Bevlogen vrijwilliger Bac zet zich in voor zendingsmarkt Succes voor Mistral en Emma van der Spek Jeugdweek Moerkapelle ■ae. Het 'dodenschip' van het Hoogheemraadschap HART VAN HOLLAND I MOERKAPELLE I 8 AUGUSTUS 2012 13 Paardensport Reactie van het Hoogheemraadschap: Z/Z, *z^ezvzii Moerkapelle - Moerkapellenaren reserveren de tweede zaterdag van sep tember steevast voor de rommelmarkt voorgoede doelen. Sinds een aantal jaren organiseren vrijwilligers van de hervormde kerk deze gezellige dag, die gehouden wordt in combinatie met activiteiten naar aanleiding van Open Monumentendag. Zo kan de 350jaar oude kerk deze dag bezocht worden, er worden rondleidingen gegeven en het in 1593 voor de St. Laurenskerk Rot terdam gemaakte koorhek bewonderen. Het hek werd in 1715 aan de Moer- kapelse kerk geschonken. De toren van de kerk kan beklommen worden - niet tot het hoogste niveau, dat is te gevaarlijk. Ook het eeuwenoude archief wordt opengesteld, met doop-, trouw- en begraafboeken, en lijsten van de predikanten die in de hervormde kerk gewerkt hebben. Door Marianne Fortuin Vrijwilliger Daco Bac, onder andere verantwoordelijk voor de publiciteit, vertelt in deze kerk over het ont staan, de doelstelling en resultaten van deze bijzondere dag. Bac: "Een aantal jaren geleden zei een groepje enthousiaste mensen 'kunnen we niet tijdens de Open Monumenten dag iets extra's organiseren?' Zo is het idee voor de rommelmarkt ont staan." De opbrengst van de rommelmarkt en van de Tweedekanswinkel, die tussen de 10.000 en 15.000 euro kan liggen, wordt besteed aan goe de doelen. Bac: "Globaal wordt de opbrengst in drie delen gesplitst. Als eerste,gaat vijftig procent naar het echtpaar David en Grea van der Lee, afkomstig uit deze gemeente, die zich drie jaar geleden met hun gezin in Thailand hebben gevestigd voor zendingswerk. De eerste ander halfjaar volgden ze in de buurt van Bangkok een taalstudie, want het Thais is een moeilijke taal. Daarna zijn ze naar het gebied afgereisd waar ze hun zendingswerk doen, in een plattelandsgemeente fn Oost Thailand. Ze leven daar van de gif ten van hun achterban. Dan gaat er 25% naar het verenigingsgebouw Moerkapelle - Het KNHS outdoor kampioenschap regio Zuid Holland, dat zaterdag 4 augustus in Heer- jansdam werd gehouden, is suc cesvol verlopen voor Emma van der Spek van rijvereniging Moerveen. Met haar pony Mistral werd zij twee maal Zuid Hollands kampioen. Bij het onderdeel dressuur M1/M2 mag zij de provincie Zuid-Holland vertegenwoordigen op de Neder lands kampioenschappen Hippi- ade) te Ermelo op 1 september. Ook met springen werd zij Zuid-Hollands kampioen (Klasse B), voor deze klas se is Zuid-Hollands kampioen het hoogst haalbare. Moerkapelle - Sinds meer dan der tig jaar wordt door de Moerkapelse kerken in de laatste week van de schoolvakantie een jeugdweek ge houden. Van maandag 13 augustus tot en met donderdag 16 augustus bruist het in en rondom dorpshuis Op Moer van de activiteiten. Sport, spel en bezinning staan cen traal tijdens de jeugdweek. Het the ma luidt 'Wie wint...?!'. De ochtenden - van 8.30 tot 12.15 uur - zijn bedoeld voor de kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Op donderdag kunnen de kinderen pan nenkoeken blijven eten en stopt het programma om 15.15 uur. Elke dag wordt er een bijbelverhaal verteld, gezongen, naar een toneel stuk gekeken en spelletjes gedaan. Dinsdag is er een zeskamp, woens dag een speurtocht, donderdag staat een keuzemenu op het programma. De kinderen kunnen dan een toneel stuk maken en spelen, meedoen met een voetbaltoernooi, knutselen of een hut bouwen. Avondprogramma De avonden - van 19.30 tot 22.00 uur - in dorpshuis Op Moer zijn be doeld voor jongeren vanaf dertien jaar. Ook groep 8 leerlingen zijn welkom. De avondjeugdweek bevat vooral sportieve activiteiten. De maan dagavond is een race tegen de klok in het spannende telefoonspel en dinsdag avond zijn er Olympische spelen bij de Rotte. Woensdagavond spreekt Willem den Hertog, oud-directeur Hertog IJs, over het thema Wie wint...?! Daar naast worden er diverse workshops gehouden. Voor meer informatie: www.jeugdweek.org. dat naast de kerk gebouwd gaat worden. De resterende 25% wordt besteed aan projecten zoals bijvoor beeld in Rotterdam voor dagactivi teiten van daklozen, of een project in samenwerking met Stichting Kin derhulp Roemenië. Deze stichting stuurt elk jaar een transport met voedsel, schoolmateriaal, matrassen en schoenen naar de achtergebleven gebieden in Roemenië; wij hebben vorig jaar een partij kinderbijbels meegegeven." Tweedekanswinkel Het hele jaar door worden er spul len voor de rommelmarkt verza meld. Bac: "Voorheen werden die in het pand naast de kerk opgeslagen, in de Tweedekanswinkel, maar dat is afgebroken. De tijdelijke locatie van de winkel is Abraham Kroes- weg 17, bij Jaap Oudijk. De winkel is open op donderdag van 13.00 tot 15.30 uur en op zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. Daar kunnen spullen gebracht worden (op telefonische afspraak: 06-24406404). We halen ook wel spullen op bij mensen thuis, of als er een woning leeggemaakt moet worden. De familie Prins (079- 5932283) en de familie Westerman (079-5933009) kunnen hiervoor benaderd worden. Onze vrijwilligers zijn ook bezig met het plaatsen van borden met de aankondiging van de rommelmarkt. Deze mensen, vaak gepensioneerden, gaan bij tuinders, Daco Bac - en vele vrijwilligers met hem - maakt zich alweer op voor de zendingsmarkt op 8 september. boeren en bedrijven langs om te vragen of er een bord op hun ter rein mag worden neergezet. Dat werkt, want er komen bezoekers uit Gouda, Rotterdam en Alphen naar de markt." De Tweedekanswinkel is een succes gebleken. Bac: "De betrokkenheid binnen de gemeente wordt hiermee vergroot. De mensen van de rom melmarkt en de winkel werken aan een gezamenlijk doel; dat hadden we van tevoren niet bedacht. Het enthousiasme van de mensen is ge weldig. Sommigen staan het liefst in de winkel, anderen houden zich met de planning van de rommelmarkt bezig. Daar komt heel wat bij kijken, zoals het aanvragen van vergun ningen, de indeling van de markt, opletten dat bijvoorbeeld de brand weerauto er nog langs kan. Ik vind de naam van de winkel erg goed gekozen, want het gaat hier niet om rommel, maar om het geven van een tweede kans aan allerlei spullen. Als we teveel van een bepaald type meubelen hebben, bijvoorbeeld van die eikenhouten, dan proberen we die via Marktplaats.nl te verkopen. Dat loopt ook erg goed." Tentoonstelling Tijdens de Open Monumentendag wordt er sinds een paar jaar een tentoonstelling in de kerk gehou den. Bac: "Twee jaar geleden hebben we een oproep gedaan: 'Kom met je trouwjurk, of met een foto, geno men in deze kerk. Vorig jaar was het thema doopjurken en daarvoor had zelfs iemand uit Groningen een doopjurk opgestuurd. Dit jaar willen we, in samenwerking met de Stich ting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle, dorpsgezichten tentoonstellen, het liefst met de kerk erop." Moerkapelle - Wat mij betreft was het passender geweest om vorige week bij het artikel over de vissterfte met de kop "Hoog heemraadschap brengt wederom de top van het visbestand aan het Noordeinde om zeep" te komen. De vissterfte in het kanaal aan het Noordeinde bij Moerkapelle hoeft geen enkele verbazing te wekken. Het is een jaarlijks gebeuren dat plaatsvindt als het Hoogheem raadschap - traditiegetrouw op de warmste dagen van het jaar - haar dodenschip, de maaiboot, door dit ondiepe deel van het ka naal stuurt. De flierefluiter die als kapitein fungeert, doet dit werk graag in zijn blote bassie en flikt het steeds weer om dit op een druk kende snikhete dag te doen... een dag waarop de vis al kwetsbaar is. Gezien de ondiepte van dit deel van het kanaal (van Moerkapelle tot fam. Paul) wordt het water één grote modderige soep. Ik ben geen bioloog, maar ik denk dat de vis - met name de grote vis - hier door sterft (aan tijdelijk zuurstof gebrek wellicht), uiteraard spelen hierbij dan de barometerstand en de temperatuur ook een negatieve rol. Een niet te loochenen feit is: twee dagen nadat het dodenschip geweest is, drijven de vissen met hun witte buiken boven en heb ben we een voedingsbodem voor het ontstaan van botulisme. Zowel de gemeente als het Hoog heemraadschap doet aan struis vogelpolitiek. Jaren geleden heb ik bij de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle en bij het Hoog heemraadschap hierover aan de bel getrokken - tot drie maal toe. Laat ze de hand nu einde lijk eens in eigen boezem steken en deze beschamende wijze van waterbeheer omzetten in een verantwoord beheer voor de eco logie. Als sportvisser en natuur liefhebber gaat mij dit zeer ter harte. K.C. van der Vlist Moerkapelle Uit verder laboratoriumonderzoek van de vorige week genomen watermonsters, is gebleken dat de alge mene waterkwaliteit goed is. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor de aanwezigheid van pesticiden, de zuurtegraad was goed, evenals de verhouding tussen zout en zoet water. De vissterfte kan diverse andere oorzaken hebben, waaronder hevige regenval met zuurstoftekort als gevolg. Ten aanzien van de maaiboot, zijn wij ervan overtuigd dat we juist handelen. Bij gebruik van de maaiboot houden wij ons aan de Gedragscode Flora- en faunawet voor waterschappen. Die bepaalt onder meer dat we alleen buiten het broed- en paaiseizoen mogen varen en altijd naar open water moeten maaien^ zo rustig en langzaam mogelijk, waarmee we de vissen de mogelijkheid geven om te gaan waar ze willen gaan. We hanteren ook de regel dat we niet maaien bij een watertemperatuur hoger dan 25 graden. De redactie behoudt zich het recht voor om bijdragen te weigeren, te redigeren en in te korten.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 15