Tijdelijk afscheid van hefbrug Waddinxveen HART VAN HOLLAND REGIO I 4 APRIL 2012 57 De hefbrug van Waddinxveen wordt eruit gevaren. Waddinxveen/Regio - Liefhebbers van techniekstonden maandagmiddag op de kant vlakbij de hefbrug in Waddinxveen te genieten. Het brugdeel oftewel 'de vat' werd losgekoppeld, gedraaid en weggevareneen technisch hoog standje dat tientallen belangstellenden trok en nog eens tientallen mede werkers die direct of indirect iets van doen hebben met het onderhoud van de brug dat de komende vijf maanden in beslag gaat nemen. Bij de verplaatsing van het 110 ton wegende brugdeel werd uiteraard niets aan het toeval overgelaten. De voorbereiding van het totale project werd, volgens één van de projectlei ders van de provincie Marco Wesse- ling, al in 2010 in gang gezet. Om 13.00 uur is het zover, kondigt een sms'je van de provincie aan op maandag 2 april. Wie zich heeft aangemeld voor deze service, wordt een uur van tevoren ingelicht. In dit geval wordt iedereen gewezen op het 'uitvaren van het beweegbare gedeelte van de hefbrug'. Medewerkers van de provincie leg gen aan de kant uit aan wie het ho ren wil wat er gaat gebeuren. "De brug is ontkoppeld van de torens aan beide kanten en komt dadelijk op de ponton te liggen die nu nog omhoog wordt gebracht. Dit laatste gebeurt door water uit de ponton te pompen waardoor deze omhoog komt. Vervolgens rust de brug op een zogenoemde strassenroller die bestaat uit wielen die om hun ei gen as kunnen draaien. Hiermee wordt de brug gedraaid en daarna op stempels geplaatst." Met behulp van een sleper wordt het gevaarte via Gouda naar Hol- landia in Krimpen aan den IJssel gebracht. Daar zal het bruggedeelte worden gestraald en verbreed met consoles, speciaal voor fietsers en voetgangers. Op het moment dat het wegdek los komt van de torens, tuurt iedereen gespannen naar de brug. Fototoe stellen in de aanslag. Heel langzaam en zeer gecontroleerd maakt het brugdeel op de strassenroller een draai. "Hier gaat het nou om, hè. Dit is toch mooi. En ook heel bijzonder. Dit brugdeel is er niet meer uit ge weest sinds 1936." Jeroen Palthe, de projectleider van de provincie die over de hefbrug gaat, kijkt verrukt toe. "Op papier hebben we er al een poos aan gewerkt, maar dit is het." Zijn vader staat trots naast hem. "Ik kom wel vaker kijken naar dit soort projecten van mijn zoon." De twee Van alle kanten wordt 'operatie hefbrug' bekeken. Door mensen die er verstand van hebben en mensen die gewoon afkomen op het mooie schouwspel of op de belangstelling die het trekt. Koos van der Lans (69) houdt ook alles in de gaten, samen met nog twee andere mannen die zich voorstel len als gepensioneerden, "ik heb altijd in de bouw gewerkt zodoen de vind ik dit wel leuk om te zien", vertelt Koos. "En sowieso alles wat met schepen en water te maken heeft is interessant." De Wad- dinxvener vindt het wel een goede delen hun liefde voor techniek. Zodra de brug helemaal gedraaid is en bijna op weg gaat in de richting van Gouda, valt pas op hoe leeg de hefbrug er nu uitziet. Palthe schiet in de lach. "Het lijkt wel een holle kies nu." Medio juni of aan het eind van die maand wordt het midden zaak dat de brug wordt opgeknapt in de komende vijf maanden. "Het beton onder de brug was wel rot, maar ik heb nog wel erger ge zien. Maar de brug is vooral ook te smal. Moet je met kinderen eens over die brug gaan, dat is levens gevaarlijk. Ik rijd zelf altijd maar over het voetpad." Zijn buurmannen knikken instem mend. "Het wordt altijd beter met een nieuwe brug. En het past straks ook bij het nieuwe stadshart van Waddinxveen..." De drie beginnen smakelijk te lachen. "Zou het er echt nog ooit van gaan komen?" stuk van de brug weer terugge plaatst. "Dat wordt wel spannend. De brug is dan breder. Maar ach, we doen gewoon hetzelfde trucje", zegt Palthe met een grijns. "En nu ga ik mijn bed in." Het is half drie 's mid dags. Zijn toch wel bijzondere werk dag van twaalf uur zit erop. Hefbr. Waddinxveen De ponton onder het beweegbare brugdeel wordt verhoogd. Het beweegbare brugdeel op weg naar Krimpen aan den IJsse

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 57