I OP PAD MET DE WIJKAGJSITT J Lezing over kankeronderzoek Vijfjaar Goudse Oorlogsveteranen Prorail wil toch tunnel Tweede Tochtweg Zuidpias gaat voor duurzaam HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 23 MEI 2012 35 De wijkagenten Ruud Danens, Ron Jonker, Ras Rijfers en Tom Oostendorp laten de lezers van het Hart van Holland een stukje meelopen hij hun werkzaamheden in de gemeente Zuidpias. Deze week: Bas Rijfers, wijkagent In Zevenhuizen en Moertere over de intensieve wijkagenteneursus, twitter en de laaghartige mishandeling van gemeentehikers. Misschien is het u opgevallen, maar ik moet mijn tijd de laatste tijd wat verdelen tussen Zevenhuizen/Moerkapelle en de wijkagentencursus die ik volg. Gelukkig zijn er collega's die waar nodig zaken oppakken. Het kan dus zijn dat het soms wat langer duurt of dat iemand anders contact met u legt terwijl ik als wijkagent wordt verwacht. Let wel dat zaken die niet kunnen wachten altijd gemeld kunnen worden via 0900-8844 of in geval van nood via 1-1-2 Of je nu pas wijkagent bent of dat je het al jaren doet, iedere wijkagent moet deze cursus volgen. Ik had eerst mijn bedenkingen, maar ik moet zeggen dat het een interessante cursus is. Onderwerpen zijn Politiewerk in de wijk, Jeugd en Persoonlijk Vakmanschap. Ik zal niet uitweiden wat dat allemaal inhoudt, maar wat mij opvalt, is dat iedere keer als ik terug ben van de cursus het werk gewoon door is gegaan. Maast het volgen van de lessen moet ik ook onderzoek doen, verslagen en plannen maken ten behoeve de*wijk. Je krijgt daardoor soms een andere kijk op zaken. Maar veiligheid en leefbaarheid maken we ook samen. Kent u problemen, wilt u meedenken, wilt u meedoen of wilt u alleen melden? Laat het-mij of de politie weten. Op de website www.wijkagentenpolitiehollandsmidden. nl staan alle wijkagenten van Politie Zuidpias en ook hoe ze bereikbaar zijn. Langs komen op bureau Zuidpias mag natuurlijk ook. Tussen alle bezigheden door probeer ik via twitter belangrijke zaken te melden die in de wijk spelen en zo mogelijk inzicht te geven wat mij zoal bezighoudt in Zevenhuizen en Moerkapelle. Als u geïnteresseerd bent, kunt u mij volgen via @ZuidplasZHN_ MKP. Tot slot wil ik nog even kwijt dat ik mij ontzettend boos heb gemaakt (en nog steeds ben) over de mishandeling van de gemeentebfkers in Zevenhuizen, een paar weken geleden. Dit kan echt niet. Deze jongens zijn er voor ons allemaal. Ze proberen een onderlinge ruzie te beslechten en krijgen als dank de klappen. De wonden zijn ondertussen geheeld, maar denk eens na wat zoiets met je doet! Er wordt nog wel eens vergeten dat er in dat pak ook gewone mensen zitten zoals jij en ik. Dit kim je niet maken en wij als politie zijn dan ook met man en macht bezig om deze zaak op te lossen. Bas Rijfers Wijkagent Zevenhuizen - Moerkapelle op twitter te vinden als @ZuidplasZHN_ MKP Moordrecht - De NPV-Zuidplas heeft als jaarthema gekozen voor de ziekte kanker. Tijdens drie avonden verstrekt de vereniging informatie over het stellen van de diagnose en over de behandeling van kanker; over nieuwe ontwik kelingen in het kankeronderzoek en over de manier waarop de pa tiënt om kan gaan met bijwerkin gen van de behandeling, spanning en dergelijke. Maandag 11 juni spreekt dr. ir. J.H. Dannenberg om 20.00 uur over dit onderwerp in gebouw De Zespunt, achter de Ontmoetingskerk, aan de Molenlaan 1a. Dannenberg is onderzoeker aan het Nederlands Kanker Instituut in Amsterdam. Na de pauze