EB i vf 795,- 195, 169,- SLAG 1 Sponsoractie maakt American Dream mogelijk Sla nu Je H E L. HART VAN HOLLAND I NIEUWERKERK 15 AUGUSTUS 2012 17 Jaeco van de Burgt gaat basketballen in Florida i' HansGrohe Croma 160 shower set van 1205,- voor Grohe Rainshower glijstangset van 263,- voor M Groht Grohe Rainshower glijstangset van 281,- voor Binnenkort bij Arbeco alles op het gebied van wellness «t Sanitiëm Arbeco B V. I Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180)31 41 12 Fax: (0180)31 99 93 info@arbeco.nl Openingstijden: - J Ma t/m vrij 09.00 - 18.00 uur Vrijdagavond 19.00 - 21.00 uur Za 08.30 - 16.00 uur www.arbeco.nl Door Pepijn de Groot Nieuwerkerk - Met een zomer als deze heb je de neiging om dit kik kerland de rug toe te keren. Ook Jacco van de Burgt (21) gaat weg van hier. De Nieuwerkerker gaat een halfjaar naar Florida. Hef kli maat is niet de reden: Jacco gaat} in Florida een basketbalopleiding volgen. 'Veel van de Floridian sun zal hij niet zien. "Het is non-stop trainen, spelen en meer niet. Maar dat is wat ik wil. Op 1 september vliegt Jacco naar het zuidoosten van de Verenigde Staten om te gaan basketbal len voor Tampa Bay International Academy (TBIA). Niet ver van de Golf van Mexico zal hij drie- tot viermaal daags trainen. "Daar naast speel ik wekelijks twee of drie wedstrijden tegen teams van Amerikaanse universiteiten. Ik hoop' dat ik me in de kijker kan spelen, bij een Amerikaanse uni versiteit. Dat is ook het doel van de opleiding TBIA leidt spelers op om ze als het ware door te ver kopen." In dat geval krijgt Jacco een stu diebeurs en kan hij studie en sport combineren. "In de Verenigde Sta ten is het veel makkelijker dan hier om sport en school te combi neren. Bovendien bestaat de kans dat je opleiding vergoed wordt als je goede prestaties levert." De Nieuwerkerker grijnst. "Een gratis opleiding, vaak nog bij een goede school ook, door je sportpresta ties: wat wil je nog meer?" De perfecte drug Voor het misschien zover is, moet er eerst gebikkeld worden bij TBIA. Het scheelt dat Jacco, die op zijn negende begon bij Waterdragers in Nieuwerkerk, al van jongs af aan een topsportmentaliteit heeft. "Ik speel al tien jaar in de selectie van Rotterdam Basketbal. Vanaf dat ik in groep acht zit train ik vijf a zes keer per week. Dit is mijn leven, ik ben het gewend om dingen te la ten voor sport. Dat is geen straf, ik wil niks anders." Stil zitten is een hele opgave voor Jacco. Het liefst is hij altijd in de weer met een bal. Metaforisch: "Die drang om te sporten is als een verslaving. De kans die ik heb in Amerika, waar bij ik non-stop speel en train, is de perfecte drug." Jacco zal hard moeten werken in Tampa. De manier waarop basket bal wordt gespeeld verschilt per land. "In Nederland wordt gedacht in systemen en komt je creativiteit als individu minder aan bod." Jac co verwacht dat zijn individuele spel meer aan bod zal komen. Daar staat iets tegenover: als speler wordt je gedrilld in trainingen en dat zal even wennen zijn. "Ik ben een moeilijke jongen voor de trai ner", stelt Jacco. Door zijn sport- opleiding heeft Jacco een eigen visie op sport en coaching. "Ik heb de neiging mijn eigen visie erop los te laten maar eigenlijk moetje doen wat er gevraagd wordt. Als Dat alleen al maakt Jacco trots. "Om te zorgen dat ik naar Tampa kan heb ik meer moeite gedaan dan ooit. Met hulp van sponsors heb ik de reis mogelijk gemaakt. Dat ik zo veel geld bij elkaar kon krijgen in drie maanden had ik niet verwacht." Wie weet wat er gebeurt als Jacco ook in het Ame rikaanse basketbal zijn verwach tingen overtreft. jë je mening uit/kan dat nadelig werken voor je speelminuten. In- Tampa moet de knop om." Voor altijd Amerika? Zoals het er nu uitziet, is Jacco over een halfjaar weer in Nieuwerkerk. Dat halve jaar kan even goed verlig lengd worden met vier jaar als hij een sportbeurs krijgt. Wat hem te wachten staat is nog niet zeker. Hier in Nederland was alles echter al in kannen en kruiken. "Mijn op leiding loopt goed. Als ik klaar ben kan ik zo gaan werken als sportle raar. De reis naar Amerika is naast een droom ook een risico." Binnen de muren van huize Van de Burgt is er dan ook veel gedis cussieerd over Jacco's avontuur. Vooral vader Van de Burgt heeft zijn twijfels bij de stap die zijn zoon maakt. "Ik vind het zonde dat hij zijn opleiding staakt", zegt Van de Burgt senior. "Aan de an dere kant: hij is oud genoeg om zelf beslissingen te nemen. Maar, ik ben het er niet mee eens. Top sport in Amerika is veel harder, voor jou zijn er duizend anderen." Ondanks de scepsis van zijn va der blijft Jacco bij zijn American Dream. Basketbal in Amerika is een droom voor elke basketballer en daar carrière maken is wat ikj wil. Ik ga om ervaring op te doen als basketballer en als persoon." Het is lastig om je droom uit te zien komen en je toch geen illusies te maken. Jacco: kent veel men sen die hetzelfde traject hebben doorlopen als hij nu gaat doen. Hij weet dat een groot percentage van de mensen die zo'n opleiding volgen een sportbeurs krijgt. Toch blijft hij'met beide benen op de grond staan. "Als je erheen gaat met te hoge verwachtingen, kan de mentale klap hard aankomen als het mislukt. Ik ken gasten die daardoor geen zin meer hebben in basketbal. Dat zou ik niet willen, het is een hobby die ik koester." Dat we de Nieuwerkerker terug zien in de NBA lijkt uitgesloten. Lachend: "Over een droom gespro ken! De kans om daar te komen is bijzonder klein." Toch sluit Jacco een carrière in Amerika niet uit, al is het niet op het allerhoogste niveau. Ik vind het geen probleem om niet meer terug te keren naar Nieuwerkerk en altijd in Amerika te blijven. Begrijp me niet ver keerd, mijn familie ga ik heel erg missen." Jacco van de Burgt. Sponsoractie Een droom komt uit maar daar moet Jacco wel de portemonnee voor trekken. Vanaf april is hij bezig geweest om zevenduizend euro bij elkaar te sprokkelen. Naast inkomsten uit werk startte Jacco een sponsoractie en inmid dels is het bedrag binnen. Geld kwam van familie, bekenden en enkele bedrijven. Erg happig wa ren bedrijven niet, vertelt Jacco. "Er s zijn duizenden sporters die iets: soortgelijks doen, waarom zou men mij sponsoren? Voor be drijven zit er weinig geld in, met mij sponsoren gaan ze niks ver dienen." Toch heeft hij mensen zo ver ge kregen en kan hij zonder kopzor gen over financiën in het vlieg tuig stappen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 17