X. - Groot leest voor aan klein Finale Moer- kapelle Open Orgelconcert met koorzang Collecte Handicap.nl. Maand van het spannende boek Wereldwinkelactie voor Avondvierdaagse ill J (J a 181U 3 111\ ïvi 4 4 HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 6 JUNI 2012 23 De herinneringen van Riek de Graaff-Heinhuis (1926) Biljarten Door Elly van Gelderen De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moord rechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "In dit verhaal wil ik vertellen over het spinnen op mijn spinnewiel, dat uit nood werd geboren. Mijn vader was een Fries en trouwde met mijn Arnhemse moeder en verhuisde naar het Noordeinde in Zevenhuizen. Vader werd boe renknecht bij boer Kooyman. Ik groeide daar op en mocht door leren na de lagere school, dat was in die tijd heel wat. Maar het ging niet door want in augustus 1939 kwam ons land in de mo bilisatie. Daardoor was mijn leven getekend en moest ik gaan dienen bij een boer en kwam nooit meer hogerop, dat vond ik jammer. Ook was het oorlog, heel mijn tiener tijd. Men leerde wel hoe je met geld en voedsel om moet gaan. Pas zag ik de musical 'Soldaat van Oranje', dat greep me aan, zodat ik weer even opnieuw die oor logstijd beleefde. Ik zag Rotter dam weer branden, vluchtelingen bedelend over de wegen lopen, ik zag me weer angstig in de kelder vluchten bij bombardementen bij de spoorlijn. De naoorlogse generatie beseft maar half wat vrijheid betekent. Ik kwam als dienstmeisje in het tuindersgezin van Van der Wel aan het Noordeinde en verdiende twee gulden per week van zeven tot zeven uur en hielp soms in de tuinderij. In de crisisjaren woonde ik bij mijn ouders aan de Noorde lijke Dwarsweg, een armoedige tijd waarin weinig te koop was. In de weilanden rondom liepen schapen. Als zij bij het schu ren langs het prikkeldraad wol achterlieten, plukte ik dat eraf. Thuis hadden we een spinnewiel dus ging ik het spinnen leren. Ik werd er heel behendig in. Ik brei de kousen en borstrokjes van de wol, waar men in die tijd blij mee was. Ook verfde ik de wol soms met natuurlijke materialen, zoals met een aftreksel van vlierbes- •- -ICKSëK Een jonge Riek aan het spinnewiel. Riek aan het spinnewiel in het historisch centrum. sen, kastanjes of boombasten. Ik trouwde met Piet de Graaff uit de zogenoemde 'koffiebuurt' in het Zuideinde. Het was daar gezellig, iedereen dronk koffie bij elkaar. Piet werkte in de groenvoorzie ning van recreatieschap Zeven huizen. We kregen een zoon. Ik woon nu al weer 54 jaar in de Rozenstraat, de laatste jaren als weduwe. Als jong meisje zat ik vaak te spinnen in de tuin, dan kwam Arie van den Haak, een jongetje uit de buurt, wel eens kijken. Acht jaar geleden ontmoette ik hem weer, hij is vrijwilliger in het museum in Zevenhuizen. Hij vroeg mij of ik het spinnewiel nog had en stelde voor om in het museum te komen spinnen voor de bezoekers. Zo ge zegd, zo gedaan. Hij knapte mijn spinnewiel op en ik ben daar voor het eerst gaan spinnen tijdens de tentoonstelling 'boerderijen'. Ik heb altijd veel bekijks. Ook kinderen vinden het leuk, er zei eens een kind 'U bent spin ster,' maar ook fotomodel'. Ha, ha en dat op mijn ouwe dag. Ik ben hier een levend museumstuk, ik hoor er nog bij. T.V. West heeft eens een leuke opname gemaakt. Ik heb het spinnen wel eens aan anderen willen leren, maar niet iedereen heeft het in de vingers. Het is geen kunst maar een slag, je hebt dat, of je hebt het niet. Vijfenzestig jaar zit ik op gym nastiekvereniging O.S.S.. Nu de bejaardengym. Al ben ik 85, mijn koppie is gelukkig nog goed. De rest, mijn knieën en mijn