LpMIKStmilT 012a ZONOVERCOTEN KUNSTMAAN AT* i f' i HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 31 MEI 2012 11 Zuidpias - De dorpskernen van Zuidpias staan bol van artistiek talent. Dat bleek weer duidelijk tijdens de zonnige pinksterdagen toen veel begaafde streekgenoten hun tuinen, ateliers en expositieruimtes voor het kijkgrage publiek openstelden. Een extra attractie vormde de overzichtsexpositie in het Van der Valk Hotel, waar elke Zuidplaskunstenaar één van zijn werken mocht tentoonstellen. Door Cees Visser De Moerkapelse Adriana Bonten bal exposeerde haar schilderijen en beeldhouwwerken. Bontenbal was door een heupoperatie niet aanwezig en werd vervangen door haar partner Kees Doedeijns, zelf kunstenaar en beeldhouwer. Het stel doet inspiratie op tijdens reizen naar vooral woeste en onbewoonde gebieden. Zo verzamelt Bontenbal steen of gruis van rotsen, dat zij in een koffiemachine maalt, waar door zeer apart materiaal met heel bijzondere kleuren ontstaat. De kunstenaar wordt vooral sterk geïn spireerd door het verval. Zo kwam, bij opgravingen in Oostpolder, een 13e eeuwse boerderij tevoorschijn, waarvan zij hout voor een kunst werk gebruikte. Artistique Ingrid Bovenkerk exposeert in haar 'Atelier Artistique'. Haar talent was van jongs af aan duidelijk en zij perfectioneerde dit met een afge ronde opleiding aan de Rotterdamse Kunstacademie. Zij maakt schil derijen, waarbij vooral de laatste tijd met acryl wordt gewerkt. Haar schilderwerken maakt zij compleet met 'muziekaccenten' in de vorm van papieren notenbalken, zodat een bijzondere mix van schilder kunst en muziek ontstaat. Tien voor tekenen In Zevenhuizen stelde buschauffeur Tineke van Veen haar huis voor het publiek open. Haar talent manifes teerde zich pas duidelijk drie jaar geleden. Dit ondanks het feit, dat zij op school al een 10 voor teke nen had. Haar werken zijn heel di vers, waarbij zij zich laat inspireren door dingen die zij om zich heen ziet. Zij is geen voorstander van ab stract, maar wel sterk geïmponeerd door natuurlandschappen. Vooral lichtval in de avonduren boeit haar. Eveneens in Zevenhuizen stelde In grid Bos haar schilderijen tentoon. Het schilderen zit in haar natuur - haar vader is eveneens kunstenaar - toch maakt zij pas sinds twaalf jaar schilderijen. Haar uitgangspunt bij het schilderen is 'ik zie wel'. Vaak leiden toevallige omstandigheden tot kunstuitingen. Gijsbert van Oosten Christel van Spengler exposeerde in Nieuwerkerk aan den IJssel de kunstwerken van haar op 8 maart overleden vader, architect Gijsbert van Oosten. Deze was niet alleen in zijn woonplaats, maar ook daar buiten bekend om de vele door hem ontworpen gebouwen en woningen. Ook op kunstzinnig gebied liet hij regelmatig van zich horen. Naast de schilderijen zijn er talloze beelden in was of gips die daarna in brons wer den gegoten en gepatineerd. Ook bewerkte hij hout tot kunstobjec ten. Een uitspraak van Van Oosten was: "Ik werk nooit naar een zeker resultaat toe. Ik leg mijn hele gevoel in mijn schilderijen of beelden en Tineke van Veen. i Gijsbert van Oosten. probeer mijn verstand zoveel moge lijk uit te schakelen. En dan ben ik zelf verbaasd over het resultaat." Kneedbaar zilver Heel apart was in Nieuwerkerk de expositie van Laila Bakker. Zij maakt kunstobjecten van een mengsel van kneedbaar zilver en klei. Na scholing op de Vakschool in Schoonhoven wilde zij gaan smeden, maar na het zien van 'art clay ging zij hiermee Ingrid Bos. werken. Bakker maakt ook fijnzilve ren sieraden zonder bijmenging met koper. Dat haar talent niet onopge merkt bleef, bewijst het winnen van een reis naar Japan na deelname aan een internationale wedstrijd. Bezoekers bekijken de overzichtsexpo in het Van der Valk Hotel. Nieuwerkerk aan den IJssel/Moordrecht - Fel roze lintjes, borden en pijlen doken afgelopen weekend spontaan op in de dorpen binnen de gemeente Zuidpias. Echte aandachtstrekkers die voorbijgangers naar verschillende exposities moesten loodsen, want tijdens de Pinksterdagen openden ver schillende kunstenaars weer de deuren van hun atelier in het kader van Pinkst'Art. Door Bart Jansen Op Tweede Pinksterdag moch ten de Nieuwerkerkse en Moor- drechtse kunstenaars hun werk laten zien-In Moordrecht was De Zespunt één van de centrale lo caties. In het verenigingsgebouw was het werk van vijf kunstenaars te bezichtigen, waaronder dat van Deborah Asuni. "De mensen drup pelen rustig binnen", vertelde As uni een krap uur na de opening. Haar kunstwerk trekt, net als de doeken van Elise Snoek, de aan dacht in De Zespunt. "Mijn andere grote werk staat in de overzichts expositie in Van der Valk", aldus Asuni. Overzicht Voor het eerst heeft de organisa tie het werk van alle kunstenaars gebundeld in één expositie. In een zaal in het Van der Valk Hotel Nieuwerkerk hing van iedere kun stenaar, uit iedere dorpskern, één werk om alvast een voorproefje te geven voor de exposities op de diverse locaties. Zo konden de be zoekers ter plekke alvast zien wat hen aansprak. De gezamenlijke expositie bleek een slimme zet. Volgens Antoinette Micke-Smelt, kunstenaar uit Moerkapelle die op maandag surveilleerde bij de expo sitie, waren er op de zondag veel bezoekers langsgekomen. Die zelfde ervaring had Bart Be- lonje die op zondag en maandag samen met Agnes den Hartogh ex poseerde op Leefgoed de Olifant. "Gisteren was het goed druk. Het terras hier zat helemaal vol en veel fietsers kwamen even langs om kunst te kijken en te genieten van het zonnige weer", vertelde Belonje op maandag tijdens het middaguur. "Het is nu wat rustiger, maar het is dan ook lunchtijd. Misschien komt het vanmiddag nog." Geslaagd was het evenement voor Belonje so wieso. "De verhalen die ik gehoord heb waren alleen maar positief. Alle locaties zijn goed bezocht dus we mogen niet klagen." Daarnaast was de locatie van Belonje en den Hartogh ook erg indrukwekkend. "Normaal is het hier niet begaan baar voor publiek en voor deze ge legenheid wel. Je merkt dat men sen ook daarom even komen kijken. Ik ben blij dat ik hier mijn werk heb mogen laten zien", aldus een trots Belonje. Adriana Bontenbal. Ingrid Bovenkerk.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 11