AFVAL ANDERS! De vervuiler betaalt in Zuidpias Gemiddelde samenstelling restafval van een Nederlands huishouden Restafval 22% Gft 31% Plastic 19% Textiel 3,9% Metaal 3,2 Klein chemisch afval 0,2% In 2012 gaat er voor bijna alle inwoners van Zuidpias veel veranderen in de inzameling van afval. Hoe meer recydestromen u straks apart houdt, hoe minder u hoeft te betalen voor het restafval. Net als met de afrekening van gas, licht en water krijgt u nu zelf invloed op de hoogte van uw afvalstoffenheffing: milieubewust gedrag wordt beloond. Dit systeem noemen we diftar: gedifferentieerd afvaltarief. Waarom diftar? Diftar is een eerlijk systeem van berekenen. Wie veel aanbiedt, betaalt meer. Wie minder aanbiedt, betaalt minder. Daarnaast hoopt de gemeente dat mensen door dit systeem extra gestimuleerd worden om kritisch met hun eigen afval om te gaan, zodat de totale afvalberg afneemt en recydestromen, inclusief groente-, fruit- en tuinafval, toenemen. Daarom ook valt alleen het restafval onder de variabele afrekening. Een belangrijk voordeel is dat u daarmee voor een deel zelf bepaalt wat u betaalt. Restafval onder de grond Ook heeft de gemeenteraad besloten om vanaf 2012 overal waar dat mogelijk is ondergrondse afvalcontainers te plaatsen ter vervanging van de blauwe zakken en de grijze minicontainers. Zodoende kunt u het restafval op elk moment kwijt, ziet het straatbeeld er netter uit en hoeven er minder vuilniswagens door de straat te rijden: dat scheelt weer C02-uitstoot. Op plaatsen waar een ondergrondse container niet mogelijk is, bijvoorbeeld in het buitengebied, wordt of blijft het restafval ingezameld worden met de grijze minicontainers. Deze zijn inmiddels voorzien van een chip waarmee de lediging per keer door de vuilniswagen kan worden geregistreerd. Ook in wijken waar het nog even duurt voordat de ondergrondse container wordt geplaatst zijn de grijze minicontainers inmiddels gechipt. De ondergrondse containers komen op een logische plekte staan in uw wijk. Zodra bekend is waar de containers worden geplaatst, ontvangt u daar uitgebreide informatie over. Uiteraard wordt u ruim op tijd geïnformeerd over de mogelijkheid om uw mening te geven over de gekozen locaties. Wanneer? De plaatsing van de containers gebeurt niet direct; uw wijk kan wel pas in 2013 aan de beurt zijn. Tot die tijd houdt u uw huidige inzamelmiddel, dus de zak of de minicontainer. Of misschien maakt u al gebruik van een ondergrondse container en verandert er weinig voor u. Kijk voor meer informatie op www.zuidplas.nl of in de afvalkrant die u onlangs heeft ontvangen. Eind februari ontvangt u de tweede afvalkrant met uitleg over de afvalstoffenheffing en het diftarsysteem. Wat zijn recydestromen? U bent een grondstoffenproducent! Van al het papier, karton, glas, plastic, groenafval en textiel dat u apart weggooit worden weer nieuwe waardevolle producten gemaakt. Maar ook kca en elektrische apparatuur horen niet thuis in het restafval. Zuidpias zet dan ook stevig in op deze stromen: beter voor het milieu en voor de portemonnee! Wat is chippen? In iedere grijze minicontainer wordt een chip bevestigd die is gekoppeld aan het gebruikersadres. Bij het ledigen van de container wordt de chip uitgelezen door een sensor op het inzamelvoertuig. Zo weet de gemeenten welke container door welk adres is aangeboden. Containers zonder chip worden in 2012 niet meer geleegd. Zo'n chip zit ook in de afvalpas die straks moet worden gebruikt om de ondergrondse containers te kunnen openen. Duurzaamheidskrant gemeente Zuidpias 19

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 51