:J Discussie welstand: college gaat er 'chocola van maken' Felle duels in toernooi om Zilveren Dame Burgemeester Kats ontvangt fietsende delegatie VNG Minder regels betere zorg HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 23 MEI 2012 11 Woorden wisselen over welstandsvrij bouwen Burgemeester Kats legt uit wat de route naar het volgende punt van de fietstocht, Ouderkerk aan den IJssel, is. Nieuwerkerk aan den IJssel - Personeelsleden van de VNG (Vereniging Ne derlandse Gemeenten) maakten op donderdag 16 mei een fietstocht langs Zuidpias en door de Krimpenerwaard. Zij vroegen hiermee aandacht voor de waarde van het Zuid-Hollands Landschap. De tocht had tevens als doel nieuwe donateurs te werven voor de stichting. In het kader van haar 100-jarig be staan stelt de VNG haar personeel in de gelegenheid een dag iets voor een goed doel te doen. Een van de goede doelen is Stichting Het Zuid- Hollands Landschap. Tijdens de fietstocht bezochten de deelnemers ook de diverse gemeentehuizen in de Krimpenerwaard en boden zij promotiemateriaal en een oorkonde aan. De Stichting Het Zuid-Hollands Landschap streeft naar duurzaam en kwalitatief evenwicht tussen mens en natuur door voor beide rust en ruimte te creëren. Om dat doel te bereiken koopt en beheert de stichting al sinds 1934 natuur- en cultuurgebieden in de provincie Zuid-Holland. Samen met donateurs ofwel 'beschermers' zet de stichting zich in om de schaarse natuur een waardevolle plek op de overvolle kaart te geven. Zuidpias - Wat te doen met 'het woud van regels': conserveren of bomen kappen? Deze vraag ligt ten grondslag aan de discussie over welstandsvrij bouwen, die op dinsdag 15 mei werd gehouden in de commissie ruimte. Het resultaat: voldoende stof tot nadenken voor het college, dat aan de hand van de discussie een ontwerp welstandsnota op gaat stellen. Door Pepijn de Groot In de discussienota die voorlag was de gemeente verdeeld in drie wel standscategorieën: zwaar, licht en luw. Luw staat in dit geval gelijk aan welstandsvrij, al is er toch een wel standsinstrument: de excessenrege- ling. "Ik ben blij dat de excessenrege- ling is opgenomen", zei Maarten van der Linden (ChristenUnie/SGP). "Wel standsvrij geniet mijn voorkeur, maar het mag niet ten koste gaan van de ruimtelijke kwaliteit." Pilot Of die wens van Van der Linden be waarheid wordt, betwijfelen com missieleden Mare Lansink (CDA) en Martien Zijderhand (GBZ). Lansink: "In Almere is welstandsvrij gebouwd, daar staat een kasteel naast een blok hut. Dat wil ik niet in Zuidpias." Dere gulering kan volgens Zijderhand beter op andere gebieden gebeuren. "Het lijkt me niet verantwoordelijk om juist dit over te laten aan de burger." Omdat er geen ervaring is met wel standsvrij bouwen, werd geopperd een pilot te houden. WD'er Daan de Haas: "Experimenteer een bepaalde tijd, niet in bepaalde gebieden. Dan kan de hele gemeente ervaring op doen met welstandsvrij bouwen en wordt het niet geconcentreerd in één of twee wijken." Steun Er werden niet alleen woorden ge wisseld: CDA'er Lansink had een presentatie met plaatjes voorbereid. Hij opperde het idee om binnen een buurt op zoek te gaan naar steun voor bouwplannen. Lansink noemt het 'Welstands Wij Bouwen'. "Dan is de excessenregeling hopelijk overbo dig en ligt de bal toch bij de burger." Dirk Uittenbogaard van Trots op Ne derland wil de inwoners ook vragen welke welstandscategorie - zwaar, licht of luw - zij wenselijk achten in hun buurt. Wethouder Rinus Bosman was tevre den met de discussie. "Genoeg mate riaal om mee aan de slag te gaan. Ik kan er wel chocola van maken." Vol gens Bosman wordt het welstandsvrij bouwen in veel Nederlandse gemeen ten al naar tevredenheid toegepast. Het college gaat de komende tijd vragen naar de mening van de burger. Omdat er uiterlijk 31 december dit jaar een nieuwe welstandsnota moet worden vastgesteld, komt dit onder werp na het zomerreces ongetwijfeld weer op de.agenda. Moordrecht - In de voorlaatste ronde van het toernooi om de Zilveren Dame kwam er nog geen beslissing omtrent de koppositie. De beide koplopers, Henk- Jan Evengroen en Léon Jacobse waren verhinderd en spelen hun onderlinge partij op 4 juni. De overige duels in de A-groep zorgden ervoor dat de ranglijst flink door elkaar werd geschud. Zowel Pim te Lintelo, Ad Multem als