Slijtende spontaniteit zoentikkertje f IHWRIIECKIi-LEERUIVG WIKT FOTOWEDSTRIJD KREEK VAX DE WEEK ZANG- EN RAPWORK- 5HOP5 DOOR BNER5 Een verfrissende blik J 4 .rt ■""M-A _L 58 HART VAN HOLLAND PEPTALK 25 APRIL 2012 wmwmwm Door Pepijn de Groot Zelfvertrouwen bouwen, daar was basis school 't Reigerbos goed in. In groep 7 moesten de leerlingen zich positief over elkaar uiten. Achterin het lokaal hing een groot, geel vel papier op een bord geprikt. In het midden van dat gele vel papier werd de naam van een leerling geschreven, in een zonnetje. Alle andere kinderen uit de klas moesten de positieve karaktertrekken van die persoon opschrijven en op het gele vel plakken. Na twee weken had iedereen zijn of haar stinkende best gedaan om de persoon zo veel mogelijk te vleien en dan was de volgende leerling aan de beurt. Ik was uiteraard benieuwd wat mijn klas genoten over mij te zeggen hadden. Ik wist al dat ik a. niet bestempeld zou worden als bink van de school, al was er eens een meisje dat zei dat ik leek op David Beck ham. Of zij inmiddels ontoerekeningsvat baar is verklaard, weet ik niet. Op mijn poster trof ik desalniettemin een plaatje aan van een paar getuite lippen. De stoot van de klas had het getekend en er stond op: "Je bent goed in zoentikkertje." In die tijd was dat het equivalent van een huwe lijksaanzoek. Maar er is iets wat me nog beter is bij gebleven, namelijk het veelvuldig gebruik van het woord 'spontaan'. "Je bent een spontane jongen", schreven de meisjes die ik niet kende. Als jongen kon je je man nelijke klasgenoten altijd complimenteren voor hun kwaliteiten in karperen en palets molesteren. Als je iemand niet kende, was 'spontaan' een goede uitweg. Niemand wist wat 'spontaan' precies inhield maar ieder een was dusdanig ontwikkeld om te weten dat iemand anders als 'spontaan' bestem pelen in goede aarde zou vallen. Ik zag het zo'n vijf keer op mijn poster staan dus ik rekende spontaniteit tot een karaktertrek van mijzelf. Maar spontaniteit slijt. Een praatje maken met een vreemde in de bus of trein is er al niet meer bij. ledereen frummelt witte dop jes in de oorschelpen of tuurt alleen maar naar de schermen van hun telefoon. Ik duik dan maar in een goed boek. Spontaan zijn zit er jammerlijk genoeg niet meer bij voor mij. Was ik maar weer even tien, zat ik maar weer voor even in groep 7. Gewoon om weer spontaan te zijn voor een tijdje. En om weer uit te blinken in zoentikkertje natuurlijk. Jongerentheater Quint speelt een avondvullende voorstelling in het Isa la Theater, (foto: Wilbert Eerland) Capelle aan den IJssel - Jongerentheater Quint speelt dit jaar voor het eerst een avondvullende voorstelling. Quint brengt van woensdag 9 tot en met zaterdag 12 mei 'Psyche'op de planken. 'Psyche, het spel van de ziel' is een symbolisch sprookje voor roman tische tieners, naar het boek van Louis Couperus. Psyche is de jongste van de drie prinsessen van het on metelijke Rijk van het Verleden. Ze heeft vleugeltjes waar ze tot haar spijt niet mee kan vliegen. Haar va der de koning vraagt haar om voor altijd bij hem te blijven en nooit de grote boze wereld in te trekken, maar als hij plotseling sterft wordt dat onvermijdelijk. De voortstelling is geschikt voor jeugd vanaf twaalf jaar en vindt plaats in de Luc Lutz zaal van het Isala Theater. De toegang bedraagt 9,- euro. Reserveren kan via reser veren @jongerentheaterquint.n I. Voor meer informatie: www.jongerentheaterquint.