Wat is er te doen? I Meer kijk op ruimtelijke kwaliteit GroenLinks: Kwaliteit heeft vele kanten I Wat zijn gebiedsprofielen? HARTVAN HOLLAND DE KRANT VOOR DEZUIDPLAS 29 FEBRUARI 2012 33 PrZUID HOLLAND ,AAAA. Themajaar 'Over-Levende Monumenten' Erfgoededucatie in Gouda Erfgoed van de maand Toeristisch netwerken in Bodegraven Maart 2012 Zicht ot> Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl De provincie vindt OVER-LEVENDE het belangrijk dat MONUMENTEN r thema/aar 2012 provincie Zuid-Holland cultureel erfgoed behouden blijft, eventueel met een nieuwe bestemming. Kijk voor alle evenementen zoals fietsroutes op: www.zuid-holland.nl/herbestemming Op woensdag 21 maart 2012 kijken we samen 'terug en vooruit': wat is er bereikt met erf goededucatie en hoe zien de plannen van het Erfgoedhuis Zuid-Holland er voor de nabije toekomst uit? Welkom in de St. Janskerk in Gouda vanaf 09.30 uur! Meer informatie en inschrijven: www.erfgoedhuis-zh.nl Kent u al het cul- tureel erfgoed in ERFGOEDHUIS-ZH onze provincie? Ook parken, landschappen, historische vaar wegen? Het Erfgoedhuis laat u iedere maand een mooi plekje zien: www.erfgoedhuis-zh.nl In opdracht van de provincie Zuid-Holland organiseert het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme vijf keer per jaar een toeristisch netwerkevenement, telkens op een andere locatie in Zuid-Holland. Op donderdag 3 mei is het eerstvolgende evenement, bij Fort Wierickerschans in Bodegraven. Voor meer informatie: www.zhbt.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl De provincie Zuid-Holland werkt aan een aantrekkelijke leefomgeving in de dichtst bevolkte provincie van Nederland. Een leefom geving waar de ruimte voor wonen, werken, reizen en recreëren in balans is. De provincie weegt wensen en belangen, verbindt partijen en geeft ruimte aan partners. Voor de provincie betekent dit dat zij, in overleg met anderen, de verschillende functies over de schaarse ruimte verdeelt. In de zogenoemde provinciale struc tuurvisie, die tussentijds geactualiseerd wordt, staat hoe zij dat denkt te doen. Verschil tussen functie- en kwaliteits- kaart De voorlopers van deze structuurvisie, de streek plannen, bevatten alleen een functiekaart waarop stond aangegeven waar welke functies, zoals een bedrijventerrein of natuurgebied, zijn toegestaan. Een aantal jaren geleden echter ontstond een maatschappelijke discussie over de verrommeling van het landschap. Als antwoord hierop heeft de provincie in de provinciale structuurvisie beschreven hoe zij de ruimtelijke kwaliteit wil verbeteren in het buitengebied (de ruimte buiten steden en dorpen) en aan de rand van steden en dorpen. Dit heeft geleid tot een extra kaart in de provinciale structuurvisie, de kwaliteitskaart. Start gebiedsprofielen Legenda Hollands Plassengebied, Midden-Delfland Alblasserwaard -Vijfheerenlanden, Goeree Overflakkee, Voome-Putten Wijk en Wouden, Delflandse Kust KI Duin- en Bollenstreek; Krimpenerwaard, Gouwe Wierlcke, Boskoop 2014 Bentwoud- Rottemeren. Hollandse Biesbosch ,Oude Rijnzone Via de functiekaart en de kwaliteitskaart ordent de provincie voortaan de ruimte in Zuid-Holland. Het verschil met de functiekaart is dat op de kwaliteitskaart staat aangegeven waar en hoe nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen het beste in het landschap kunnen worden ingepast. Dat moet gebeuren met een zo gering mogelijke aanslag op de ruimtelijke kwaliteit en met een zo groot mogelijke verbetering van die ruimtelijke kwaliteit. Gebruiks-, toekomst-, en belevingswaarde De provincie kent prachtige en unieke gebieden, variërend van kust en delta tot de veenland- schappen van het Groene Hart. Vaak ontlenen ook de steden hun identiteit aan de kwaliteit van het landschap. De ruimtelijke kwaliteiten van de verschillende gebieden in Zuid-Holland drukt de provincie op de kwaliteitskaart uit in gebruikswaarde, toekomstwaarde en belevings waarde. De gebruikswaarde staat voor doel matig, rendabel en veilig gebruik van de ruimte. Bij de toekomstwaarde gaat het meer om klimaatbestendigheid en duurzaamheid van het gebied, maar ook om biodiversiteit. En bij de belevingswaarde speelt een rol hoe mensen de karakteristieke kenmerken beleven: cultuurhistorie, schoonheid en