Zon, zand en water: zomerweek steengoed en keigaaf Lezing over bloeiende bermen Roofvogelcursus 36 HART VAN HOLLAND I REGIO 15 AUGUSTUS 2012 De herinneringen van Maarten Otterspeer (1924) Nesselande - In de laatste week van de zomervakantie organiseren drie ker ken voor basisschoolkinderen de Zomerweek Nesselande. Het thema tijdens deze derde editie is Steengoed Keigaaf. Mede door het heerlijke weer werd deze week een groot succes: ruim honderd kinderen kwamen op maandag een dinsdag naar het strand aan deZevenhuizerplas voor allerlei activiteiten. Vandaag staat de Brandweerdag op het programma, op donderdagochtend is er een zeskamp op het strand en op vrijdagmiddag zijn er workshops in De Kristal. De Zomerweek wordt afsloten meteen voorstelling van poppenspeler Roelof Speelman. Door Marianne Fortuin Dinsdagochtend zag je blije ge zichten van 110 kinderen, die onder leiding van 25 vrijwilligers bezig waren met allerlei spelletjes, zoals strandhockey, kegelen, boogschie ten en hoepelen. In het water lag een aquaroller, waarin kinderen een rondje op de plas konden maken. Sommigen beviel dat zo goed, dat ze in de aquaroller wilden blijven zitten. Kegelen op het strand. Janine van den Berg van de orga nisatie: "Gisteren waren er 108 kinderen, vandaag nog een paar meer. Daar hadden we niet op dur ven hopen. Op vrijdag - de drukste dag - vorig jaar kwamen er negentig kinderen, dus ik denk dat we nu een bepaalde naam hebben in de wijk." De Zomerweek wordt georganiseerd door De Kerk in Nesselande, De Terp en de Lichtkring. Van den Berg: "Daarom hebben we elke dag een thema aan de hand van een bijbel verhaal. Vandaag is dat 'dapper zijn', en we vertellen dan over David. De kinderen hebben het naar hun zin. Gisteren hoorde ik van een moeder, dat haar kind niet naar huis wilde en huilde omdat het afgelopen was. De kinderen kunnen zich elke dag inschrijven, waarna ze in groepjes worden verdeeld. Met een 'knabbel en een babbel' leren ze vervolgens elkaar kennen." Tijdens de Zomerweek zijn zo'n vijf tig vrijwilligers actief, de meesten komen een of meerdere dagen. Een team van zes mensen heeft de week georganiseerd. Van den Berg: "We kunnen dit doen omdat we van de drie kerken geld krijgen. Stichting Buurtwerk Alexander stelt gratis De Kristal ter beschikking. Vorig jaar kregen we nog subsidie van de deel gemeente, maar nu niet meer. Ook de jongerenwerker van SBA is weg- bezuinigd. Gelukkig kwam er uit een andere bron hulp: het Oranjefestival Nesselande hield op te bestaan en het geld dat over was, werd verdeeld over projecten in de wijk." Kinderen hoeven zich gelukkig niet met deze kant van de Zomerweek bezig te houden; zij kunnen spelen. Merijn van vijf: "Ik heb gevoetbald en straks ga ik Vier Op Een Rij doen." Fleur is in de aquaroller geweest: "Leuk!" Maaike ook: "Je gaat op je knieën en dan naar voren lopen. Elet schuurt wel een beetje." Arjen: "Elet is niet eng en het was wel lekker water." De aquaroller was erg in trek. Drie-op-een-rij in maxiformaat. Regio - Eén van de weinige plaat sen in een gemeente waar de natuur nog een kans krijgt zijn de bermen. De manier waarop bermen worden onderhouden bepaalt hoe ze eruit zien:^saai met kort gemaaid gras of vol met bloemen in allerlei kleuren. In het Trefpunt Rotta is al ge ruime tijd een expositie te zien van de KNNV met informatie over bloeiende bermen. Ter afsluiting wordt er op dinsdag 14 augustus om 20.00 uur een lezing gehou den over dit onderwerp waar vra gen aan de orde komen als 'wat doet de natuur met bloemen en bermen', 'wat doen mensen met bloeiende bermen' en 'waarom staan nu juist in 2012 bij de KNNV de bloeiende bermen centraal'. Belangstellenden zijn welkom in Trefpunt Rotta aan de Hoeksekade 164 in Bergschenhoek. Reeuwijk - Ervaren vogelkenners verzorgen voor IVN-IJssel en Gouwe een roofvogelcursus met aanvullend een excursie naar de Oostvaarders- plassen in de Flevopolder. De theo rieavond vindt plaats op woensdag 5 september van 20.00 tot 22.00 uur in het bijgebouw van de Oudheid kamer Oudeweg 3 te Reeuwijk. De excursie is op zondag 9 september; vertrek 09.00 uur met eigen vervoer en/of meerijden. In onze omgeving zijn torenvalk, sperwer, havik en buizerd het hele jaar te zien. De boomvalk en de bruine kiekendief zijn zomergasten. In de winter zijn soorten als blauwe kiekendief en slechtvalk te zien. Tij dens de cursus komen alle genoemde soorten aan de orde en worden per soort opvallende kenmerken, voor keursbiotoop, jachtmethode, prooi keuze, trekgedrag en voorkomen in onze omgeving besproken. Inschrijven kan tot zaterdag 25 au gustus via cursus@ivn-ijsselengou- we.nl. De kosten bedragen 4,- euro voor leden; niet-leden betalen 6,- euro. