Een eeuw rooms-katholieke parochie St. Joseph Oudheidkamer open Koppel de Kort eerste winnaar vierde parencompetitie Lentemarkt bij Korenaer en Windlust Gratis babyspreekuur van alle merken HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 4 APRIL 2012 19 Bloemschikken bij Passage Eieren zoeken en verven met de paashaas Maak kennis met je talenten AUTOBEDRIJF VAN REEUWIJK Verkoop en reparatie Nieuwerkerk aan den IJssel - In 1575 ging Nieuwerkerk geheel over naar de Hervorming en pas veel later kwamen er weer rooms-katholieken wonen. Die hoorden in eerste instantie onder de statie en later onder de parochie van Moordrecht. In 1898 kwam er een bijkerk aan de 's-Gravenweg en in 1912 werd Nieuwerkerk een zelfstandige parochie. Door Cees Visser Nieuwerkerk kende met zo'n vier honderd inwoners van 1500 tot 1567 een bloeiende rooms-katholie- ke gemeenschap met eigen pastoors en met als kerkelijk centrum de nu nog bestaande oude Dorpskerk. De laatste pastoor van deze kerk sprak, na de Reformatie, in 1575 de his torische woorden: "Het merendeel van mijn gemeente is met de boze geest van de ketterij besmet." Vanaf die tijd tot heden is de dorpskerk het centrum van een hervormde ge loofsgemeenschap. Historie Op 3 juni 1912 werd Nieuwerkerk een zelfstandige parochie. De Moor- drechtse pastoor P.A. Le Jeune wordt wel beschouwd als de stichter van de parochie die zetelde in een knus kerkgebouw met prachtig gebrand schilderde ramen en een aangren zende pastorie aan de 's-Gravenweg. Pastoor J.C. van der Loos werd door de bisschop van Haarlem benoemd tot eerste pastoor van de nieuwe parochie. In 1992 werd het kerkje afgebroken na het gereedkomen van een gloed nieuw kerkgebouw aan de Kerklaan 20. Dit kerkgebouw werd op 6 no vember 1992 door de voormalige bisschop van Rotterdam, Mgr. P.Ph. Bar, plechtig ingewijd en in gebruik genomen. De parochie is nu, met vier andere kerken, onderdeel van een Interparochiële Vereniging (IPV- 5) onder leiding van pastor Wilbert Bekedam. Bekedam is sinds 2009 werkzaam binnen de IPV als pries ter-pastor en als teamleider. On der de IPV-5 vallen de gemeenten Nieuwerkerk-Nesselande, Capelle, Krimpen en Rotterdam-Oost. De laatste eigen Nieuwerkerkse pastoor was pastoor Aad Berrevoets, die in 2003 overleed. Lustrumviering Florien van den Bosch-Roos is voor zitter van de lustrumcommissie: "Op 17 en 18 februari was er een unieke tentoonstelling van oude kerkschat ten. Veel voorwerpen afkomstig uit de oude kerk aan de 's-Gravenweg konden worden bezichtigd, zoals honderd jaar oude doop- en huwe lijksboeken, foto's uit de rijke his torie van de parochie, vaandels uit het museum van de Oudheidkamer, een monstrans en de torenhaan van het 's-Gravenwegkerkje. Ook was er op 17 maart een muzikale middag met optredens van ons koor Came- rata, het ouderenkoor van Dianthus, DaCapo, de Cantorij uit de Bron en het koor van de St.Victorparochie Nieuwerkerk aan den IJssel - De Oudheidkamer van de Historische Vereniging Nieuwerkerk aan den IJssel (HVN) is zaterdag 7 april open van 14.00 tot'17.00 uur. Te zien is de nieuwe wisselexpositie 'Vlijt van vroeger' met merklappen en ander borduurwerk uit eigen bezit en uit bruiklenen. Ook zijn er nieuwe aan winsten; zo werden twee mondge- blazen bailonflessen van de Kor- tenoordse glashut De Struischvogel van rond 1880 verworven. Ze kwa men eerder uit de privécollectie van glasfabriek- en glasmuseumdirec teur Van den Heuvel uit Leerdam. De Oudheidkamer is te vinden aan de 's-Gravenweg 6a in de monu mentale boerderij Nooit Gedacht. De toegang is vrij. Voor meer infor matie: 0180-312228. Er zijn producten te koop uit de werkplaatsen van ASVZ en de thee- schenkerij is open. Ook Molen Windlust is vanaf 10.00 uur geopend voor bezoekers, die kennis kunnen maken met alle as pecten van het malen van het meel en het functioneren van een koren molen in vol bedrijf. Bij de steiger ligt de Libra aangemeerd, waarmee uit Waddinxveen. Maar er staat nog meer op het programma. Zo zal Jos van Kersbergen uit Gouda, die pel grimsreizen naar Santiago de Com- postella en Rome maakte, hierover op 19 april uitgebreid vertellen." Het weekend van 2 en 3 juni wordt de lustrumviering afgesloten met op zaterdag een high tea, waarbij alle 740 gezinnen van de parochie wel kom zijn en op zondag een plechtige eucharistieviering onder leiding van pastor Wilbert Bekedam. Veel prominenten zijn hiervoor uit genodigd, waaronder Francien van Kersbergen die als pastoraal werker tot haar pensionering in 2009 een vast aanspreekpunt voor parochia nen was. De rooms-katholieke St. Joseph kerk Toen en nu Dat er sinds de uitspraak van de pas toor uit 1575, tussen 'gelovigen van diverse pluimage' veel veranderd is, blijkt uit het feit dat de parochie een uitstekende samenwerking met de Protestantse Gemeente Nieu werkerk heeft met jaarlijks diverse oecumenische diensten. Ook heb ben gelovigen van de Nieuwerkerkse Lichtkring enkele jaren van de faci liteiten van de parochiekerk gebruik gemaakt, toen zij nog geen eigen kerk hadden. Van het honderdjarig bestaan zal een herinneringsboek worden sa mengesteld. Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij IJsselbridge werd de eerste avond van de vierde parencompetitie gespeeld. In de A-lijn werd de hoogste score behaald door Thea en Toon de Kort (63.02°/o). Tweede werden Ab van Amerongen en Rein Janssen met 58,07 en als derde eindigden Riet Filé en Jeany van der Leer met 54,95. In de B-lijn eindigden Edith en Tom van Calsteren bovenaan met 60.07%, gevolgd door Riet en Aad van der Knaap (59.72) en Bep van Boheemen en Hansje Huibers (55,56). Wenneke van Veldhuizen en Joke Verschoor wonnen in de C-lijn met 61.39%, tweede werden Hieke Pen ning en Jannie Rietveld (59.00) en derde Joke Hensema en Ina Teeu- wen (57.10). In de D-lijn was de hoogste score van de avond voor Truus Böhne en Bep Lenderink: 61.46%. Tweede werden Riet Crone en Nel Kooijmans met 56.25% en derde Nel Breeman en Bep Meijer met 53.28%. Rond 1880 op Korten oord met de mond geblazen fles. Nieuwerkerk aan den IJssel - De dames van de ehristelijk-maat- schappelijke vrouwenbeweging Passage krijgen donderdag 12 april haarfijn uitgelegd wat de mogelijkheden van bloemschik ken zijn. Tijdens een demonstratie wordt getoond hoe met weinig materiaal een mooi bloemstuk ge maakt kan worden. Het gemaakte bloemstuk wordt verloot. Deze laatste avond van het Passage seizoen wordt gehouden in het Hervormd Kerkelijk Centrum aan de J.A. Beyerinkstraat 53 en be gint om 20.00 uur, zaal op 19.45 uur. Leden hebben gratis toegang, niet-leden betalen 2,50 euro. Voor vervoer kan men bellen naar 0180-312402. Nieuwerkerk aan den IJssel - Kin deren tussen 4 en 12 jaar kunnen Tweede Paasdag van 12:00 tot 15:00 uur eieren komen zoeken en verven in het Essepark. Elk kind mag drie eieren zoeken. Verf en een kwast zijn verkrijgbaar bij de leiding. Een paashaas deelt chocolade-eitjes uit en laat zich fotograferen met wie maar wil. Voor 50 eurocent kunnen de kin deren zich laten schminken. Voor meer informatie: 06-10798851 of melissavangelderen@gmail.com. Nieuwerkerk - Talentencoach Marianne Fortuin geeft dinsdag 24 april een workshop met het talentenspel 'Maak kennis met jouw talenten'. Het spel is een inzicht- en ont- plooiingsspel voor mensen met levensvragen, zoals 'doe ik het juiste werk? Wat is de bedoeling van mijn leven? Wat moet ik met al mijn talenten? Hoe komt het dat ik me niet kan ontplooien? Welke studie of welk beroep moet ik kiezen? Heb ik de juiste plek in de organisatie?' De workshop wordt gehouden in de bibliotheek van 19.30 tot 22.00 uur. Aanmelden kan tot 23 april via info@komjeontwikkelen.nl. Voor meer informatie: www.komjeontwikkelen. nl en www.compag- niefortuin.nl Nieuwerkerk aan den IJssel - In dagcentrum Korenaer bij korenmolen Wind lust wordt zaterdag 14 april van 10.00 tot 16.00 uur een lentemarkt gehou den. Nieuwerkerk aan den IJssel - Kinderfysiotherapie M en M houdt zaterdag 7 april een gratis spreekuur voor ouders met vragen over de ontwikkeling van hun baby. een rondvaart over de Hollandsche IJssel gemaakt kan worden. De molen is iedere woensdag open van 13.00 tot 16.00 uur en iedere zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. De theeschenkerij is open van maan dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en iedere tweede zater dag van 10.00 tot 16.00 uur in de maanden april tot en met oktober. Te weinig of juist te veel spierspan ning, een voorkeurshouding, een af vlakking van het hoofdje, onrust en huilen; bij baby's kunnen zich pro blemen voordoen, die van invloed kunnen zijn op de motorische ont wikkeling. Maakt u zich zorgen of twijfelt u of behandeling nodig is? Kinderfysio therapeuten Mieke en Muriel den ken met u mee. Het spreekuur vindt iedere eerste zaterdag van de maand plaats van 10.00 uur tot 12.30 uur .Meer informatie: www.kinderfysiothera piemenm.nl. w k Prins Alexanderiaan 38 F (0180)320776 1 2912 AM Nieuwerkerk a/d IJssel E info@autovanreeuwijk.nl 7 T (0180) 312200 www.autovanreeuwijk.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 19