is er ruimte voor het stellen van vragen. Gouda/Regio - De Vereniging Veteranen regio Gouda werd vijf jaar geleden op 10 mei opgericht. Op dinsdag 29 mei wordt dit herdacht tijdens de bij eenkomst in het veteranencafé in 'Le Patapouf aan de Kolkmanstraat. De directeur van het Veteraneninstituut, Frans Marcus houdt een speech over wat een veteraan nu eigenlijk is en wat hem bezighoudt. De Vereniging Veteranen regio Gou da staat open voor alle veteranen, van jong tot oud, die in oorlogs situaties of vredesoperaties dienst hebben gedaan. De vereniging telt mim vijftig leden. De meeste heb ben hun oorlogstijd doorgebracht in het voormalig Nederlands Indië, enkelen namen deel aan de Korea- oorlog en anderen hebben de strijd in het voormalig Nederlands Nieuw- Guinea meegemaakt. De meeste werden als dienstplichtig militair uitgezonden, enkele gingen als oor logsvrijwilliger. De ervaringen die deze veteranen hebben opgedaan verschillen veel van elkaar. Elke oorlogssituatie is nu eenmaal anders. Toch hebben Zuidpias - Prorail is het niet eens met de gemeente dat de spoorwegovergang op de Tweede Tochtweg gelijkvloers moet blijven. Het spoorbedrijf dreigt in een brief aan de gemeente met juridische stappen als het college haar poot stijf houdt. Wethouder Rinus Bosman gaf tijdens de vergadering van de com missie bestuur, financiën en beheer van maandag 21 mei aan dat deze brief totaal in tegenspraak is met eerder gemaakte afspraken en dat Prorail een felle reactie terug kan verwachten. Door Erwin van 't Hof Op 30 maart vond er overleg plaats tussen de gemeente en Prorail. "Wij hebben toen gezegd dat een tunnel op de Tweede Tochtweg niet onze voorkeur heeft," aldus osman. "Daar zijn argumenten voor aangedragen die op veel begrip konden rekenen van Prorail. Afgesproken was dat we samen zouden gaan kijken naar alternatieven en er werd ons toe gezegd dat de gemeente zich geen zorgen hoefde te maken over fi nanciële of juridische stappen." Nu lijkt het tegendeel te gebeuren, op 24 april viel de brief van Prorail bij het college op de mat. De gemeente hangt een eventuele geldboete en een rechtszaak boven het hoofd. Tot onvrede van de wethouder. "Ik snap nog steeds niet wat er in de maand april is gebeurd dat de mening van Prorail 180 graden heeft doen draai en. Daar willen wij uiteraard zo snel mogelijk verheldering over hebben. Prorail kan een stevige brief terug verwachten," aldus Bosman. Prorail wil alle gelijkvloerse spoor wegovergangen in Zuidpias sluiten. Daartoe zijn afspraken gemaakt in een convenant met de gemeente. De Tweede Tochtweg zou volgens de gemeente een uitzondering op deze regel moeten krijgen omdat het met het gestelde financiële kader niet mogelijk is om de tunnel te realise ren. Bosman: "Het is een moeilijke constructie die veel geld en tijd zal gaan kosten, dat komt niet ten goede van de afwikkeling van het verkeer." Daarnaast is het plan moeilijk te verkopen aan omwonenden van de spoorwegovergang. "Een aantal hui zen staat zo dicht op de plek waar de tunnel moet komen, dat deze bij wijze van spreken in het gat zouden vallen als er wordt begonnen met graven," aldus Bosman. "Zeer veel omwonenden hebben hun onvrede al uitgesproken over het plan." Aart Slobbe (CU/SGP) drukte de wet houder op het hart dat hij goed moet nadenken over de volgende stap. "Wij hebben als gemeente ingestemd met een convenant. Juridisch gezien hebben wij dan ook geen poot om op te staan." Ferry van Wijnen (TON) uitte zich