l BCN's got talent voor goede doel Paren competitie Molendag bij Windlust en Korenaer Jubileumrally Skymasters voor Care for Kids Oudheidkamer open van alle merken HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 3 MEI 2012 13 De oorlogsherinneringen van Pieter den Outer (1923) Peentje boven Bloemenmarkt en kofferbakverkoop AUTOBEDRIJF VAN REEUWIJK Verkoop en reparatie Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zaimvis- sersj, verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Nieuwerkerk aan den IJssel - "Vanaf 1972 woon ik in Nieuwerkerk, daar voor in Rotterdam. Tijdens de oorlog in 1942 moest ik als 18-jarige voor dwangarbeid naar Duitsland. Vanaf het Maasstation met bijna duizend mannen met de trein naar Keulen waar bommen vielen. Vandaar weer 650 km verder langs de Rijn, zo mooi, want reizen deed je nooit. Verwel komd dooreen Hollandse NSB'er in Oberndorfbij de rivier de Neckar. Te werk gesteld in de hele grote 'Mauser wapenfabriek', van 5 km lang en 1 km breed met golfplaten. Ik was erg technisch dus voor mij was dat niet moeilijk. We sliepen in barakken op een 'matras van houtwol met veertig mannen op de kamer. Er heerste Tyfus. Mijn vriend Johannes Lemmers vloekte nooit maar zei altijd: 'Tyfusmof- fen in dit Tyfusland'; laat hij nou als eerste deze ziekte krijgen waar hij aan overleed. Er volgden er velen, soms wel acht per dag. Hollanders maakten tegen elkaar een V-teken, en zeiden: peentje boven, dat wil zeggen oranje bo ven, want dat was een verboden woord. Veel bommenwerpers vlogen over, met het alarm renden we naar de schuilkelder. Na een poos ontdekte de baas dat ik veel di ploma's had op technisch gebied. Hij vroeg waarom ik dit niet had gezegd, en schelden dat hij deed, dat konden ze heel goed! Ik werd gelijk als baas aangesteld over achttien mensen waaronder ook vrouwen uit de Oostbloklanden die mij Piero of Pjotter noemde. Toen een Pool verkering met een Duits meisje kreeg, werd hij op gehangen, dat mocht niet. Soms hadden we ruzie met lompe Rus sen met een grote bek. Dan sloe gen we elkaar met onklare wa pens en kwam de politie. Bonnen Na een tijd gingen onze kleren en schoenen kapot, je kreeg geen nieuwe, alleen beenlappen, dus liepen we vaak met natte voeten in de vrieskou. We kregen wel loon maar voor eten kreeg je zater dags bonnen voor de hele week, die op dinsdag al op waren. We moesten zelf op het schaarse eten uit. We werden broodmager. We zaten onder de vlooien en luizen, een miserabele toestand, je telde niet mee. We leden kou door te weinig brandstof, 's nachts gin gen we hout jatten bij boeren. Ellendige jaren volgden, totdat in 1945 de geallieerden overal bombardeerden in Duitsland, ook onze fabriek, we vluchtten naar buiten de bergen in. Oorverdo vende luchtdoelgranaten zag ik om mij heen ontploffen. Ik sid derde en was in doodsangst. Er waren nog veel mensen binnen, dus ging ik na afloop terug. Geza menlijk haalden we gewonden en verminkte lijken onder het puin vandaan, een vriend had een been verloren. Die vreselijke aanblik vergeet ik nooit! Naar huis Na die ellende vonden we bij het puinruimen de wijnkelder, waar we ons gingen bezatten. Tijdens de overplaatsing naar Zwitserland zagen we onderweg een rumoe rige terroristische bende. Franse troepen namen de 'volksstorm' gevangen, Italianen draaiden van hongereenden de nekom, plunde- renden Russen en Polen, vrouwen werden lastiggevallen, de vijand verjaagd, wij deden hun jassen aan en rukten de epauletten eraf. Op 1 mei riep men: Hoera, Hitier hartstikke dood. Op 5 mei 1945 capituleerde Duitsland. Eindelijk vrij en naar huis met vragen. Zou den die rotmoffen ook ons mooie landje kapot gemaakt hebben met hun naziegedoe? Zouden vader en moeder nog leven? Ik stikte van heimwee. Met 20 GMC' s brachten ze ons in een Amerikaans kamp bij de grens. We werden ontluisd en met DTT ingespoten en wasten ons bij een wasbak. Ik zag de Nederland se vlag weer en de tranen liepen over mijn wangen. Na een rit in een volgepropte trein kwam de doodgewaande Pieter weer thuis, wat een onbeschrijflijke vreugde! Nu weet ik wat vrijheid is!" Nieuwerkerk aan den IJssel - Een benefietavond van Badmintonclub Nieu werkerk bracht zaterdag 28 april bijna 850 euro op. Met het bedrag sponsort de club de deelname van het lid Wim van Beusekom aan het jaarlijkse wiele- revenement Alpe d'Huzes. Bijna honderd leden en andere ge- interesseerden bezochten de bene fietavond in het sportcafé bij het Polderbad/Parkzoomhal. De avond werd geopend met een zelfge schreven tekst over de tocht van Van Beusekom op het lied 'The Wild Rover'. Daarna waren er optredens en konden bezoekers de strijd met elkaar aangaan op de sjoelbak en andere spellen. Verzoeknummers Afsluiting van de avond was een grootse muzikale happening met solist Ramses van de Berg, die een aantal bekende en minder bekende nummers ten gehore bracht. Twee collega-muzikanten op gitaar en tenorsax