Wethouder doet onderzoek naar uitkerings weigeraars God on Stage Nieuw com putersysteem bibliotheek Trots op zoek naar antwoorden Grote schoonmaak van het brein Informatieavond over excursie Auschwitz HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 14 MAART 2012 -45 Rika Hertog-Breedijk (1935) aan het woord: 'Een vrouwenhand en een paardentand willen geen stilstand' Zuidpias - Wethouder Arjen Hazelebach gaat binnenkort het gesprek aan met maatschappelijke organisaties en stichtingen in Zuidpias over het aan tal niet-gebruikers van een uitkering. Dit werd na aandringen van de ge meenteraad tijdens de commissievergadering Maatschappelijke Ontwikke ling op 12 maart door de wethouder toegezegd. Doel van de gesprekken is om meer inzicht te krijgen in deze groep inwoners die wel recht heeft op een uitkering, maar er voor kiest deze niet te ontvangen. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Erwin van 't Hof De fractie van D66 vindt het zeer wenselijk dat er wordt gekeken naar deze groep mensen. "Het is belang rijk dat wij de niet-gebruikers van uitkeringen in kaart brengen, zodat we er een inhoudelijk debat over kunnen voeren," aldus Joop Huson namens de democraten. De partij wil dan ook graag zien dat er onder zoek wordt gedaan naar het aantal 'niet-gebruikers' in de gemeente en de redenen van deze mensen om af te zien van financiële steun. Alle andere fracties reageerden instem mend op dit voorstel. Huson:"Als we weten hoeveel het er zijn en wat de beweegredenen van deze men sen zijn, kunnen we misschien het beleid aanpassen om deze groep Nieuwerkerk aan den IJssel - 'God on Stage' is een nieuw idee van de PKN gemeente. De bedoeling is om kerk, geloof en cultuur samen te brengen op het podium, in een open en ongedwongen sfeer. Op zaterdag 24 maart komt chris telijk cabaretier Kees Versteeg naar het Ontmoetingscentrum aan de Bospolderstraat 10. Versteeg brengt dan zijn, inmiddels al weer derde, programma 'Niet Eerlijk!'; over de slechte verdeling van alles wat onze aardbol te bieden heeft. De opbrengst van de avond is be stemd voor 'Jongeren in Actie', waarbij een groep jongeren twee weken van hun zomervakantie be steden aan het werken met kinde ren in Moldavië. De voorstelling begint om 20.00 uur; deur open om 19.15 uur. Zevenhuizen/Moordrecht - Biblio theek de Groene Venen gaat over op een nieuw computersysteem voor het uitlenen en innemen van ma terialen. In verband hiermee is het van zaterdag 7 april 17.00 uur tot en met dinsdag 10 april niet mo gelijk om via de website van de bi bliotheek de catalogus te bekijken, boeken te reserveren en boeken te verlengen. Alle vestigingen zijn op maandag 9 april, tweede paasdag, en op dinsdag 10 april gesloten. Voor meer informatie: www.bibliotheekdegroenevenen.nl. beter te helpen als dat nodig is." Volgens wethouder Hazelebach is het niet te achterhalen hoe groot de groep niet-gebruikers precies is. "Het is niet mogelijk om onderzoek te doen naar iets wat je niet kunt zien. Het lijkt mij ook verspilling van tijd en geld om hier wetenschappe lijk onderzoek naar te laten doen." Om toch een indicatie te krijgen van hoe groot de groep is, gaat de wethouder de verschillende maat schappelijke organisaties peilen. "Zij onderhouden de meeste contacten met de minima in deze gemeente." Over het 'waarom mensen af zien van een uitkering' had Hazelebach enkele theorieën: "Ik kan me voor stellen dat bij sommige mensen schroom meespeelt; schroom om Nieuwerkerk aan den IJssel - Onder leiding van Wilma Smith van Hel der en Intens Coaching en Counse ling vindt op woensdag 21 maart in de Openbare Bibliotheek aan het Raadhuisplein een workshop 'Grote schoonmaak' plaats. Deze eerste van in totaal vier lenteworkshops helpt de deelnemers bij het ma ken van keuzes op het gebied van bijvoorbeeld relaties, bij het ver anderen van eetgewoonten, in de omgang met collega's en dergelijke. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stichting Vedj verzorgt op zon dag 25 maart van 20.00 tot 22.00 uur een informatieavond voor de deelnemers aan de excursie naar Auschwitz. Willem Bezemer en Jung Terwijn verzorgen dan een presentatie in Con Musica, tweede gebouw op de velden van vv Nieu werkerk. De deelnemers, en even tuele meekomende familieleden, worden verzocht zich vooraf even aan te melden. De excursie vindt Trots op Nederland heeft bij de ge meente, ook namens de fracties van D66, GBZ, SP en WD, een vragen lijstje neergelegd over de financi ële situatie bij woningcorporatie Vestia en over de mogelijk invloed een uitkering aan te vragen." Daar naast denkt de wethouder dat ook geloofsovertuiging een rol kan spe len bij het al dan niet aanvaarden van een uitkering. "Sommige men sen zoeken hun heil liever ergens anders, dat is natuurlijk hun goed recht." Huson (D66) hoopt dat de gesprekken met de maatschappe lijke organisaties meer duidelijk heid gaan bieden. "Hoe aanneme lijk dit soort theorieën ook mogen zijn, het blijft natte vingerwerk. Wat wij nodig hebben zijn feiten." De wethouder sluit uit dat sommige uitkeringsgerechtigden in Zuidpias zich simpelweg niet bewust zijn van het feit dat zij recht hebben op fi nanciële steun van de gemeente. "Er wordt op dit moment zeer veel aandacht besteed aan kennisge ving van steun aan sociale minima. Iemand die recht heeft op een uit kering, weet dat ook donders goed." Verwacht wordt dat het college voor het zomerreces een indicatie kan geven van het aantal niet-gebrui kers in de gemeente. Wie van alles van plan is, maar deze plannen steeds ziet mislukken krijgt tijdens de workshop door middel van meditatie en door creatief bezig zijn handvatten aangereikt om in de toekomst wel succesvol te zijn bij het maken van een keuze. De work shop duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Deur open vanaf 19.30 uur. De toe gang is vrij. Voor meer informatie: www.biblio- theeknieuwerkerkaandenijssel.nl. plaats op donderdag 17 mei. Excursie naar Bergen-Belsen Stichting Vedj organiseert voor zondag 25 november voor de twee de keer een excursie naar Bergen- Belsen. ledereen van veertien jaar en ouder kan zich hiervoor aan melden via info.vedj@gmail.com of 06-14606126. Voor meer informatie: www.vedj.info. hiervan op de gemeente Zuidpias. En om het lijstje compleet te ma ken; gistermiddag vragen over Cy clus en Ghana. Kortom, werk aan de winkel voor de ambtenaren van de gemeente Zuidpias. "Mijn ouders woonden in een ar beidershuisje aan de Herenweg in Moerkapelle. Vader was een van de vele boerenarbeider in Moer kapelle. Wij, en veel dorpskinde ren met ons, hielpen met oogsten in de zomer. De meeste mensen waren arm in die tijd, maar aan eten was geen gebrek zo tussen de groenten-, graan- en aardap pelvelden. Mijn ouders kregen dertien kin deren, het was gezellig met een groot gezin. Vader ging 's avonds vaak een verhaal voorlezen, ter wijl moeder en dochters aan het handwerken of verstellen waren. Want een vrouwenhand en een paardentand mochten nooit stil staan. Vier kinderen