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is a Is vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Toen ik een baby was verhuisden mijn ouders van Rotterdam naar Zevenhuizen. Zij betrokken een oud huisje bij de Ham langs de Rotte. Mijn vader was een kleine zelf standige en had een scheepje, een Westlander. Hij had het als jongen al toen hij nog nabij de watertoren in Honingen woonde in Rotterdam. Het schip lag later in de Rotte bij zijn huis. Hij ver voerde puin dat hij voor niks in Rotterdam haalde. Na de bom bardementen in de oorlog was daar genoeg puin. Hij hakte het fijn en verkocht het weer door. Een schip vol voor tien gulden, meestal aan boeren die verhar ding zochten voor een landweg. Vader nam ook melkmonsters bij de boeren als bijverdienste. We hadden veel lol in de buurt met boer Arie Stofberg, altijd maakte hij grappen. IJs verkopen Met hetzelfde, schoongemaakte schip gingen we ijs verkopen aan de mensen die op de jachten vaarden op de Rotte. Zij konden lekker sabbelen op hun ijsje maar wij moesten hard sappelen voor onze centjes eer dat het ijsje ver kocht werd. Iedere stuiver was er een voor ons gezin met zes kinde ren. Op de fiets gingen we iedere dag naar de Heineken fabrieken in Rotterdam Zuid om ijsbroden te halen, vrieskisten waren er nog niet. Dat waren stukken ijs die we insmeerden met een soort zout tegen het smelten en verpakt onder de snelbinder vervoerden. Thuis gekomen werd het fijnge hakt en in een grote bak gelegd rondom de roestvrij stalen bak ken waar het ijs in ging. Intus sen had moeder pudding gekookt in verschillende smaken. Ik weet niet wat daar verder doorheen ging, maar als het bevroren was, smaakte het heel lekker. De afgekoelde pudding ging in een soort molen rondom in het ijs, dan moesten we twintig minuten draaien totdat het dik was, dat was zwaar werk. We roeiden naar de jachten, ik zat voorin met een bel. We verkochten goed, want toen waren het niet de armsten die een jacht hadden en wij had den hen als vaste klant. Ik trouwde met Wil van de Berg, zij woonde op de Parallelweg in Nieuwerkerk. We betrokken voor enkele jaren een zomerhuis op de camping van Clazing in Zeven huizen en daarna liet de opa van mijn vrouw enkele huisjes bouwen aan de Parallelweg, wij betrokken nummer 19. In die tijd werkte ik als diesel monteur bij Olthof motorenfa- briek langs de IJssel in Capelle. Jacht en locomotief Wat mijn ogen zagen, maakten mijn handen. Ik maakte zelf een jacht van 7.50 lang en 2.50 breed waar ik veel mee vaarde op de Rotte. Voor onderhoud legde ik de boot vlakbij de gele ophaalbrug bij mijn huis. Later werd ik lid van de N.V.M. voor bouwers van modelsporen. Ik maakte zelf een locomotief met een wagon en kan hem laten rijden in de Stormpol- der in Krimpen naast de Fast Ferry aanlegsteiger. Daar loopt een rails en kunnen modelbouwers hun treinen laten rijden. Ze zijn zo groot dat in de wagon zelfs kin deren kunnen worden vervoerd. Meestal ga ik met mijn zoon Wim, die ook aan modelbouw doet. Op een reis ontmoette ik de heer Pit te rs die aan vliegtuigmodelbouw deed. Hij maakte mij enthousiast dus heb ik ook een modelvliegtuig gemaakt, hij hangt nu aan het plafond. Ook maakte ik een mo delzeeschip. Nu woon ik als weduwnaar in een aanleunwoning in de Meander. Iedere dag ga ik daar eten, want zelf koken, dat is niets voor mij, ik zou iedere dag aangebrand eten hebben. En je ontmoet dan ook eens mensen waar je mee kunt praten."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 36