90 Politici Zuidpias over de mislukte Catshuisonderhandelingen w HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 3 MEI 2012 7 Zuidpias- De val van het kabinet Rutte heeft invloed op alle Nederlan ders. Ook de inwoners van Zuid plas ontkomen niet aan de perikelen in de landelijke politiek. De fractievoorzit ters van de regionale partijen geven hun mening over het falen van de Catshuisonderhandelingen en blik ken vooruit. Martien Zijderhand, Gemeentebelangen Zuidpias] "Ik ben het meestal niet met Wilders eens maar ik moet hem gelijk geven dat hij het ka binet heeft laten val len. Dit is geen bezuinigen meer, maar echt hakken. Het voorstel om de hogere AOW leeftijd versneld in te voeren is een immense in greep in de sociaal maatschap pelijke voorzieningen. Hier raak je een enorme doelgroep mee. Ik vind het overigens bijzonder dat ze over de vijf of zes argumenten in het Catshuisbesluit weken lang moesten onderhandelen. Dan waren er waarschijnlijk niet hele daadkrachtige teams aan wezig in dat mooie landhuis. We moeten nu de ruimte van Brus sel krijgen om deze zaak op een fatsoenlijke manier op te lossen. Het is natuurlijk ironisch dat wij de situatie zelf hebben veroor zaak. Dankzij Jan Kees de Jager zijn de regels nu zo strak op de drie procent gezet. Dit per centage is voor mij niet heilig, maar het moet in de toekomst wel heilig worden. Op een goed doordachte manier. Er is geen tijd meer voor bekvechten, we moeten er nu samen zo verstan dig mogelijk uitkomen." André Muller, SP "Ik ben blij dat het kabinet is gevallen. Uit het Catshuisbe sluit van het CDA en de WD blijkt wel dat de voormalige rege ring vooral maatre gelen wilde nemen waar mensen uit la gere klassen last van hebben. Zo is het heel makkelijk om te zeggen dat de btw omhoog moet, maar dit treft mensen met een laag inkomen veel harder dan de mensen die meer verdie nen. Daar tegenover staat dat de JSF straaljager er volgens de WD absoluut nog moet komen. In mijn ogen een geldverslindende en overbodige actie. Het was dan ook een kabinet dat graag belangrijke beslissingen voor zich uit wilde schuiven. Wat geen wonder is als je een onbe trouwbare samenwerking met de PW aangaat. Het volgende kabinet moet meer gericht zijn op de normale man. We moeten ons niet gek laten maken door de drie procentnorm uit Brussel. Die kunnen we halen, maar we heb ben nu eenmaal wat meer tijd nodig dan de gestelde termijn uit Europa. Je kan nu wel keihard gaan hakken in de overheidsuit gaven, maar daar wordt niemand op de lange termijn beter van." Jan Hordijk, WD "Ik had niet verwacht dat het kabinet zou gaan vallen. Het is jammer dat het ge beurd is, maar het blijkt maar weer hoe gammel de gedoog- constructie met de PW was. Persoonlijk ben ik het met een groot aantal voornemens van de landelijke WD niet eens. Om de economie uit het slop te trekken moet je mensen juist laten be steden, niet geld wegnemen door bijvoorbeeld een verhoging van de btw. Ik ben er juist voor om de belasting op het inkomen te verlagen zodat iedereen meer be steedbaar inkomen heeft. Scho lieren moeten inzien dat ze zelf investeren in hun toekomst. Het afschaf fen van de basisbeurs lijkt me een goede be zuiniging. Lenen is dan ook geen probleem, een student krijgt een lange tijd om het geld terug te betalen volgens een zeer soepele regeling Ik hoop dat de WD in Den Haag geleerd heeft van haar fouten en zich niet meer laat gijzelen door de PW. Daar komt ook bij dat ik niet gelukkig was met de invloed van de SGP op dit kabinet. Ik sta sterk achter de liberale waarden en zag daar in de afgelopen re geringsperiode te weinig van te rug." Mogens Domela Nieuwenhuis, PvdA "Het is natuurlijk ver velend om te zeggen dat je blij bent als er een kabinet valt, maar de gedoogconstructie was echt een gedrocht. Het was politiek ge zien onverantwoord om in tijden van cri sis met zo'n gammele samenwerking de grote financiële problemen in ons land aan te pak ken. De drie-procentnorm uit Euro pa is voor mij keihard, behalve als het aanhouden hiervan betekent datje er zoveel economische scha de mee oploopt dat er uiteindelijk nog meer bezuinigd moet worden. Ik hoop uiteraard dat de PvdA tij dens de aankomende verkiezingen ^^^rote zege gaat behalen. De afgelopen decennia heeft de partij laten zien dat hij in een regering zijn ver antwoordelijk kan én wil nemen. Ontzettend veel zaken die voor iedereen heel vanzelfsprekend zijn, komen voort uit het Soci aaldemocratische gedach tegoed. Het lijkt helaas soms wel alsof veel mensen dat