Kom in de Kas: tien adresjes in Zuidpias "leder jaar weer een sport om de eerste te zijn" -7», "De tomaten zien kleuren is ieder jaar weer mooi" Camera houdt rozen scherp in de gaten Witte Avalanche: kwetsbaar, maar sterk 38 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 28 MAART 2012 Kersenkwekerij Jomajole Oussoren Trostomaten Kwekerij Rozenhof Oliebollen Rozenkwekerij Van Vuuren Zuidpias - Tien bedrijven in de Zuid- plaspolder doen zaterdag 31 maart mee aan de 35e editie van Kom in de Kas, de jaarlijkse open dag van de Nederlandse glastuinbouw. Tussen 10.00 en 17.00 uur openen de deelnemende groente, fruit- en bloementelers uit Zevenhuizen en Moerkapelle hun kassen en schuren. Op deze pagina de laatste vier deel nemende bedrijven aan het woord. Moerkapelle - In de 2,5 hectare grote kas van Corstiaan en Nieske Oudijk klinkt een niet alledaags geluid: kla terend water. Het komt van een grote waterpartij met omliggend terras. "Is het mooi weer, dan gaan mensen lek ker fietsen, ofnaarhetbos. Regent het, dan kun je in ons 'overdekte Bentwoud' ook een leuke tijd hebben, met een drankje, kersenflap of ijsje erbij." Mispel Na eerder gerbera's te hebben geteeld, begonnen de Oudijks vier jaar geleden met de kersenteelt. Dertig soorten ker senbomen staan er in hun kas en op het stukje grond daarbuiten; van vroe ge tot late bloeiers, van zuur tot zoet. Daarbij nog eens dertig andere soorten fruitbomen, van kiwi tot mispel. Poelepetaten Voor Oudijk is het ieder jaar weer een sport om als eerste grote, donkere, zoete kersen te kunnen plukken en verkopen. "Het is een voordeel dat we onder glas werken. We hebben geen last van vogels die de kersen beschadigen en opeten. Bij de teelt maken we zo veel mo gelijk gebruik van de natuur. We hebben geen verwarming; door te Corstiaan en Nieske Oudijk: "In ons 'overdekte Bentwoud' is het ook leuk als het regent" 'spelen' met de ramen proberen we een ideale temperatuur te bereiken." Tussen de bomen scharrelen ruim vijfhonderd hanen, poelepetaten (parelhoenders) en andere vogels die onkruid en insecten wegpikken. Op 31 maart zijn er behalve kersen ijs en kersenflappen, verschillende soorten kaas verkrijgbaar. Ook zijn er kalfjes te bezichtigen en verzorgt Groei ft Bloei een workshop bloem schikken. De rozenkwekerij van Frank Olieman is een grote. Op slechts weinig plek ken ter wereld staan zoveel witte Avalanche-rozen bij elkaar als in Kwekerij Rozenhof aan de Bredeweg. In het geautomatiseerde productie proces van Rozenhof worden jaar lijks 23 miljoen rozen verwerkt. Me dewerkers hoeven nauwelijks door het gewas te lopen; zijn de rozen oogstrijp, dan schuift het systeem de betreffende teelttafels automatisch naar het middenpad van de kas. Kettingbaan De oogst van de Avalanche-rozen is voor een deel ook handwerk, al is er nauwelijks direct contact tussen mensenhand en bloemsteel. Dit om een goede houdbaarheid en kwa liteit te stimuleren. Olieman: "Na het knippen met een bacterievrije knipschaar hangt de medewerker de Zevenhuizen - Op ruim elf hectare verbouwen de broers Stefan en Jas per Oussoren aan het Jan Hendriks pad grove trostomaten van 160 gram per stuk. Tussen maart en november oogsten en verwerken ze op hoogtij dagen zestigduizend kilo. Ervaring met het telen van tomaten hebben de Oussorens ruimschoots. Opa deed het, vader deed het en sinds 2004 doen Jasper en Stefan het niet langer afzonderlijk van el kaar