Opa en kleindochter vormen succesvol duivenduo Dick den Hertog winnaar op Peronne Gebroeders Duijndam verliezen spoedprocedure om landjepik Antieke poppenwagen op rommelmarkt 16 HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 1 AUGUSTUS 2012 Joan helpt opa John in duivensport Duivensport Stofberg is trots op kleindochter Joan. "Ik geniet van haar, het is fantastisch dat ze me helpt." prima naar haar zin bij de vereniging en kan goed met de heren overweg. "Het zijn allemaal aardige mensen bij de vereniging. Maar niet zo aardig als opa." Nooit te druk voor duiven Als gepensioneerd veehandelaar heeft Stofberg alle tijd voor zijn dui ven. Joan heeft meer op de agenda staan. Na de zomer begint ze haar vierdejaar havo aan hetThorbecke in Rotterdam. Daarnaast rijdt ze pony op hoog niveau en ook dat vraagt tijd en inspanning. Maar als het erop aankomt zal ze opa en de duiven niet in de steek laten. "Dan maar een dag niet paardrijden, of eerder met school beginnen. Afgelopen week vroeg mijn oom of ik op zaterdag meeging naar Burgers' Zoo. Ik ben niet gegaan, ik vind het leuker om met opa in de tuin op de duiven te wachten." Zevenhuizen - Bij postduivenver eniging De Stormvliegers werden vrijdag 27 juli 702 jonge duiven en 130 oude duiven ingekorfd voor een concours vanuit het Noord-Franse Peronne op een afstand van 261 kilometer. Nadat de regen wegge trokken was klonk om 7.30 uur het startsein waarop 36053 duiven naar huis vlogen. Een jonge duif van Dick den Hertog was om 10.13 uur weer thuis en was hiermee de snelste van de vereniging. Deze duif had 96 ki lometer per uur gevlogen. Een kwar tier later waren alle 176 prijsduiven weer thuis. Uitslag: 1 Dick den Hertog, 2-14 Jo- han Heykoop, 3 Leen van Wensem, 4-6-7-8-9-11-13-16-17-19 Ron van de Made, 5-20 Rinus Jongene- len, 10 Rijk Hofman, 12-24-25 Ton Looyen, 15-18 Richard van Omme ren, 21-23 Marco Flier. Bij de oude duiven ging de overwin ning naar Nico Koppenaal, zijn duif had 91 kilometer per uur gevlogen. Hier waren de prijzen in tien minu ten verdiend. Uitslag: 1-14 Nico Koppenaal, 2-3- 16 CorZweere, 4-7-8-12 llona Kop penaal, 5-9-18-20-24 Ruud Brands, 6-21 Leen van Wensem, 10-11-17- 23-25 Ron van de Made, 13-15-19 Richard van Ommeren, 22 Truus Nell. Den Haag/Zevenhuizen - De Raad van State vindt het nu nog niet nodig om in te grijpen in een juri disch geschil dat is ontstaan tus sen de gebroeders Duijndam en het Hoogheemraadschap Schieland en Krimpenerwaard. Dat heeft de Raad donderdag 26 juli bekendgemaakt. De grondbezitters moeten gedogen dat het Hoogheemraadschap een strook agrarische grond van de ge broeders inpikt voor de verbreding van de Derde en Vierde Tocht. De waterbeheerder zorgt wel voor een schadeloosstelling, maar vol gens de advocaat van de agrariërs had het Hoogheemraadschap hen moeten onteigenen. Dan was er meer zekerheid over een redelijke vergoeding, omdat die door een onafhankelijke deskundige wordt vastgesteld. Bij de procedure die het Hoogheemraadschap volgt, zijn de gebroeders overgeleverd aan de waterbeheerder die dan zelf een vergoeding vaststelt. De Raad van State oordeelt dat deze discussie niet in deze spoedproce dure moet worden behandeld, maar in de zogenoemde bodemprocedure over dit geschil. Dat zal over onge veer een half jaar plaatsvinden. De Raad weigert om die reden alvast het werk nu stil te leggen. Een deel van de verbreding van de vaart is al in uitvoering. De spoedprocedure dreigde de voortgang te blokkeren. Tevergeefs dus. Oud Verlaat - "Elke zondagmiddag bracht hij doffers voor me mee. "Joan van Veelen (15) zou zo een aangepaste versie kunnen schrijven van het beken de lied 'Mijn opa'. Doffers in plaats van toffies, om het toe te spitsen op de duivensport. Dat is namelijk de tak van sport waarin Joan en haar opa John Stofberg (76) een succesvol duo vormen. Al tien keer pakten kleindochter en opa dit seizoen de eerste prijs bij P.V. De Stormvliegers, de postdui venvereniging