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - De kroeg van 't Blok is op de woens dagen 25 april en 2 mei geopend voor de 'breek van de week'. Even lekker uit de sleur met elkaar aan de bar hangen en bijkletsen. De bar is vanaf 20.30 uur open. Rotterdam - 'Gotta Sing?!' staat voor een aantal inspirerende zang en rapworkshops voor jongeren van veertien tot twintig jaar die gegeven worden door bekende Nederlandse artiesten. Voor de vierde keer op rij organiseert Music Matters het Gotta Sing?! zang- en raptraject dat in mei van start gaat. De jongeren worden mu zikaal op weg geholpen door Edsilia Rombley, Postman, Typhoon, Rass Motivated, Kleine Viezerik, Pearl Jo- sefzoon en Sharon Doorson. Na afloop van het workshoptraject wordt een aantal deelnemers uit genodigd om op te treden voor pu bliek. Voor meer informatie en aanmelden: www.musicmatters.nu/gottasing. Rotterdam/Regio - Iris van Geijn, leerling uit de eerste klas van het Thorbecke Voortgezet Onderwijs (TVO), met Creative highschool als profiel, heeft de fotowedstrijd Rijks Fotolab van het Rijksmuseum gewonnen. Iris fotografeerde voor het thema Voedsel en voedselin dustrie fruit op de Rotterdamse markt. "Fruit dat in eerste instan tie prachtige koopwaar is, wordt na het scheiden van de markt ineens afval", vertelt Iris. "Er wordt veel voedsel weggegooid. Dat is zonde. Plet is zo raar verdeeld op de wereld: al die arme mensen in verre landen hebben te weinig eten en wij gooien heel veel eten weg. Dat houdt me wel bezig, ja." "Er zijn zoveel soorten groenten en fruit op de markt. Allerlei uitheemse producten, allerlei gek gevormde groenten die ik niet eens herken Dat zijn vaak mooie kleurencombi naties op de kraam. Ik wilde voedsel vaneen andere kant laten zien: niet Onlangs kwam het initiatief G500 van de grond. Het doel van de G500 is om de politiek bewust te laten worden van de positie van jongeren. De ini tiatiefnemers van G500 vrezen dat de jongeren van vandaag later de re kening moeten gaan betalen. Door jongeren lid te laten worden van WD, CDA en PvdA moeten de G500 ers bewustzijn in de politiek creëren. Wat denkt het panel? Moet de jeugd zich wel bezig houden met politiek? Dilian Ritmeester (13 jaar) Philip van Es (19 jaar) uit Moerkapelle uit Zevenhuizen alleen als saai en om te eten, maar ik wou laten zien dat de vormen en kleuren heel mooi zijn. Dat het mooi is om naar te kijken." Meestal gebruik ik de camera van mijn vader. Hij heeft me wat uitge legd over belichting en difragma, en verder probeer ik het gewoon.' De prijs die Iris gewonnen heeft, is het volgen van een masterclass onder leiding van fotograaf Hans Wildschut. Ik vind de G500 een erg goed idee. Op die manier leren jongeren weten wat er in hun land speelt. Vaak denken jongeren dat politiek heel saai is. Door de G500 worden jongeren gemotiveerd om er meer over te leren. Uit eigen ervaring weet ik dat politiek heel erg leuk en interessant is: ik ben namelijk een tijdje kinderburgemeester geweest en ik heb in de kindergemeente raad gezeten. Zuidpias heeft dus iets wat op de G5000 lijkt. Ik hoop dat veel gemeenten en landen dit voorbeeld gaan volgen. Mijns inziens is de G5000 meer een truc om zieltjes te winnen voor de politiek. Mensen die van zichzelf niet politiek geïnteresseerd zijn, voelen zich totaal niet geroepen om bij dit clubje te gaan. Een club die begint over vermogensafhan- kelijke zorg, omdat de laatste vijf levensjaren het duurst zouden zijn in de zorg, verliest voor mij totaal zijn geloofwaardigheid. Ze noemen zich verfrissend en vervolgens dra gen ze een onuitvoerbaar plan aan om mensen meer te laten betalen voor hun laatste levensjaren. Een bezopen en onverantwoordelijk groepje is het. Een van de winnende foto's van Iris.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 58