebben vaak vloer- of wandverwarming. De thermostaat overdag 1 graad lager, bespaart gemiddeld 7% op uw energiegebruik voor verwarming. Wanneer u de thermostaat standaard 1 graad lager zet overdag, bespaart u op jaarbasis meer dan 60 euro. - Zeker als het huis geen dubbele beglazing heeft, gaat er veel warmte verloren via de ramen. Als u 's avonds de gordijnen sluit houdt u veel warmte binnen. - Als u langer dan 5 dagen van huis gaat, kunt u de waakvlam van geiser en cv-ketel uitdoen. Ook 's zomers kan de cv-waakvlam uit. Voor meer informatie over energievoorziening, zie de onafhankelijke website www.duurzameenergiethuis.nl. Benieuwd naar het antwoord op de vraag: 'Hoe doe ik dat?', raadpleeg www.hoedoe.nl. Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias 18

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 50