kritisch over het tot stand komen van de afspraken met Prorail. "Vorig jaar zijn wij door Prorail flink onder druk gezet om snel een beslis sing te nemen over het wel of niet steunen van het convenant. Daar door is misschien niet alles goed genoeg overwogen en zitten wij nu vast aan een afspraak waar we het niet mee eens zijn." De wethouder heeft aangegeven dat de reactie van de gemeente niet al leen bij een brief blijft. "We moeten zo snel mogelijk met Prorail om de tafel. Ik hoop dat er sprake is van een misverstand en ik kijk er naar uit om persoonlijk met de organisatie te gaan praten. We moeten er samen uitkomen en kijken welke alterna tieven er mogelijk zijn zodat zowel de gemeente als Prorail tevreden 'zijn. Ik heb er het volste vertrouwen in dat we er samen nog uit kunnen komen." Zuidpias - Cursussen voor ondernemers en kinderen, longlife lampen en duurzame gebiedsontwikkeling. Als het aan de gemeente ligt, wordt Zuid- plas de komende jaren een stuk milieuvriendelijker. Het uitvoeringsprogram ma duurzaamheid 2012-2014 staat bol van maatregelen om de gemeente groener te maken. Hoewel er tijdens de vergadering van de commissie be stuur, financiën en beheer van maandag 21 mei overwegend positief op het plan werd gereageerd, kwamen er met name over de kosten van het project kritische geluiden uit diverse fracties. veteranen elkaar veel te vertellen. Daarom komen deze oorlogsvetera nen elke laatste dinsdagmiddag van de maand bij elkaar in het vetera nencafé. De opkomst is altijd groot en er bestaat een sterke onderlinge band. Maandelijks verschijnt een rondzendbrief en regelmatig zijn er gastsprekers uit de veteranenwereld De veteranen nemen daarnaast deel aan de kranslegging op de Markt in Gouda bij de dodenherdenking op 4 mei. Ook zijn zij vertegenwoordigd bij net 5-mei défilé in Wageningen en op de Nationale Veteranendag in Den Haag. Door Erwin van 't Hof In totaal is er bijna 190.000 euro uitgetrokken voor 'Zuidpias Duur zaam' "Erg duur," vindt Ferry van Wijnen (TON). "Er zijn een hoop belangrijkere dossiers waar op dit moment meer geld en aandacht voor nodig is." Wethouder Arjen Hazelebach wees het commissie lid er op dat de gemeenteraad dit bedrag vorig jaar zelf heeft vrijge geven. "De raadsleden hebben dit bedrag destijds toegezegd, het col lege heeft het plan nu uitgewerkt." Mogens Domela (PvdA) uitte zich kritisch over deze uitspraken van de wethouder. "Ik snap dat we destijds die keuze hebben gemaakt, maar in deze moeilijke economische tijden moeten we altijd realistisch blijven kijken waar geld aan wordt uitge ven. Duurzaam en milieubewust zijn natuurlijk hippe termen, maar ik weet niet of daar nu behoefte aan is." Rik van Woudenberg (D66) vroeg zich af waarom alleen de kosten zijn meegenomen in het plan. "Ik zou ook graag willen weten hoeveel geld deze duurzame actie oplevert. Zo las ik bijvoorbeeld dat er een test gaat plaatsvinden met ener giebesparende lampen. Dat zal dan waarschijnlijk iets moeten gaan opleveren." Hier had de wethouder nog geen antwoord op. "We zit ten nu nog in de testfase waardoor het moeilijk te zeggen is of duur zamer werken ook daadwerkelijk zal leiden tot een kostenbesparing. Verwacht wordt natuurlijk dat de energiekosten op de lange termijn zullen dalen," aldus Hazelebach. De gemeente heeft een projectleider aangesteld die elk jaar verslag gaat doen van de voortgangen op 'groen én bewust' gebied in de regio.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 35