heupen zijn kunst, maar het werkt goed, want ik fiets nog. Ik kan alleen niet meer op mijn knieën zitten. Voor lage klusjes ga ik gewoon op de grond zitten, soms moet er bijna een takelwagen komen om me overeind te helpen, maar ik ga gewoon door en blijf lachen." Oud Verlaat - Leerlingen van de groepen 2 en 8 van basisschool de Nessevliet gaan af en toe bij peuterspeelzaal Dikkie Dik langs om de peuters voor te lezen. Op deze manier ontstaat een leuk contact tussen beide leeftijdsgroe pen en leren ze op spelenderwijze met elkaar om te gaan. Moerkapelle - Na weken van biljar ten worden woensdag 6 juni de fi nalewedstrijden voor het Open Bil jartkampioenschap van Moerkapelle gespeeld. Dit regionaal opgezette kampioenschap staat hoog aange schreven, niet alleen qua organi satie maar zeker ook vanwege het sterke deelnemersveld. Na de voor rondes en kwartfinales hebben vier spelers zich geplaatst voor de halve finales. Jan van den Berg uit Moer kapelle, Jan Karreman uit Capelle aan den IJssel, Cor van der Wilt uit Waddinxveen en Dick Finkelnberg uit Scheveningen gaan proberen de wisselbokaal te veroveren. De wedstrijden starten om 19.00 uur in Café Het Wapen van Moerkapelle aan de Moerkapelse Zijde 12. Moerkapelle - De Stichting Orgelcultuur Zuidpias vervolgt haar concertserie voor dit jaar op zaterdag 16 juni met een gecombineerd concert van orgel en koorzang in de Nederlands Hervormde Dorpskerk te Moerkapelle. Het or gel in deze kerk beschikt over een grote draagkracht en heeft een heldere, sprankelende klank. Het orgel wordt bespeeld door Christiaan Ingelse, hoofdorganist van de St. Janskerk te Gouda en vo caal ensemble 'Cantare' verzorgt, onder leiding van Leo Rijkaart, de koorzang. Het programma omvat een interessante mix van litera- tuurspel uit barok en romantiek en enkele mooie kooruitvoeringen. De meeste koormuziek is van En gelse en Franse componisten, zo als Byrd, Stanley en Boëlmannn. Het concert begint om 20.00 uur; de toegang is vrij. Bij de uitgang wordt een collecte voor de onkos ten gehouden. Moerkapelle - In de week van 11 tot 16 juni wordt in Moerkapelle een huis aan huis collecte gehouden voor mensen met een handicap. Met de opbrengst wordt de aanschaf van noodzakelijke hulpmiddelen mogelijk gemaakt. Een kwart van de opbrengst is voor de gymvereniging Dolfijn in Moerkapelle, voor mensen met een handicap. Regio - Onder het motto 'In ieder mens schuilt het kwaad!' wordt in alle vestigingen van bibliotheek de Groene Venen aandacht besteed aan de 'Maand van het spannende boek'. Thema is 'Het kwaad in jezelf - waar ligt jouw grens?' Lezers worden gedurende de maand juni uitgedaagd om in de biblio theek een zogenaamde 'thrillertas' te lenen. Deze tas bevat een verras send aanbod aan boeken. Voor meer informatie: www.bibliotheekdegroenevenen.nl Zevenhuizen - Van 4 tot en met 8 juni wordt in Zevenhuizen de Avondvierdaagse gehouden. Wereldwinkel Z-M heeft een leuke actie voor Avondvierdaagse-kanjers. Dinsdag 5 juni wordt onderweg een bon uitgedeeld aan de kinde ren. Woensdag 13 juni staat tussen 13.00 en 16.00 uur een grabbelton in de Wereldwinkel. De kinderen kunnen op vertoon van die een bon gratis grabbelen. Wereldwinkeltip: wie de wandelaars op vrijdag eens met iets anders dan de traditionele gladiolen wil op wachten, kan kiezen voor een leuk verpakte attentie in de vorm van een bloem met een klein cadeautje en iets lekkers. Wereldwinkel Z-M is te vinden aan de Dorpsstraat 202D en is open van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, op vrijdag tot 17.00 uur.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 23