in het Westland, maar samen in een moderne kas in Zevenhuizen. Stefan Oussoren: "Eerst teelden we losse tomaten. Omdat specialisatie stepds belangrijker werd, zijn we overgestapt op trostomaten. Dit jaar zijn we een nieuwe uitdaging aan razen in de kettingbaan. Van daar gaat het naar de sorteermachine, waar camera's beoordelen in welke kwaliteitscategorie de rozen val len. Nadat ze door de inpakmachine zijn gegaan, controleert het mense lijk oog weer of de verpakte bossen daadwerkelijk veilingklaar zijn." Het mobiele teeltsysteem draait tij dens Kom'in de Kas gewoon door. Bezoekers kunnen alle onderdelen van dichtbij bekijken. Verder exposeren twee kunstschil ders hun schilderijen, zijn er olie bollen te koop, kunnen de kinderen geitjes aaien en voeren, en is ook hovenier Ed Plaizier aanwezig met informatie over tuin- en terreinin richting. Voor wie een vers bloemetje mee wil nemen: "Onze kinderen verkopen bossen, maar mensen kunnen ze zo- Frank Olieman: "Er is nauwelijks contact tussen mensenhand en bloemsteel." als altijd ook buiten uit de automaat halen. Zeker twee weken houdbaar", garandeert de teler. Stefan Oussoren: "Ik houd van de hectiek van ons teeltbedrijf." gegaan met de teelt van grove tros tomaten; dat was voor ons alweer een paar jaar geleden." Oussoren houdt van de hectiek die de verwerking van 375 duizend to maten per dag in het hoogseizoen met zich meebrengt. En van het product: "Ik vind het ieder jaar weer leuk om de tomaten rood te zien kleuren. Een rijpe tomaat is een mooi product om te zien, dat goed smaakt en waar veel mensen van genieten." Aanstaande zaterdag kunnen bezoe kers het gewas, de machines in de verwerkingsruimte en de energie ruimte bekijken. Rolschaatsvereni- ging Rolling '90 geeft demonstraties en een docent Flower Design van het Wellant College maakt creaties van bloemen, planten en andere materialen. Zevenhuizen - Dertig jaar geleden begon Marius van Vuuren als te ler aan het Zaaipad. In de loop van de tijd verbouwde hij onder andere komkommers, gerbera's en rode ro zen. Met zonen Sven en Olaf teelt hij nu zes jaar de witte Avalanche+. Jolanthe en Wesley hadden 'm en natuurlijk prinses Maxima en prins Willem-Alexander: de witte Avalan- che+, de huwelijksroos bij uitstek. Lange steel, grote witte knop; een sierlijke maar kwetsbare bloem is het. Kwetsbaar en sterk Volgens Van Vuuren is het juist die kwetsbaarheid, die de witte roos in Nederland zo'n sterke positie geeft. "Veel rozensoorten kunnen in Afrika goedkoper worden geproduceerd dan in Nederland. De gekleurde, korte soorten vooral. Dat geldt niet voor de Avalanche+; die zou tijdens het vervoer van Afrika naar Europa te zeer beschadigd raken. Onze ro zen gaan uiteraard ook naar het buitenland, maar zijn binnen twee dagen op hun Europese bestemmin gen." Biologische bestrijding Van Vuuren teelt de Avalanche+ sinds 2006. Ook in een tweede kas aan de Waddinxveense Abraham Kroesweg staan de rozen. In totaal heeft de familie 3,2 hectare. "We brengen per jaar bijna vijftien mil joen rozen naar de veiling." Zaterdag 31 maart kunnen bezoe kers een uitleg krijgen over de biolo gische bestrijding in de kassen, staat er een kraam met stroopwafels en komen leerlingen van de Melanchton Business School in Bleiswijk bloemstukken maken. SI Marius van Vuuren: "Met de witte roos kunnen we de concurrentie met Afrika aan.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 38