Oosters 'Delfts Blauw' bij Wereldwinkel Moerkapelle ontsnapt aan nederlaag Intratuin Zuidpias opent deuren Nieuwe trainer voor Moerkapelle Nesselande weer aan positieve kant van de score Een jurk van parachutestof HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 22 FEBRUARI 2012 23 Schaken Voetbal Volleybal Koerierster Inge (Ina) De Jong Versloot (1922) aan het woord Zevenhuizen - Veel Nederlanders zijn echte kosmopolieten. Ze reizen overal heen, ze doen leuke ideeën op in het buitenland en thuis gebruiken ze die om het vakantiegevoel vast te houden. Koken in een tajine, een Noord-Afrikaanse gewoonte, is in ons land al ingeburgerdin recepten vooreen lekkere maaltijd staan vaak een paar exotische ingrediënten, voor stroopwafels worden rietsuiker uit Paraguay en honing uit Nicara gua gebruikt. En veel Nederlanders genieten van chocola uit Ghana. Maar heeft ons Delfts Blauw de producenten in de ontwikkelings landen wellicht geïnspireerd? Het witte Sang Arun servies uit Thailand is met blauwe motieven beschilderd. De gelukspoppetjes aan sleutelhan gers uit Brazilië dragen Delfts blau we kleertjes. Tunesië maakte een visschaal met bijpassende bakjes, waarvan de be schildering aan Delfts blauw doet denken en de grote schalen herinne ren aan 'Delfts bont'. De blauw met witte vogelkaarsjes uit Swaziland lijken ook wel uit Delft te komen. Zo worden de culturen gemixt en zijn we met zijn allen Wereldburgers. Het thema van de Wereldwinkels is de komende maanden 'Hollands Glorie'.Een deel van het assortiment is nu daaraan gewijd en laat veel blauwwit zien. Maar er zijn ook al paasartikelen. Tijdens 'Hollands Glorie' heeft We reldwinkel Z.M. een leuke actie, waarmee een prijs te winnen is. De Wereldwinkel is gevestigd aan de Dorpsstraat 202d en is open van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur, op vrijdag tot 17.00 uur. Moerkapelle - Moerkapelle 2 speelde vrijdag 17 februari de vijfde ronde in klasse 2B van de RSB competitie. Het tweede team van Onesimus leek op papier beter. Arno Luinenburg en Freek Hofman verloren. Maarten Vroegindeweij liet in een secure par tij zijn ervaring spreken en won heel zakelijk. Christiaan Noorland wordt sterker en sterker en won zijn partij. Ad Voerman verloor roemloos. Jojan- nekeWeijermars had voor haar gevoel de partij moeten winnen maar be rustte in remise. Kevin Bakker bracht zijn partij tot een goed einde. De pion die hij na de twaalfde zet won kon hij na een prachtig uitgespeeld eindspel verzilveren. Jan Noorland moest toe zien hoe zijn tegenstander met een stuk voor langzaam het punt binnen haalde. Maar hij maakte dankbaar gebruik van de klok. In tijdnood had hij meer rust en overzicht en maakte op de valreep remise. Eindstand 4-4. In de interne competitie werden drie partijen afgewerkt. Jan Blok verloor van koploper Wouter Vroegindeweij, die liet zien waarom hij bovenaan staat. Op papier zit er een groot ver schil tussen Maarten Pilgram en Ge rard van Ommeren maar in de praktijk bleek Pilgram een taaie. Uiteindelijk maakte de ervaring van Van Omme ren het verschil. Ook Henk Doorn hein won op ervaring van Frits van der Starre. Stand aan kop: 1. Wouter Vroegindewij, 2. Maarten Vroeginde weij, 3. Gerard van Ommeren. Zevenhuizen - De Intratuinvesti- ging Zuidpias opent woensdag 14 maart haar deuren. Na een bouw periode van ruim een jaar kunnen de klanten het resultaat komen bewonderen. Om 9.00 uur worden de eerste bezoekers welkom ge heten in het 16.000 m2 tellende tuincentrum met twee verdiepin gen. Op de begane grond zijn de koude en de warme kas te vinden waar de consument terecht kan voor buitengroen, kamerplanten, interieurartikelen en dergelijke. De eerste etage is gereserveerd voor tuinmeubelen, 'seizoenskoken' en tuinhuizen. Het tuincentrum, gevestigd aan de Bredeweg, ligt vlak aan de A12 bij de afslag Zevenhuizen. Het mo derne tuincentrum is de 55e ves tiging van Intratuin in Nederland. Voor de klanten zijn 760 parkeer plaatsen beschikbaar. Voor meer informatie: intratuin.nl/zuidplas. Moerkapelle - Voetbalvereniging Moerkapelle heeft Cees Fransen uit Boskoop aangetrokken als hoofd trainer voor het seizoen 2012-2013. Fransen is 49 jaar en is werkzaam geweest bij onder andere Stolwijk, Floreant en Be Fair. Fransen laat weten 'er heel veel zin in te heb ben om volgend seizoen bij Moer kapelle als hoofdtrainer aan de slag te gaan'. Zevenhuizen - In de afgelopen we ken lieten de dames van Nesselande een stijgende lijn zien maar bleven de resultaten uit. Zaterdag doorbra ken de dames dit patroon bij Spivo. De opening van de dames uit Zeven huizen was