Kom in de Kas: tien adresjes in Zuidpias "Consumenten mogen vaker hun kritische mening laten horen" "Ik vertel graag hóe het product is geteeld" R "Anthurium is niet van plastic en ook niet altijd rood" HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE 14 MAART 2012 21 Trostomatenkwekerij Firma Gebroeders Zwinkels rowah. m Rainbow Flowers Kwekerij De Vrij Koolhaas Aardbei Kwekerij Dankzij de belichting is het bedrijf van Vasco en Robert Zwinkels al volop in productie Zuidpias - Kom in de Kas is de jaar lijkse open dag van de Nederlandse glastuinbouw; een sector die trots is op zijn innovatiekracht en bedrijfs economische waarde. Tien bedrijven in de Zuidplaspolder doen zaterdag 31 maart mee aan de 35e editie van het evenement. Tussen 10.00 en 17.00 uur openen de deelnemende groente, fruit- en bloementelers uit Zevenhuizen en Moerkapelle hun kassen en schuren voor het grote publiek. Wie meer wil weten over biologi sche gewasbescherming, duurzame bedrijfsvoering en de technische en praktische kanten van het telen, kan deze dag naar hartenlust vragen stellen. Kom in de Kas is niet alleen leer- Corine, Rianne en Jenny de Vrij hel pen al van kindsaf mee in de kas. Na hun studies wilden ze graag in het familiebedrijf blijven. Omdat de tuin van 9000 meter met tomaten te klein was voor een bedrijf van vijf personen, ging vader op zoek naar een grotere. Het werd de 17000 meter grote kas met snij-anthurium aan het Zaaipad. Trendy soorten De zussen worden soms geconfron teerd met het ouderwetse beeld dat mensen van anthuriums hebben: anthuriums, dat zijn toch die rode, plastic bloemen met zo'n dingetje erin? Rianne: "Van dat oubollige imago willen we af. Anthuriums zijn er in vele kleuren en maten, en van zaam, maar ook lekker. Producten proberen kan overal, op een aantal bedrijven vinden bovendien kook demonstraties en smaakproeven plaats. Diverse kwekerijen verkopen verse bloemen, zo uit de kas. Met ijs en springkussens is ook aan de kin deren gedacht. Op deze pagina laten we de komen de weken steeds een aantal deelne mende bedrijven aan het woord. plastic zijn ze ook niet. We breiden ons assortiment steeds verder uit met trendy soorten." Ruim een miljoen bloemen vindt ie der jaar vanaf het Zaaipad wereld wijd haar weg. Corine: "We hebben iedere dag karren voor de veiling- klok staan. In de winter is het even wat rustiger geweest, maar vanaf nu gaan we weer volop verder." Gevoelige plant "Tijdens Kom in de Kas laten we zien watje allemaal met onze varianten kunt doen", vertelt Jenny. "We ver kopen ook bosjes, die mensen zelf kunnen laten samenstellen. Omdat anthurium een heel gevoelige plant is, kunnen we de kas zelf helaas niet openstellen." Zevenhuizen - Een gebruiksvrien delijk en smakelijk tomaatje; dat is de Tourance volgens telers Robert en Vasco Zwinkels. Van deze tros tomaat produceren zij aan het Jan Hendrikspad jaarlijks 7 miljoen kilo. Nog lang niet alle tomaten in de kas van de gebroeders Zwinkels zijn rood, toch is het bedrijf al volop in productie. Karretjes vol dozen rijden af en aan over een rail in de vloer van de kas. Groeilicht maakte het verschil. Dankzij de lampen boven de helft van het gewas kunnen de broers Zwinkels al sinds januari to maten leveren aan hun - grotendeels buitenlandse- afnemers. Kritische mening In Nederlandse supermarkten zijn vooral in de winter weinig Neder landse tomaten te krijgen. Over de goedkopere buitenlandse tomaten hoort Zwinkels vaak dat mensen ze - zacht uitgedrukt - niet smakelijk vinden. "Je kunt dan twee dingen doen: niet klagen en het er maar mee doen, of je kritische mening laten horen. De Nederlandse telers vinden dat consumenten de supermarkt best een beetje mogen opvoeden." Koolhaas Aardbei Kwekerij begon acht jaar geleden aan het Oogst- pad. De kas van 1,25 ha levert ieder jaar 150.000 kilo aardbeien op. Een derde deel van de oogst wordt aan Voedselveiligheid Zaterdag 31 maart kan het publiek bij Zwinkels van dichtbij kennisma ken met de teelt. "De kweker van de tomatenplanten zal een presentatie geven. Wij stoppen zelf namelijk geen zaadjes in de grond, maar krij gen de planten als ze vijftig centi meter hoog zijn. Verder laten we zien hoe we met mi lieu en voedselveiligheid bezig zijn. particulieren verkocht. Vanaf eind maart gebeurt dat van uit een gloednieuwe winkel bij de kas. "De kraam voldeed niet meer. Op zaterdag kon je hier over de Om die laatste reden is maar een klein gedeelte van de kas toeganke lijk voor het publiek." Behalve trostomaten zijn er tijdens Kom in de Kas vele andere soor ten tomaten van collega-telers en gerechtjes van streekproducten te proeven. Ook vindt een handbalclinie plaats van de Waddinxveense vereniging koppen lopen." Naast aardbeien liggen in de winkel ook producten van telers uit de buurt, zoals kom kommers, paprika's, tomaten en appels. Ziel en zaligheid Water, licht, voeding, maar vooral ziel en zaligheid, is wat zijn aard- beienplanten volgens Koolhaas no dig hebben. "Zo kweken wij aard beien die goed van kwaliteit en smaak zijn. Plagen bestrijden we zoveel mogelijk biologisch. Heel belangrijk is ook het insectengaas voor de luchtramen. Een ingenieus systeem dat veel ellende kan voor komen: wat je niet binnen krijgt, hoefje ook niet te bestrijden." Hommels en bijen Aardbeien worden in Zuid-Holland relatief weinig geteeld, stelt Kool haas. "Kom in de Kas is dan ook een leuke gelegenheid om de teelt van klein plantje tot rijpe aardbei te bekijken. De hele kas is vrij toe gankelijk. Ook hebben we de imker uitgeno digd. Die legt uit hoe wij voor de bestuiving hommels en bijen ge bruiken. Daarnaast verkoopt hij producten van was en honing." S Gerard Koolhaas en twee van zijn dochters bij de planten waarin zijn 'ziel en zaligheid' liggen. Moerkapelle - Bij Gerard Koolhaas is het elke dag zoete inval. Wie in de kas wil kijken, hoeft 't maar te vragen. "Als teler wil je niet alleen doosjes aard beien verkopen, maar ook graag vertellen hóe het product is geteeld." Cor, Corine, Jenny en Rianne de Vrij kweken meer dan een miljoen anthuriums per jaar. Opgegroeid tussen de tomaten, hadden de zussen De Vrij al vroeg groene vingers. Zes jaar geleden stapte de familie over op snij-anthurium. "Onze va der vond dat een vrouwvriendelijker teelt."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 23