voegden zich daarna bij hem om gedrieën een geheel eigen en geïmproviseerde versie te vertol ken van het bekende 'Lily was here' van Candy Dulfer en Dave Stewart. Na een enorm applaus sloot Van de Berg af met een grote serie verzoek nummers, waarvan de opbrengst naar het goede doel ging. Wim van Beusekom wil tijdens Alpe d'Huzes minstens 5000 euro bij elkaar fietsen voor KWF-kanker- bestrijding. Een groot deel van het Wim van Beusekom geeft een presentatie over het wielerevenementAIpe d'Huzes. tot nu toe ingezamelde geld, komt van Badmintonclub Nieuwerkerk waar de afgelopen maanden elke vrijdagavond na het spelen een pot is rondgegaan. Van Beusekoms aan leiding om de Alpe d'Huez te gaan beklimmen, was het overlijden aan kanker van een medelid van BCN, Meint Veldstra. Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens de Nationale Molen- en Gemalendag op zaterdag 12 mei krijgen bezoekeers van Molen Windlust en Dagcentrum Korenaer een afwisselend programma voorgeschoteld. Om 10.30 uur zingt het koor Eu terpe een aantal liedjes zingen, die de vrolijke sfeer bij het molen complex zullen verhogen, 's Mid dags verzorgt het Shantykoor De Moordtzangers uit Moordrecht tus sen 13.00 uur en 15.00 uurverschil- lende optredens. Vorig jaar trad dit koor al met veel succes op tijdens de Monumentendag in september. De rondvaartboot Libra verzorgt vanaf de steiger bij autobedrijf Slappendel aan de Vijf Boeken een pendeldienst via de Ringvaart naar het gemaal Nieuwerkerk aan den IJssel - De Oudheidkamer van de Historische Vereniging Nieuwerkerk aan den IJs sel is zaterdag 5 mei open van 14.00 tot 17.00 uur. Te zien is de wisselex positie 'Vlijt van vroeger' met merk lappen en ander borduurwerk uit Elk jaar organiseert Stichting Care for Kids een evenement om geld in te zamelen voor kinderen in Zuid- plas die niet kunnen sporten of hun hobby niet kunnen uitoefenen om dat zij thuis de financiële middelen daar niet voor hebben. De 65-jarige Skymasters vonden het een goed idee om aan hun jubile- umrit een goed doel te koppelen. De voorbereidingen voor een mooie rit zijn in volle gang. Er wordt gestart bij het Raadhuis plein, waarna gereden wordt naar een lunchlocatie in de natuur. Het eindpunt bevindt zich op een 'mooie locatie' in Nieuwerkerk waar de deelnemers worden opgewacht met Abraham Kroes. Aan boord wordt door een lid van de Historische Vereniging uit Moordrecht onder meer tekst en uitleg gegeven over het Zuidplasgebied en het gemaal, waar het Hoogheemraadschap voor Schieland en de Krimpenerwaard ook tal van activiteiten organiseert. Dit gemaal is ook de hele dag open voor het publiek. In de theeschen- kerij kan men terecht voor koffie en lunch. Er zijn deze dag speciale aanbiedingen. Voor meer informa tie: www.kortenoord.nl. eigen bezit en uit bruiklenen. De Oudheidkamer is te vinden aan de 's-Gravenweg 6a in de monu mentale boerderij Nooit Gedacht. De toegang is vrij. Voor meer informatie: 0180-312228. Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij bridgeclub IJsselbridge werd vorige week de vierde avond van de vierde parencompetitie gespeeld. Jos en Wim Lensen scoorden met 61.46% het hoogst in de A-lijn, gevolgd door Berthy van Lieshout en Ruud Pel (56,77) en Rennie Valentijn en Dick van der Horst (54,43). In de B-lijn was de eerste plaats voor Trees Hoofman en Anneke Simons (61,46), op twee eindigden Riet en Aad van der Knaap (58,68) en op drie Edith en Tom van Calsteren (58,33). De beste bridgers in de C-lijn waren Karei Hartlieb en Louis van de Wal (62,50), gevolgd door Nel en Jan Seele (56,60) en Lucie Wijnen en Wim van de Laar (55,90). Betsie Kuiper en Eli sabeth Tump werden eerste in de D- lijn met 62,80°/o. Op de tweede plaats Lia Ophorst en Piet van der Jeugd (60,12) en op de derde plaats Betty Visser en Jan Hilkhuysen (58,04). Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Evenement organiseert voor Hemelvaartsdag, donderdag 17 mei, een bloemen- en plantenmarkt an nex kofferbakverkoop op het Raad huisplein. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 16.00 uur een keu ze maken uit het aanbod. Voor meer informatie: 0180-316318 of info@ stichtingevenement. nl. C Nieuwerkerk aan den IJssel - Automobielclub Skymasters en de stichting Care for Kids hebben de handen ineen geslagen. De jubilerende Skymasters zetten zaterdag 9 juni een rally uit waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Care for Kids. hapjes en drankjes en een barbecue. De voetballiefhebber komt ook aan zijn trekken, er zullen schermen zijn waarop de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal te zien is. De kosten voor deelname be dragen 175 euro per equipe. Voor meer informatie en inschrijven: www.careforkids. nl F (0180)320776 E info@autovanreeuwijk.nl www.autovanreeuwijk.nl Prins Alexanderlaan 38 2912 AM Nieuwerkerk a/d IJssel T (0180)312200

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 13