zeer fel. Een sterke ser viceserie van Sanne de Vaal zorgde voor vier punten voorsprong die tot in de eindfase van de set werd vast gehouden, stand 24-26. In de tweede set moet telkens een achterstand worden weggepoetst. Er werden meer fouten gemaakt en de organisatie leek minder te func tioneren. De set ging verloren met 25-22. Spivo zette de goede lijn door in de derde set: 25-18. In de vierde set nam de ploeg van trainer/coach Eelco Beijl vanaf het begin de leiding. De organisatie leek hervonden en de servicepass werd goed verwerkt. Mede door goede serviceseries van Kimberley Hoger- vorst en Esther Minderhoud werd de set eenvoudig gewonnen met 18-25. In de vijfde set twee sterke service beurten van Krystel Termorshuizen en Lisa van de Geer. De hierdoor op gebouwde voorsprong werd verder uitgebouwd. Setwinst 9-15. Zaterdag 10 maart ontvangt Nesse lande de nummer drie van de rang lijst VoCASA. GE ft'. H.TEN Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaatvoor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Bij het kruispunt in Moerkapelle bij de grens van Zevenhuizen ben ik geboren. Mijn vader was aard appelenhandelaar; hij bezorgde alles met een vrachtwagen. Na de lagere school werd ik hulp in de huishouding bij schoenmaker Doornhein uit de Moerdijkstraat. Omdat ik graag naaister wilde worden ging ik op naailes in Ze venhuizen bij Claar de Koning; ik heb heel wat trouwjurken op be stelling gemaakt vanuit een zol derkamer bij mijn vriendin Aaltje Zijderhand. Vijf gulden voor een jurk, bij het afrekenen zei eens een mevrouw: Ergens anders kost het zeven gulden, zij gaf mij vijf gulden en een stuk kaas. In de oorlog heb ik veel vreemde dingen moeten naaien: een jurk van parachutestof, en van lege meelzakken die ik bij de graan handelaar Bac haalde, kussenslo pen en gordijntje. Ook onderjurken waarde letters nog opstonden, nu zou je daar modern mee zijn. Er was bijna geen stof meer te koop, zodoende werd alle stof gebruikt die je maar krijgen kon. Van oude jassen maakte ik jassen voor kin deren. Alles werd versteld, je deed zelfs nieuwe kragen op overhem den en verstelde versleten on dergoed of maakte van kapotte kledingstukken weer iets anders. Nieuwe kleding was niet meer te koop. Sommige winkels wa ren dicht, bij gebrek aan waren, vooral in de grote steden. Toen ik getrouwd was heb ik ook nog veel kleding genaaid, vaak zat ik 's nachts nog te naaien als er iets af moest. Koerierster In de oorlog was ik koerierster voor de B.S. (Binnenlandse Strijdkrach ten) ook wel de Ondergrondse of 't Verzet genoemd. Met de fiets bracht ik vaak pakjes weg die ik in Delft bij een adres moest afgeven, ik wist nooit wat er in zat, wel dat het meestal belangrijke papieren waren. Misschien wel informatie, waar er een razzia of bombarde ment zou plaatsvinden. Ik mocht mijn naam nooit zeggen of waar het vandaan kwam. De pakjes haalde ik op bij Gerrie Hertog, een handwerkonderwij- zeres. In Delft kreeg ik ook weer pakketjes mee terug en gaf het af aan Gerrie, wat vervolgens door een man uit Gouda werd Gerard, Ina en zoon Hans de Jong. opgehaald en ook weer nieuw bracht. Ik deed de pakjes achter op mijn bagagedrager en bedekte het door mijn lange jas erover te doen. Ik ben nooit aangehouden en het vreemde was dat ik nooit bang was. Als je jong ben zie je geen gevaar. Achteraf gezien had ik wel meegenomen kunnen wor den naar een concentratiekamp, als ze het ontdekt hadden. Ook mijn moeder was nooit ongerust, je deed het gewoon. Ik trouwde met Gerard de Jong uit Moerkapelle. Hij was verte genwoordigervan een rijwielhan del in Den Haag. We betrokken een bovendieping boven bakker Van den Berg in de Moerdijkstraat waar familie van hem in had ge zeten, die familie was gevlucht uit de stad, omdat er bijna geen eten meer was. Hier in Moerka pelle was zat te eten dankziij de teeltboeren. Later woonden we in de Juliana- straat. Mijn oude buurvrouw komt nog iedere vrijdagmorgen bij mij op bezoek en dat waardeer ik. We kregen twee kinderen. Helaas is onze zoon op 45-jarige leeftijd overleden, dat gaf groot verdriet. Ik heb veel steun aan mijn doch ter Corrie. Nu woon ik als we duwe in het nieuwe zorgcentrum van Moerkapelle. Het is zo mooi geworden, een grote ontvangst hal met tafels en stoelen, een winkeltje en mooie ruime kamers met een slaapkamer. Ik eet in de eetzaal, dat vind ik ge zelliger dan alleen op mijn kamer. In het begin was alles zo vreemd en groot dat de meeste bewoners verdwaalden. Gelukkig wezen de vriendelijke verzorgsters je weer de weg naar je kamer.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 23