verschillen in (stedelijke) dynamiek en (landelijke) rust. Werken aan verbetering van de ruimtelijke kwaliteit kan de provincie niet alleen. Juist door dat samen te doen met gemeenten en water schappen komen partijen tot de best denkbare oplossingen. Om goede hulpmiddelen te hebben voor deze samenwerking, Wordt de provinciale kwaliteitskaart verder uitgewerkt op regionaal niveau. Dat gebeurt in zogenoemde gebieds profielen (zie kaart). Verder vraagt de provincie aan gemeenten om voor ontwikkelingen in en nabij het buitengebied de kwaliteitskaart te benutten en op te nemen in de beeld kwaliteitsparagraaf van hun bestemmingsplan. 'Meer oog voor de kwaliteit van de onbebouwde ruimte is een goede zaak.' Aan het woord is Annelies van Egmond, lid van de fractie van Groenlinks in Zuid-Holland. 'Met de kwaliteitskaart probeert de provincie antwoord te geven op de vraag welke waarde volle elementen in ons landschap ontzien moeten worden. Een lastige zoektocht, want waardevol voor wie? Voor de huidige stads bewoner die de drukte en dynamiek van de stad af en toe wil inwisselen voor rust en open einders? Voor de natuurliefhebber op zoek naar een zeldzame orchidee? Voor de toekom stige generaties opdat zij nog steeds de cultuur historie van kreekruggen'en afgegraven duinen kunnen herkennen?' Beleving bewoners centraler stellen 'Mij valt op dat karakteristieke kenmerken vaak verwijzen naar die cultuurhistorische sporen in het landschap. Zelden wordt verwezen naar karakteristieke inrichtingselementen als knot wilgen of geriefbosjes en al helemaal niet naar kansen Voor biodiversiteit. Dat is toch ook de kwaliteit van een fietstocht door ons veenland- schap: de glijvlucht van een kiekendief en de bloeiende slootranden? Waar een aantrekkelijke leefomgeving de drijfveer is om na te denken over kwaliteit, zouden wensen en belevings waarde van bewoners van Zuid-Holland meer in het centrum van de discussie moeten staan. Het Groene Hart en de Rijksbufferzones vulden het buitengebied tot dusver grotendeels in. De steden mochten niet aan elkaar groeien. Die verantwoordelijkheid ligt nu bij de provincie. Het Groene Hart is de afgelopen tijd gekrom pen. GroenLinks hoopt dat we die trend kunnen stoppen. Dat onder de verantwoordelijkheid van de provincie het Groene Hart, de Hoeksche Waard, Wijk en Wouden, Midden-Delfland niet net zo makkelijk opgeofferd worden als bijvoorbeeld de Zuidplaspolder.' Zoals gezegd wordt de kwaliteitskaart op regio nale schaal uitgewerkt in zogeheten 'gebieds profielen ruimtelijke kwaliteit'. De provincie stelt ze op, in samenwerking met de betreffende gemeenten. De ruimtelijke kwaliteiten van een bepaald gebied staan erin beschreven en daar door is zo'n gebiedsprofiel een houvast bij nieuwe ontwikkelingen. Er staat ook in hoe die nieuwe ontwikkelingen het beste in het land schap kunnen worden ingepast. Er staat dan bijvoorbeeld dat bij nieuwe bebouwing het zicht op het open landschap behouden moet blijven. Hoe ging het voorheen? Tot nu toe was het ruimtelijk kwaliteitsbeleid versnipperd over een aantal provinciale nota's en regels en daardoor niet duidelijk zichtbaar. In het gebiedsprofiel worden de ambities van de provincie met ruimtelijke kwaliteit gebundeld en ook de kwaliteitsambities van de gemeenten staan erin. Plannenmakers en investeerders kunnen hierdoor sneller achterhalen welke kwaliteitsrichtlijnen voor een gebied gelden. Met het gebiedsprofiel in de hand kunnen zij al vroeg in het planproces bij de provincie en de gemeenten verkennen of er steun is voor hun plannen. Het gebiedsprofiel vormt als het ware een brug tussen de globale kwaliteitskaart van de provincie en de concrete beeldkwaliteitspara graaf in het gemeentelijke bestemmingsplan. Twee gebiedsprofielen in een reeks van zeven tien zijn al klaar, Midden-Delfland en Hollands Plassengebied. In deze profielen worden de ruimtelijke ambities en belangen van provincie en gemeenten verwoord en verbeeld. Deze profielen kunt u binnenkort bekijken op de provinciale website: www.visieopzuidholland.nl/gebiedsprofielen. Ook treft u daar de kaart aan (zie boven) met de planning voor alle gebiedsprofielen. We houden u via internet op de hoogte.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 33