Hilarisch docententoneel op Belevenissen in boekvorm uitgebracht het Coenecoop College Auschwitz-Westerbork, de weg terug Roos Hermans van Coenecoop neemt afscheid College HART VAN HOLLAND I REGIO 4 APRIL 2012 59 WESTERBORK Zwerver Door Annemieke de Nijs De voorstelling LOST begon meteen goed met een prachtige muzikale opening op de piano door wiskun dedocent Martijn Masselink. Direct bij opkomst van de eerste speler was het gedaan met de rust. Het komi sche talent van de leerkrachten liet de lachsalvo's vanaf dat moment om de haverklap door de aula schallen. Innige kus Het ingenieuze zelfgeschreven stuk LOST speelt zich af in 2040. Twee 'leerlingen', die glansrijk werden gespeeld door Esther van Wamel en Mike de Jong, worden door een ongeluk terug in de tijd gestuurd. In hun zoektocht naar elkaar doen ze verschillende tijdsperioden aan: de tijd van de oude Egyptenaren, de tijd van de heksenvervolging, de tijd van de cowboys, de jaren '50, de ja ren '80 en natuurlijk ook 2012. De mooi uitgewerkte stukjes ge schiedenis werden afgewisseld met bijzonder leuke grappen. Voor de leerlingen niets leukers dan lera ren die elkaar in de kont knijpen. Hoewel de grootste klapper van de avond toch de innige kus van twee docenten op het podium was. In het toneelstuk konden de leraren nu ook eens de leerlingen voor gek zetten, in plaats van andersom. De scène Waddinxveen - Na drie jaar neemt Roos Hermans afscheid als rector van het Coenecoop College. Onder haar leiding is de school in zowel Waddinxveen als Boskoop geheel gerenoveerd. In Waddinxveen is een nieuwe aanbouw gerealiseerd, waardooralle klassen in één gebouw zijn ondergebracht. Ook organisa torisch zijn er aanpassingen door gevoerd, waardoor de school gereed is voor de toekomst. Roos Hermans heeft een functie aanvaard als di recteur van het Hoofdvaartcollege in Hoofddorp, een VMBO school met zeshonderd leerlingen. waarin de acteurs een 'strafklasje' speelden en smoezen van leerlingen nadeden, was ronduit hilarisch. Behalve over acteertalent bleek een aantal docenten ook over muzikaal talent te beschikken. Er waren ver schillende liedjes gemaakt op be kende melodieën. Een leraressenen- semble zong het liedje Hopeloos verdwaald in de tijd' op de melodie van 'Hopelessly devoted to you'. Net als het eindlied op de melodie van top-40-hit 'Ik neem je mee' paste dit prima binnen het thema en sprak het de leerlingen erg aan. Traditie opbouwen De leerkrachten straalden na de en thousiaste reacties uit de zaal. Met dezelfde cast als het docentento- neelstuk van vorig jaar, hebben zij vanaf de kerst een keer per week gerepeteerd. Hoofdrolspeler Ed Al- lard: "Het geeft voor ons natuurlijk vooral veel lol, maar als je zulke en thousiaste reacties krijgt is dat he lemaal mooi." Martijn Masselink hoopt dat het meegeeft dat het Coenecoop een hechte school is: "We hopen hier mee een traditie op te bouwen voor een jaarlijks docentencabaret. Het is voor ons leuk om eens lekker gek te doen en we denken dat het voor de leerlingen mooi is ons eens op een andere manier te zien." Docenten Martijn Masselink en Esther van Wamel gaven net als hun col lega's blijk van een groot komisch talent. Waddinxveen - "Morgen ga ik nog een keer en dan neem ik iedereen mee!" Een mooiere reactie van de leerlingen, hadden de docenten van het Coene coop College zich niet kunnen wensen. Hun jaarlijkse toneelstuk werd 27 maartzo enthousiast ontvangen dat het weieens de opmaat zou kunnen zijn naar een jaarlijks docentencabaret. Jaap Willemstein heeft de belevenissen van een bijzondere tocht in boekvorm vastgelegd, Waddinxveen - Een verslag van de bijzondere tocht van Auschwitz naar