van mijn ou ders kregen de griep met zware longontsteking, bij een griepepi demie tussen de Eerste en Tweede wereldoorlog. Deze was weer later dan de Spaanse griep in 1918 die in Nederland 27.000 slachtoffers maakte. Met grote stoomketels werd er stoom in de ziekenkamer geblazen om lucht te krijgen, het mocht niet baten. Drie kinderen overleden, alleen Greetje genas. Antibiotica was nog niet uitge vonden. Dat was een onbeschrijfelijk ver driet, mijn ouders waren jarenlang van slag. Een oud maar waar ge zegde luidt: Als je partner sterft, wordt die van je afgenomen maar als je kind sterft wordt het van je afgescheurd. Nadien kregen zij nog vier kinderen, waaronder ik. Je kwam bijna nooit buiten je dorp, Moerkapelle was je wereld en nog wil ik hier niet weg, on danks dat er niet veel winkels meer zijn. Maar er zijn er genoeg in Gouda en Zoetermeer. Ik was vijfjaar toen de oorlog uit brak. Ik zie nog de stroom Rotter dammers die met kinderwagens en karren langs de deuren gingen om eten. Vaak wilden ze iets rui len tegen eten. Moeder gaf zoveel weg dat vader wel eens zei dat we zelf geen eten meer over hielden. Er kwam iedere week een Rot terdamse man een 'prakkie' eten. Als hij wilde beginnen zei vader dat hij eerst moest bidden, anders kreeg hij niets, dan deed hij het. Vader is wel eens een nacht op gebleven omdat hij dacht dat ze de aardappelen uit de kuil buiten zouden stelen. De vier jongste kinderen Breed ijk: Jaap, Rika, Adrie en Hans. Ik ging in de huishouding werken bij Daan Paul en bij Van der Lin den. Veel keus had je niet in die tijd. Een beroep leren voor meisjes vond men niet nodig. Als je een huisgezin goed kon besturen was dat voldoende. Het verdriet bleef ook mij niet bespaard. Ik trouwde met Hans IJzerman uit Moerkapelle, we kre gen drie kinderen en woonden op de Herenweg. Hans was vracht wagenchauffeur en verongelukte in 1959 op 25-jarige leeftijd, tij dens een botsing in de buurt van Leerdam. Ook de 10-jarige Arie Grotenboer, die soms met hem meereed, overleefde het ongeluk niet. Ze zijn samen in één graf in Moerkapelle begraven op de oude begraafplaats. Ik kreeg een uitkering van de weduwen- en wezenwet. Het verdriet slijt, maar vergeten doe je het nooit. Mijn geloof heeft mij erdoor geholpen. Ik hertrouwde in 1966 met Lau rens Hertog uit Moerkapelle; we kregen vier kinderen, dus totaal zeven. Laurens werkte bij de tuin ders Smaal en Boevee. Jarenlang zat ik op het christelijk gemengd koor Sursum Corda uit Moerkapelle. Het koor had op het laatst nog maar twintig leden en werd een halfjaar geleden opge heven, net voordat we ons 80-ja- rig bestaan konden vieren, dat was jammer. Ik zing erg graag dus ben ik met enkele anderen van ons oude koor naar het Bethel- koor gegaan in Moordrecht. Daar zing ik nü weer uit volle borst. Wij wónen schuin tegenover het zorgcentrum Beth-San, daar pro beer ik nog wel een poosje uit te blijven. Gelukkig zijn we allebei nog redelijk gezond en dat waar deren wij." Zuidpias - De lokale partij Trots op Nederland is naarstig op zoek naar ant woorden. De partij vraagt zich onder andere af hoe groot het bedrag nu pre cies is dat de gemeente contractueel overeen is gekomen in het kader van de ontwikkeling van de Zuidplaspolder. Ook stelt de partij schriftelijke vra gen aan de gemeente over de kosten die gemoeid zijn met de aanleg van de Moordrechtboog en de afslag op de A20 ter hoogte van Moordrecht. Door Elly van Gelderen

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 47