ALS DJ VERDIEN JE EIGENLIJK GELD MET UITGAAN WTF HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 1 AUGUSTUS 2012 Acda en De Munnik komen uit respectievelijk De Rijp en Dronten. De bekende dj en producer Junkie XL kwam in Lichtenvoorde ter wereld, volkszanger Wolter Kroes in Wormerveer. De punkband Heideroosjes is ontstaan in het Limburgse Horst. Om in de canon van de Nederlandse muziek te komen, hoefje niet afkomstig te zijn uit de grote steden. Hart van Holland stelt haar eigen muzikale canon samen, met daarin plaats voor allerlei muzikanten uit het verspreidingsgebied. Deel 4: Phunkface Te veel dj's Op vrijdag 10 augustus viert Thomas zijn 19e verjaardag in Woodies, onder de naam WTF?! The Party Presents: Phunkface B'day Bash. Kaartjes kosten zes euro maar als lezer van Hart van Holland kan je misschien gratis naar binnen. Om kans te maken op vrijkaarten hoefje alleen een mail te sturen naar wtfthe- party@gmail.com met als onderwerp 'Hart van Holland winactie'. Ken of ben jij een muzikant die in aanmerking Komt voor Hart van Hollands Muzikale Canon? Meld je aan via: flegijn 20 Waddinxveen - Keyboard, boxen, een iMac en een muziekprogramma ge naamd Logic: daarmee is de muzikale gereedschapskist van Thomas Veldman (18) compleet. Tenminste, als het gaat om het maken van zijn eigen muziek. Naast producer is Thomas (alias Phunkface) actief als dj die clubgangers graag los ziet gaan. Door Pepijn de Groot Hetdj-virus kreeg vroeg grip op Tho mas. "Toen ik negen of tien was zag ik dj's als Tiësto op televisie. Ik stel de me voor dat hele mensenmassa's los gingen op mijn muziek, net als in de videoclips." Dat sprak Thomas aan en al snel begon hij achter de computer te knutselen met muziek programma's. Met een bijbaantje sprokkelde hij geld bij elkaar voor een dj-set. "In het begin liep het stroef; ik zette de dj-set al snel op Marktplaats. Ik bedacht me en ging house draaien en produceren. Tot op heden gaat dat goed." Het produceren heeft Thomas zich zelf aangeleerd, mede via YouTube- filmpjes. "Noten kan ik niet lezen, een instrument heb ik nooit bespeeld." Op zijn computer laat hij het pro gramma zien waarmee hij zijn mu ziek componeert. Het beeldscherm geeft allerlei gekleurde blokjes weer, het lijkt net Tetris. Ook staat er een keyboard naast dat Thomas op ge hoor bespeelt. "Misschien was het produceren makkelijker geweest als ik piano kon spelen." Hij glimlacht en vervolgt: "Daar ben ik eigenlijk te lui voor." Die luiheid is een doodzonde als je het wil maken in het housewereldje. De concurrentie is moordend omdat er zo veel dj's zijn. De dancewereld is gecommercialiseerd volgens Tho mas, en dat vindt hij jammer. Dat bijvoorbeeld celebrities ook achter de draaitafels gaan staan vindt hij onbegrijpelijk. "Ik zag pas een film pje van Paris Hilton die een setje ging draaien. Klonk nergens naar. Veel mensen doen het puur voor de bekendheid die je krijgt als dj, niet omdat ze het leuk vinden." Verwonderlijk is het niet dat veel mensen een carrière als dj ambië ren. Zo wordt er vaak gezegd datje als dj erg in trek bent bij vrouwen. "Jij krijgt altijd strings toegeworpen als je draait, toch?", roept Thomas' broer Pim vanaf de bank. Thomas grinnikt en ontkent. "Het valt vies tegen, die vrouwelijke aandacht." Dat dj's fanatieke clubgangers zijn, klopt wel. Na het draaien gaat Tho mas het liefst ook op in het'feestge druis. "Er wordt gezegd datje als dj geld verdient met uitgaan. Dat klopt wel: je gaat naar een club, je draait een set waar je voor wordt betaald, na het draaien ga je uit en krijg je gratis drank." Vast inkomen leuk zakcentje Op die manier je brood verdienen klinkt niet als een straf. Het is ech ter niet voor iedereen weggelegd. Alleen de top van de dj-wereld kan rondkomen van muziek. Thomas: "Bij de top komen is moeilijk. Ik ga me er ook niet op focussen. Geef mij maar de zekerheid van een baan met een vast inkomen." Met een vers havo diploma op zak gaat Thomas na de zomer beginnen aan een accoun- tancyopleiding. "Daar zit meer geld in dan in muziek. Ik blijf het ernaast doen hoor, mijn hart ligt bij draaien en produceren." Voorlopig voorziet het artiestenbe- staan Thomas van 'een leuk zakcent je'. Zijn muziek wordt soms vja labels uitgebracht - zo verschijnt de naam Phunkface regelmatig op de hoesjes van Drughouse, een reeks mixtapes die door heel Europa wordt gedown- load. Thomas ontvangt complimen ten voor zijn muziek vanuit Portugal tot Polen. Optredens heeft hij tot nu toe alleen binnen de landgrenzen. Dat hij in Waddinxveen woont is geen probleem. "Of ik nu naar Briel- le moet of Amsterdam, met de taxi kom ik er wel." Thuisbasis Woodies Ver hoeft Thomas niet te zoeken voor een club waar hij mensen kan laten dansen. Het Goudse Woodies is zijn thuisbasis als dj. "Toen de discotheek City Life vanuit Reeuw- ijk verhuisde was er niks meer voor jongeren in de regio. In Woodies or ganiseer ik samen met de Boskoopse dj Jay da Silva een feest voor jonge ren van zestien jaar en ouder, WTF?! The Party. Inmiddels hebben we drie succesvolle edities gehad." Bij dat 'we' hoort ook Thomas' broer Pim, die helpt op financieel gebied. "Tho mas kent meer dj's en meer jeugd: hij regelt de dj's en de promotie. De financiële dingen en het contact met clubs is mijn zaak." Phunkface draait door Als je aan bandjes vraagt waar ze in de toekomst graag willen staan, hoor je regelmatig Lowlands. Die vraag stellen aan Thomas levert le gio antwoorden op. "Er zijn zo veel grote festivals waar ik zou willen staan. Tomorrowland, Sensation, ga maar door. Als ik daar kan draaien," zegt Thomas terwijl hij goedkeurend knikt, "voor twintigduizend man... Dat zou wel tof zijn." Zo ver denkt Thomas nog niet. Hij is nog jong, veel bekende dj's zijn al in de dertig. Succes boeken is voor Thomas geen voorwaarde om te blijven draaien en produceren. "Succes zou mooi mee genomen zijn maar ik doe het vooral uit plezier. Hitjes of niet, ik zal in de toekomst altijd blijven draaien." Thomas baalt van de commercialisering in de dj-wereld

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 20