in Zevenhuizen. Het samenwerkingsverband is eigenlijk uit noodzaak ontstaan: opa John is slecht ter been. Hij moet op krukken lopen of met een rollator. Dat maakt de beoefening van zijn passie erg moeilijk. "Als Joan niet zou helpen, had ik moeten stoppen met duiven sport", stelt Stofberg. "Een bak wa ter verversen bijvoorbeeld, dat lukt niet als je op krukken loopt. Dat doet Joan." Joan voert 's ochtends ook de duiven. "Ik woon naast mijn opa dus dat gaat makkelijk." Het voeren van duiven, hoe moeilijk kan het zijn? "Het is een hele kunst en Joan beheerst het goed", volgens opa John. Bescheiden noemt Joan het 'een kwestie van inschatten'. Een duivenmelker in hart en nieren zal Joan zichzelf niet noemen maar de hobby van haar opa kreeg snel grip op haar. "Op foto's van vroeger heb ik gezien dat ik al vroeg met de dui ven in de weer was." Opa John was acht toen hij duivenmelker werd. "Mijn eerste duif kreeg ik van de si- garenboer. Mijn moeder zei: 'ik wou dat die vept hier nooit was gekomen, dan hadden we nooit duiven gehad.' Omdat men destijds nog werkte op zaterdag werden wedstrijden op zondag gehouden. Dat stond mijn moeder tegen." De lucht afspeuren Tegenwoordig is zaterdag de dag waarop duivenwedstrijden worden gehouden. Bij die wedstrijden wor den duizenden duiven van verschil lende eigenaren losgelaten, vaak in Franse plaatsen als Péronne en Ar- genton. Het is de bedoeling om je duif zo snel mogelijk huiswaarts te laten keren. Joan en haar opa ver tellen gepassioneerd over het ple zier van de wedstrijddag. Joan: "Op zaterdag wacht ik bij opa thuis tot de duiven terugkeren. Met spanning speuren we de lucht af, hopend dat er een snelle tussen zit." Opa John demonstreert in de achtertuin hoe het eraan toe gaat op zaterdag. In de schaduw van de perenboom naast het duivenhok gaat hij op zijn rolla tor zitten. "Het is heerlijk om hier op zaterdag te wachten tot de duiven terugkeren." Opa is apetrots In het duivenhok bekijkt opa John met goedkeuring de wedstrijdvo gels. "Ze zien er weer mooi uit na de wedstrijd. Goed gedaan Joan." Het enthousiasme van zijn kleindochter - Joan verzorgt niet alleen de dui ven, ze houdt ook een plakboek met uitslagen bij - raakt Stofberg. "Ik geniet van haar, het is fantastisch dat ze me helpt. Ik zeg altijd dat je voor succes in de duivensport vier dingen nodig hebt. Geluk, een goed hok, goede duiven en een goede ver zorger." Trots kijkt hij naar zijn klein dochter. "Zij is de perfecte verzorger. Joan geeft die duiffies liefde en daar krijg je iets voor terug." 'lets' duidt dan op succes. De ge oliede duivensportmachine van Oud Verlaat heeft zoals gezegd al de no dige prijzen in de wacht gesleept. "Sommige duivenmelkers zijn wel ja loers op mij", zegt Stofberg lachend. "Een kennis is ook minder goed ter been en die zegt dat ik makkelijk praten heb met de hulp van Joan." Van misgunnen is geen sprake bij postduivenvereniging De Storm vliegers, iedereen is blij dat er met Joan een jong en enthousiast nieuw lid bijgekomen is. In de duivensport spelen relatief weinig jongeren en vrouwen mee, het is vooral een sport voor oudere mannen. Joan heeft het Een van de bijzondere artikelen deze maand is een originele antieke poppenwagen uit de jaren '40 bin nen; ook is er een aantal prachtige poppen. "Het klapstuk is een zwart leren relaxstoel, officieel een chaise longue die uitnodigt om eens lekker te gaan zitten", meldt een van de organisatoren, die ook een oproep doet aan toekomstige bewoners van studentenkamers: "Jongelui die naar elders vertrekken voor hun studie moeten beslist een kijkje komen nemen, want er staat van alles om hun kamer in te rich ten." Zevenhuizen - De maandelijkse rommelmarkt aan de Wilgenlaan 2 is zaterdag 4 augustus van 9.00 tot 12.00 uur geopend. Ook het gras veld buiten de loods wordt bij de markt betrokken, mede omdat het a j aanbod deze maand erg groot is.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 16