Westerbork, die Waddinxvener Jaap Willemstein vorig jaar heeft gelopen, is uitgebracht in boekvorm. In het boek staan per dag de ervaringen en ontbe ringen die hij heeft ondergaan tijdens zijn 'tocht met een missie'. Door Ruud Groot De weg van Westerbork naar Auschwitz, die veel joden tijdens de deportatie in de Tweede Wereld oorlog aflegden, heeft Willemstein vorig jaar in omgekeerde richting afgelegd. Onder het motto 'De weg terug' heeft Jaap Willemstein (in Polen en Duitsland aangespro ken als Jakub) de afstand van zo'n 1500 kilometer in 44 dagen lopend afgelegd. De stenen die hij vanuit het kamp in Auschwitz heeft mee genomen, heeft hij symbolisch te ruggebracht en neergelegd bij het Auschwitz monument in Amster dam, Loods 24 in Rotterdam en bij het monument in Westerbork. Van zijn reiservaringen is nu een boek verschenen, waarvan de op brengst bestemd is voor een goed doel. In zijn boek beschrijft Willemstein hoe hij met weinig geld op zak elke dag zelf moest zorgen voor eten, drinken en een slaapplaats. Na maanden van training ging hij in Auschwitz van start, vergezeld door zijn trouwe makker, de bordercol lie Dries. Uit zijn beschrijving blijkt duidelijk dat in gebieden waar grote armoede heerst, men sneller bereid is hem gastvrij te onthalen dan in de meer westerse gebieden waar men meer in luxe leeft. "Vooral de Polen hebben me overladen met voed sel en gaven me bijna alles wat ze hadden en in tegenstelling wat vaak over hen wordt verteld, mag dit toch ook wel eens gezegd worden", vindt Jaap. Velen zagen hem langs de route in eerste instantie als een zwerver, maar zodra hij de gelegen heid kreeg om iets over zijn missie te vertellen, was dat vooroordeel verdwenen. Regelmatig belden de bewoners die hem onderdak hadden verleend, naar collega's of vrienden in andere dorpen op zijn route, om hem op te vangen en hem onderdak te verlenen. "Zo ging de roep van mijn tocht, mezelf al vooruit", zegt Willemstein. Geloof In het boek beschrijft hij hoeveel voorspoed hij heeft meegemaakt en hoe hij tegenslagen heeft overwon nen. De pijn in de benen, de blaren onder de voeten, de regen, de steile bergpaden en de felle zon, zijn slechts enkele ontberingen, die hij moest overwinnen. "Mijn rotsvaste vertrouwen in mijn geloof heeft me daar doorheen geholpen. Want elke keer als een probleem zich voordeed ontmoette ik iemand of gebeurde er iets, waardoor het probleem zich vaak zelf oploste. Het gebeurde te vaak, waardoor ik weet dat het geen toeval is geweest. Alleen mijn trouwe makker Dries, die niets liever doet dan lopen, kon het toch niet aan. Hij kreeg last van zijn poten en alhoewel ik nog schoentjes voor hem heb gemaakt, bleek het voor Dries niet verantwoord om verder te gaan. Hij is door familie opgehaald en zo ben ik alleen verder gegaan Zojuist uitgebracht: Auschwitz- Westerbork. De weg terug. Doel "Ik was altijd al van plan om een lange wandeltocht te maken. Maar ik wilde niet zo maar een tocht lo pen. Het moest uniek zijn en een doel nastreven. De toenemende Jodenhaat bracht mij op de ge dachte om in omgekeerde richting de weg af te leggen, die velen tij dens de Tweede Wereldoorlog heb ben moeten ondergaan. Zij hadden geen keus. Ik wel", zegt Willemstein, waarmee hij ook tijdens zijn tocht zichzelf regelmatig moed in sprak. Willemstein, die zelf geen jood is, wilde met zijn tocht de aandacht vestigen op de toenemende haat in de wereld en het racisme. "Dit nooit weer", zegt hij stellig. Het boek Auschwitz Westerbork, de weg terug is onder andere verkrijg baar bij boekhandel Burger in Wad dinxveen. ISBN nummer 978-94-6176-842-1 Syronasium

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 59