Invoering opening- en sluitingstijden begraafplaatsen ronduit kwetsend Gemeente Zuidpias verleent vergunning voor bouw kantoor aan de Rottedijk Maandag 27 februari, het vredige dorpje Zevenhuizen... HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 7 MAART 2012 27 Bewoners zeer verontrust Heldhaftig optreden Politie Midden Hólland Een aantal jaren geleden is ge sproken over het invoeren van opening- en sluitingstijden op begraafplaat Essehof in de toenmalige gemeente Nieuwer- kerk aan den IJssel. Na meerdere ingezonden brie ven van nabestaanden in Hart van Holland en in het Kanaal is in het raadhuis destijds een in formatieavond gehouden voor nabestaanden. De toenmalige burgemeester Bonthuis heeft toen de belofte gedaan om geen sluitingstijden in te voeren voor Essehof, om dat men het recht heeft om 24 uur per dag, zeven dagen in de week, te kunnen rouwen. Hier staat namelijk geen tijd voor. Met verbazing vernam ik on langs dat er nu toch besloten is door de huidige wethouder om sluitingstijden te gaan hanteren op alle begraafplaatsen in de gemeente Zuidpias. De wethou der haalt hier heel veel verdriet en leed mee overhoop (alweer). De voormalige burgemeester Bonthuis heeft met zijn beslis sing om de begraafplaatsen 24 uur per dag toegankelijk te hou den, geluisterd naar de mensen. Waarom wil de wethouder de begraafplaatsen nu gaan slui ten? Is dat omdat (net als toen) er zwervers zouden rondlopen, terwijl dit gewoon een vader van een overleden kind was die daar begraven ligt? Er wordt een oordeel geveld terwijl men niet eens wat over de achtergrond weet. Wat zijn de beweegrede nen om deze beslissing nu als nog te nemen en nabestaanden opnieuw keihard op de ziel te trappen? Jaqueline van Gelderen-Bakker Nieuwerkerk aan den IJssel Uit navraag door de redactie van deze krant bij de gemeente blijkt dat alle begraafplaatsen in de gemeente Zuidpias nog altijd 24 uur per dag toegankelijk zijn. Een woordvoerster laat desgevraagd weten: "Voorheen stond het hek bij begraafplaats Essehof open van 10.00 tot 16.00 uur. In het kader van de harmonisatie zijn de openingstijden van alle begraafplaatsen gelijk getrokken en staat het hek overal open van 10.00 - tot één uur na zonsondergang. Daarna gaat het hek dicht, maar niet op slot! Op deze manier proberen we mensen te weren die daar niets te zoeken hebben of nog erger, vernielzuchtig zijn. Maar mensen die per se willen, kunnen er in feite altijd bij." De redactie van Hart van Holland behoudt zich het recht voor om ingezonden brieven in te korten dan wel aan te passen indien dit de duidelijkheid bevordert. Ingezonden brieven worden alleen geplaatst indien de afzender zijn/haar naam en woonplaats vermeldt. In hoeverre zijn de bewoners van de gemeente Zuidpias zich ervan bewust dat zich in Moerkapelle een voormalige 17e eeuwse droogmakerij bevindt aan de Rottedijk7 Misschien kan een wat grotere bekendheid geen kwaad. Om te beginnen kunnen we dan vaststellen dat het besef van de cultuurhis torische waarde van de voormalige droogmakerij bij het gemeentebestuur van Moerkapelle destijds wel degelijk aanwezig was. Zo publiceerde de ge meente in 1990 een kaderplan voor het molengebied met de titel 'Het be strijden van een gruwelijk vandalisme'. Het ziet ernaar uit dat door de fusie van de gemeente Moerkapelle des tijds met Zevenhuizen en later met Nieuwerkerk en Moordrecht dit be sef geheel verloren is gegaan. Dat dit besef op hoger niveau wel aanwezig is, moge blijken uit de aanwijzing in 2004 van twee van de voormalige poldermolens tot Rijksmonument. De cultuurhisto rische waarde van de voormalige droogmakerij dreigt nu ernstig te worden aangetast door plannen voor een modern kantoorpand vlak naast een van de molenrestanten, in dit geval, zelfs.een gemeentelijk monument. De eigenaresse hiervan heeft des tijds toestemming gekregen voor de bouw van een Finse bungalow. De bungalow werd echter enkele