zijn vergeten. Het is nu de tijd voor grote hervormingen in het land. Zo zou ik graag willen zien dat er een AOW naar draagkracht komt, een radicale stelselwijziging in de bekostiging van de zorg en dat uiteraard de bezuinigingen zo eerlijk mogelijk worden verdeeld onder alle lagen van de samenle ving." Ferry van Wijnen, Trots op Nederland "Ik zie helemaal niets in nieuwe verkiezin gen. De kamer moet stoppen met allerlei ministers neerzet ten die niets kunnen. Zelf ben ik dan ook een groot voorstan der van een zaken kabinet dat los van de politieke inhoud orde op zaken moet gaan stellen. Mensen aan het roer met verstand van zaken die niet wor den geremd door ellenlang over leggen en bureaucratie. Van mij mag er nog wel meer geld dan was voorgesteld van de ontwik kelingshulp af. Laten we nu eerst maar eens zorgen dat we zelf weer op de rails staan. Ik kan mij wel in het be sluit van Wilders vinden om op te stappen. Dit akkoord kan hij niet aan zijn kiezers verkopen. De WAO zou ook veel te duur worden als het Catshuis- akkoord zoals het er lag werd doorgevoerd. Je kan de rekening van de cri sis niet bij ouderen neerleggen. De PW had dit zich wel eerder moeten realiseren. Nu is er ont zettend veel tijd verloren gegaan, wat ten koste gaat van de Ne derlandse economie. Ook de fi nanciële problemen voor de ge meente worden hierdoor steeds groter. Daar maak ik mij ernstig zorgen over." Wybe Zijlstra, CDA "Tijdens het CDA con gres heb ik voor sa menwerking met de PW gestemd. Achter af is dit de verkeerde keus geweest. Door de onbetrouwbaarheid van Wilders zitten we nu met de ge bakken peren. Ik heb het idee dat hij nooit de pretentie heeft gehad om er daadwerkelijk uit te komen. Het gevolg was een schijnvertoning die zeven weken lang heeft geduurd. Als het aan mij ligt was het Catshuisakkoord de verhoging van de btw veel zou uitmaken voor het koopgedrag van Ne derlanders. Zolang er nog mensen roken kunnen ze best ook 20 cent extra be talen voor een bezoek aan de kapper. Ik zorg liever dat ik eerst mijn schulden aflos, zodat ik niet constant rente hoef te betalen aan Europa. Dat geld investeer ik lie ver in de samenleving. We moeten ons niet houden aan drie procent, maar een nullijn aanhouden. Als je in een eindige wereld altijd maar van economische groei uitgaat, zit direct ingevoerd. Ik denk niet dat er een steekje bij je los." Marnix de Romph, CU/SGP "Het vallen van het kabinet was voor mij heel verrassend. Nie mand zag aankomen dat er na zeven we ken onderhandelen helemaal niets zou overblijven. Dit is één van de momenten waarop de politiek zich van zijn slecht ste kant laat zien. Op het moment dat Wilders wegliep toonde hij aan hoe hypocriet hij is. Je moet altijd het belang van het land voor ogen hebben, niet alleen voor de eigen kiezers. Als je er per se uit wilt komen, dan kom je er ook uit. Met het akkoord dat er nu ligt kan ik behoorlijk l^^vj uit de voeten. Natuurlijk zijn er op elk afzonderlijk voorstel kanttekeningen te plaatsen, maar het is een goed vertrekpunt voor de aankomende discussies over de hervormingen in het land. Het is slecht dat het kabinet nu is gevallen. Alles gaat nu op de rem. Nederland heeft nu partijen zoals de CU nodig die diep geworteld zijn in traditie. Die stabiel zijn en daardoor Nederland door de crisis kunnen lozen. Als je nergens voor staat, kan je overal over struike len." Rik van Woudenberg, D66 "Ik ben blij dat het kabinet is gevallen. In Nederland moeten nu vernieuwingen wor den doorgevoerd en dat was met de PW absoluut niet mo gelijk. Nu is de kans aanwezig dat de woningmarkt echt wordt aangepakt. Ik hoop dat er op 1 januari al een kabinet op het bordes staat. Hoe wel het natuurlijk niet realistisch is moet ik zeggen dat ik een voor stander ben van een zakenkabi net. Het ziet er naar uit dat de aankomende verkiezingsuitslag weer een compleet gefragmen teerde kamer gaat opleveren. Wat we nu nodig hebben is daadkracht. Iets wat landelijk, maar ook in de gemeentepolitiek soms ontbreekt. De politiek moet zich wat rustiger houden en meer kijken naar wat goed is voor het land. Het Catshuisbesluit is voor mij een teken dat er in de komende jaren grote hervormingen worden ge daan in ons land. Dat moet ook wel, want op deze manier worden de schulden alleen maar groter. Ik hoop dat alle partijen nu hun les hebben geleerd en niemand meer de samenwerking zoekt met Wil ders. Dat de staatsschuld nu elke dag weer meer stijgt, is puur aan hem te danken."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 7