Kevin Bak ker klommen op de ranglijst door hun overwinning met flinke cijfers in de duels tegen respectievelijk Hans Lodeweges, Frank Visser en Rien Duine. Ook in de B-groep waren er overwin ningen met grote cijfers in de strijd om de kopposities. Arie Macdaniel jr deed daarbij de beste zaken. Hij won zijn duel met Stefan Lipschart en is nu de nieuwe koploper maar ook Aad van der Meer won met flinke cijfers van Jan van den Dorpel en blijft in zijn schaduw. René Kleiweg won van Casper de Pijper en houdt beide koplopers in het zicht. Het kan dus nog een spannende finale worden. Verder klommen ook Mick van den Berg, Arie Macdaniel en Cees Kai ser flink op de ranglijst maar zij zijn geen bedreiging meer voor de kop positie. Macdaniel won van Mar ten Evengroen, Mick van den. Berg van Gerard van der Wouden terwijl Lotte van der Wouden te gen routinier en gastspeler Cees Ka- i s e r het onderspit dolf. Bij de resterende duels waren er overwinningen voor Sjaak in 't Veld tegen Frank Pen- ders, voor Leen Boonstar tegen Pane Vink en voor Jan Vink tegen Basti- aan Rietveld. Op 11 juni wordt de slotronde in het toernooi om de Zilveren Dame ge speeld. Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan la 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel ttMjÊfa Tel. (0180)31 4112 info@arbeco.nl Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Als je thuis een appel voor de helft opeet, en je laat de andere helft op het aanrecht liggen om 'm de vol gende morgen verder op te eten, dan kan dat. Natuurlijk. Maar datzelfde halve appeltje moet in een verzorgingshuis worden weg gegooid. Want daar gelden niet de wetten van de logica maar van HAACCP normering, HKZ certifi cering, IGZ protocollen et cetera. De onuitspreekbare afkortingen tonen al aan dat er hier een we reld aan bureaucratie en regels achter schuil gaat. Ooit ingesteld met een bepaalde goede intentie maar in de praktijk verworden tot onbegrijpelijke en vooral tijdro vende formulieren en procedures. Het is veel verzorgenden en ver- plegenden een doorn in het oog dat discussies over de zorg vaak gaan over wat niet goed gaat. Na tuurlijk moet je problemen aan kaarten en oplossen. Maar men sen hun vak teruggeven, cliënten en bewoners laten aangeven wat zij willen en niet allerlei zaken aan ze opleggen omdat de zorgproce- dures dat vereisen, kan veel meer het verschil maken. Een van de dingen waar ik heel blij mee ben is dat er een experiment is gestart voor verzorgings- en verpleeghui zen om minder regels in de zorg te krijgen. Afgelopen maandag was ik in Groningen, bij een van de or ganisaties die hier aan mee doet. Het mooiste verhaal kwam van de zorgmedewerker die aangaf dat ze weer met nieuwe bewoners in gesprek mag gaan zonder dat ze verscholen zit achter een compu ter om een enorme vragenlijst in te vullen. En van de bewoners die ervaren dat de medewerkers meer tijd hebben en die aan hen beste den. Natuurlijk heeft deze organi satie geluk dat ze in een officieel experiment zit. Hoewel, de Kaf kaiaanse werkelijkheid is dat ze eerst driekwart jaar allerlei proce dures door moesten en formulie ren moesten invullen om regels af te mogen schaffen (dat kan alleen in Nederland...). Maar eigenlijk is het altijd tijd om onzinnige regels aan de kaak te stellen. Het is niet alleen de overheid die ze stelt, ook organisaties kunnen er zelf wat van. Zo hoorde ik het volgende ver haal tijdens een werkbezoek bij een instelling voor mensen met een verstandelijke beperking. Een ouder van een kind dat daar woonde, stelde de (overigens zeer legitieme) vraag wie er verant woordelijk zou zijn als hun kind bij een begeleider in diens eigen auto zou meerijden. Om een lang verhaal kort te maken, deze vraag resulteerde na overleg in diverse gremia in de organisatie tot de procedure dat alle medewerkers met een eigen auto jaarlijks de groene kaart moesten kopiëren voor in hun personeelsdossier, met een aftekening door de lei dinggevende. Totdat iemand zei: "waar zijn we nu helemaal mee bezig?" gelukkig werd die bureau cratische procedure gauw afge schaft. En mag hij hier alleen nog dienen als illustratie van die vraag die belangrijker is dan de roep om nieuwe regels. "Mogen we wat re gels kwijt en graag de menselijke maat weer terug"!

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 11