BENJAMIN ONDER DE BANDS SNAKT NAAR SUCCES HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 11 JULI 2012 11 Ken of ben jij een muzikant die in aanmerking komt voor Hart van Hollands Muzikale Canon? Meld je aan via; pepiin.hartvanholland@gmaij.com Acda en De Munnik komen uit respectievelijk De Rijp en Dronten. De bekende dj en producer Junkie XL kwam in Lichtenvoorde ter wereld, volkszanger Wolter Kroes in Wormerveer. De punkband Heideroosjes is ontstaan in het Limburgse Horst. Om in de canon van de Nederlandse muziek te komen, hoefje niet afkomstig te zijn uit de grote steden. Hart van Holland stelt haar eigen muzikale canon samen, met daarin plaats voor allerlei muzikanten uit het verspreidingsgebied. Deze week deel 1De Legacy Moerkapelle - Het is muisstil op het bedrijventerrein aan de Bredeweg. Zo stil dat je het water uit de regenpijp op de grond kan horen kletteren. Naar mate je verder het terrein oprijdt, is er muziek te horen. Stevige muziek. Het wordt gefabriceerd door The Legacy, een band die zijn oefenruimte heeft in een pand waar crackers worden gemaakt. Een ventilator draait op volle toe ren in de oefenruimte. Aan de muur hangen posters van bandjes. "Dit zijn niet onze inspirators. Dan had Avril Lavigne er niet gehangen", meldt gi tarist Wessel Freeke (18). De vijfkop pige band uit Moerkapelle repeteert in het pand. "Dit is het bedrijf van mijn vader", legt zanger en gitarist Jop van den Berg (18) uit. "Hij heeft een ruimte voor ons apart gehouden en dit hok gebouwd." Sinds 2010 vormen de vijf gasten een muzikale eenheid. De bandle den kennen elkaar via school en de voetbalvereniging. Alle bandleden speelden al een instrument, behalve Arian de Graaf (17). "Omdat de rest al gitaar speelde, ging ik maar bas sen." Na een periode als coverband ging de groep werken aan eigen nummers. Gelijk begon de zoektocht naar een pakkende naam. Wikipedia bood uitkomst, zoals wel vaker als je het even niet weet. Na wat klikken viel het oog op het woord 'legacy' en zo werd de band gedoopt. Volgens drummer Tijmen Wigboldus (18) moet de achterliggende gedachte niet vergeten worden. "Legacy staat naast erfstuk ook voor 'iets over dragen'. Wij hopen dat onze muziek toekomstbestendig is en dat we het overdragen op de luisteraar." Dat The Legacy niet in de vergetel heid wil raken is goed te zien aan de actieve houding van de band. "Er zijn bandjes die soms optreden en that's it. Wij proberen verder te komen met muziek", vertelt pianist Frank van der Bas (19). De band is een jaar serieus bezig en het eerste wapenfeit, de vier nummers tel lende cd Directions, duikt in steeds meer cd-spelers op. Het bracht The Legacy onder meer in de studio van 538 en op de hoog aangeschreven muziekwedstrijd Grote Prijs van Ne derland. Moerkapelse roots Optreden in Amstelveen of Nij megen is gaaf maar met hetzelfde plezier staat de band in 't Wapen van Moerkapelle. Jop: "Optreden in de kroeg is tof. De meeste bezoe kers kennen jou en je muziek dus ze doen lekker mee." Frank grijnst. "Bij het vorige optreden werd er con stant 'Poep in je hoofd' (een num mer van de Raggende Manne, red.) geroepen. We waren niet van plan om dat nummer te spelen maar dit was een uitzondering, ledereen ging uit z'n dak." Moerkapelle is niet be paald het muzikale epicentrum van Nederland. Dat deert de heren niet: op de podia staan ze toch wel. Jop, droogjes: "We hebben internet. Zo sta je met iedereen in contact en als we worden gevraagd voor een op treden, rijden we erheen." De Benjamin onder de bands Tijdens de zomervakantie kunnen de bandleden tot rust komen na een druk periode. The Legacy heeft veel opgetreden en meegedaan aan bandwedstrijden. Vaak zijn ze de jongste deelnemers. Arian: "Voor oordelen zijn er wel over jonge bands. Men denkt dat jonge bands vooral ragmuziek maken en lol trap pen. Zodra wij gaan spelen nemen we dat vooroordeel snel weg." Tij- men ziet het voordeel in van hun leeftijd. "We doen al vroeg ervaring op en daar worden we alleen maar beter van." De groep streeft naar verbete ring maar de vergelijkingen zijn al niet mis. "We zijn vergeleken met Coldplay en zelfs een keer met de Beatles", grinnikt Wessel. "Ik zie de vergelijking niet maar het is leuk om te horen." Hun muziek is niet in een hokje te stoppen, vinden de bandleden. "We spelen ballads en de nieuwe nummers hebben hardrock- invloeden. Ons repertoire is heel di vers", aldus Jop. Legacy op Lowlands? Alle bandleden gaan naar school, uiteenlopend van pabo tot bedrijfs kunde. Staan ze in de toekomst voor de klas, in een conferentiezaal of op de planken? Tijmen: "Als ik de kans krijg, ga ik voor muziek. Maar of dat lukt..." Zoals het er nu voorstaat, is stoppen met school geen optie. "Het kost meer dan het opbrengt", zegt Frank. "Apparatuur, vervoer, opna men." De optimistische Wessel haakt in. "Stel dat we getekend worden bij een label, dan wordt het maken van een album bekostigd." Jop start na de zomer een muziekopleiding in Utrecht. Met zijn bandleden zwem men in het geld vindt hij niet nodig. "Als je ervan kunt leven, zou het al mooi zijn." Arian denkt er anders over. "Ik wil heel rijk worden", zegt hij grijnzend. Ach, de toekomst, er is geen peil op te trekken. Al is nadenken over later handig voor het stellen van doelen. Over vijfjaar staat The Legacy... "op podia door het hele land", begint Tijmen. Frank: "Lowlands!" Wessel, resoluut: "We moeten wel een stuk verder zijn, anders kap ik ermee." Verontwaardigd herhaalt Jop de woorden. Ondanks het relativerings vermogen en de nuchterheid heeft The Legacy grootse plannen. En als ze op alle grote podia staan, komen ze heus nog wel een keer rocken in 't Wapen van Moerkapelle. "Dat doen we gratis." The Legacy met van links naar rechts Jop, Arian, Tijmen, Wessel en Frank, (foto: Francina Stoik.j

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 11