jaren geleden verkocht aan een agrarische ondernemer die er een kantoor vestigde. Het was zijn be doeling om aan de Rottedijk een woonhuis te bouwen. Pogingen tot wijziging van het bestemmings plan waarbij de bestemming 'klein kantoortje' in 'wonen' zou moeten worden veranderd, werden in 2008 door de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle verijdeld. Nu heeftdegemeenteZuidplas ech ter onlangs tot groot ongenoegen van een aantal bewoners vergun ning verleend om de Finse bunga low te slopen om in plaats daarvan een veel groter en veel hoger mo dern kantoorpand neer te zetten. Dat nieuwe kantoor verdubbelt in volume en wordt bijna 3 meter hoger dan het bestaande kantoor. Het wordt hierdoor zelfs hoger dan de beeldbepalende monumentale molen op Rottedijk 10. Het au thentieke karakter van de Rottedijk dreigt hierdoor ernstig te worden aangetast. De bewoners zijn echter niet van plan bij de pakken neer te zitten en hebben bij de gemeente Zuidpias bezwaar gemaakt tegen de plannen. Door Martien Zijder hand zijn naar aanleiding hiervan vragen gesteld in de vergadering van de raadscommissie Ruimte van 14 februari 2012. Wanneer de ge meente in haar standpunt volhardt zullen de omwonenden trachten de cultuurhistorische waarden veilig te stellen bij de rechter. Inmiddels is een verzoek tot schorsing inge diend bij de voorzieningenrechter. Namens een aantal bewoners van de Rottedijk:Walther Micke Reactie gemeente De gemeente bevestigt dat het college een omgevingsvergun ning heeft verleend. "Het is ge toetst aan de voorschriften van het bestemmingsplan." Inhou delijk wil de gemeente niet ver der op de materie ingaan omdat er door de bewoners bezwaren zijn ingediend en er een verzoek is gedaan voor een voorlopige voorziening bij de voorzienin genrechter. De vrienden R.Z.(14] en D.K. (15) hebben een leuk plannetje bedacht. We gaan lekker eieren gooien tegen de ramen van basisschool 't Reigerbos. De juffrouw ziet de grote criminelen en belt gelijk de politie. Nog geen kwar tier later staan er twee agenten bij de school en binnen 1,5 uur staan de agenten op de stoep bij crimineel R.Z. Zijn argeloze zus is alleen thuis met haar kleine broertje, doet open en schrikt zich ongelukkig. Op barse toon wordt geïnformeerd of haar broer thuis is. Nee dus en de agen ten vertrekken. De zus van R. belt haar moeder. R.Z. is geschrokken dat er politie aan de deur is ge weest en gaat snel naar zijn moe der op haar werk en vertelt wat hij heeft uitgespookt. Moeder stuurt hem naar huis met de mededeling dat ze het er vanavond over zullen hebben. 's Avonds belt de politie zijn moe der met de mededeling dat haar zoon de volgende morgen op het politiebureau moet komen voor een verhoor. Samen met zijn moeder gaat hij erheen. Drie kwartier wordt hij on dervraagd, over zijn thuissituatie, zijn schoolsituatie enzovoort. Ook vragen ze hem hoe hij aan de eie ren kwam, waarop hij antwoordde: "gewoon, gekocht bij de C1000". "En wat heb je gedaan met de eieren die je over had?", was de volgende prie mende vraag. Daarna mag hij naar huis met de mededeling dat Bureau Halt contact zal opnemen. Waar gaat dit over? De school kwam uiteindelijk achter naam en adres van R.Z. en ook die van zijn moeder. Was het niet normaler ge weest even contact op te nemen met de moeder? Een week huisar rest, geen t.v. en de ramen van de school schoonmaken lijkt mij een toepasselijke straf voor zo'n kwa-> jongensstreek. Maar nee, we sturen er twee po litieagenten op af, onderwerpen het kind aan een verhoor en sturen hem, écht waar, door naar Bureau Halt voor het gooien van 2 eieren! Dit gaat toch nergens over? Schie ten we hier niet een béétje ons doel voorbij? Hebben ze nou echt niets beters te doen bij de Politie Midden Holland? Maar vooral: beste leerkrachten van de basisschool, had dat nou niet anders gekund? Irene Bakker

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 27