ALS ARTIEST WIL IK HET PUBLIEK VERMAKEN EN AANZETTEN TOT NADENKEN' HART VAN HOLLAND REGIO 15 AUGUSTUS 2012 37 Acda en De Munnik komen uit respectievelijk De Rijp en Dronten. De bekende dj en producer Junkie XL kwam in Lichtenvoorde ter wereld, volkszanger Wolter Kroes in Wormerveer. De punkband Heideroosjes is ontstaan in het Limburgse Horst. Om in de canon van de Nederlandse muziek te komen, hoefje niet afkomstig te zijn uit de grote steden. Hart van Holland stelt haar eigen muzikale canon samen, met daarin plaats voor allerlei muzikanten uit het verspreidingsgebied. Deel 6: Jester of the King Ken of ben jij een muzikant die in aanmerking komt voor Hart van Hollands Muzikale Canon? Meld je aan via; pepiuiJiartvanhQlland@amail.com Nieuwerkerk - Optredens bij grote omroepen als Radio 2 en 3FM staan op haar cv. Een solo-album idem dito. Judith Moerman (32), ook bekend als singer-songwriter Jester of the King, loopt voor op veel aspirant-muzikanten die dromen van een leven als artiest. Voor Moerman is muziek een hobby: grote podia veroveren wil ze niet. "Optreden op Lowlands? Niks voor mij, be halve als het een heel klein en intiem podium is." Intimiteit en direct contact met het publiek zijn belangrijk voor Moer man, die van jongs af aan zingt. Dat ze eigen muziek kon maken ontdek te ze per toeval. "Ik sloeg een pop liedje verkeerd aan en ik dacht: hé, dat klinkt best leuk. Ik verzon een eigen melodie, schreef een tekst en toen was het eerste liedje een feit." Met een vriendin begon ze de band Jester of the King en de groep trad veel op in de studententijd. "Van wege werk en liefde gaan mensen vele kanten op en dat bemoeilijkt het gezamenlijk musiceren. De band bestaat niet meer, al spelen we soms weer samen. Dat voelt als vanouds." Jester of the King heeft nu alleen betrekking op Moerman zelf. Bij op tredens wordt ze vaak ondersteund door andere muzikanten en staat 'Jester of the King Et band' op het programma. "Naast dat samenwer king meer muzikale mogelijkheden biedt, brengt het nieuwe impulsen met zich mee. Door gastmuzikan ten word je altijd verrast en merk je dat het ook anders kan." Moerman treedt minder op sinds ze niet meer met de vaste band werkt. "Ik kies nu alleen de optredens die ik echt leuk vind. Optredens in een bijzondere setting zijn leuk. Ook prefereer ik optredens overdag, ik ben niet zo'n avondmens. Mede daarom heb ik me niet gefocust op muziek: optredens zijn vaak na tien uur 's avonds en dan gaat het licht bij mij wel uit", zegt Moerman met een glimlach. Muziek journalistiek Als muzikant heeft Moerman gas terug genomen. Ze houdt van optre den en van haar werk als journalist maar de twee combineren is moei lijk. "Je energie kan je maar één keer besteden. Als je 's avonds laat op treedt en de volgende ochtend moet werken, lijdt een van de twee bezig heden eronder. Dat wil ik niet: als ik iets doe, moet het goed zijn."Haar werk als journalist wil ze onder geen beding opzeggen voor een carrière als artiest. "Het is me allebei erg lief en het gaat zo prima samen." Volgens Moerman zijn er ook over eenkomsten tussen journalistiek en muziek. "Als muzikant of journalist moetje soms met afstand naar din gen kijken. Bij dingen die als nor maal worden gezien vraag je je af: waarom is dat zo? Die vraag is het begin van een nieuw liedje of repor tage." Ze gluurt even op de hoes van haar album Gravitation, dat op tafel ligt. "Op het album staat een num mer, Hannah and the cats. Dat gaat over de receptioniste van de omroep waar ik werk. Ik sprak haar eens na mijn werk en merkte dat ze dol was op haar katten. Ik vond het ontroe rend hoe gek ze was op die beesten en heb daar een liedje over gemaakt. Zo smelten werk en muziek mooi sa men." Het liedje is de receptioniste overigens goed bevallen. Welk stpmpel volstaat? Als je de naam Jester of the King googiet regent het stijlomschrij vingen: poprock, singer-songwriter, akoestisch, folk. Moerman kan er zelf geen label aan hangen. Ik vind het moeilijk om van een afstand naar mezelf te kijken en te zeg gen wat voor muziek ik maak. Een van de vele internetstempels luidt christelijke pop. Moerman kijkt ver baasd. Ik ben christen maar mijn muziek zal ik niet zo bestempelen. Het geloof heeft invloed op mijn wereldbeeld en dat beïnvloedt de muziek die ik maak. Ik denk alleen niet dat het expliciet in mijn muziek naar voren komt. Moerman maakt wel muziek voor de kerk maar doet dat niet onder de artiestennaam Jester of the King. Singer-songwriter, zo bestempelt Moerman haar muziek zelf. Alhoe- wel, singer-songwriters leunen wel erg op liefdesliedjes en dat is bij Jes ter of the King minder. "Er zit iets meer van de maatschappij in dan bij veel andere singer-songwriters." Moerman hoopt dat luisteraars na gaan denken na het horen van haar muziek en heeft dat in haar arties tennaam verwerkt. "Jester is Engels voor nar. Een nar maakt mensen aan het lachen, maar zet ook aan tot na denken. Hopelijk kan ik het publiek niet alleen vermaken maar ook na laten denken over wat ik bezing." Ouder-kind combinatie Die lijn wil Moerman graag doorzet ten. "De komende jaren wil ik mooie popliedjes blijven maken waarin Jester of the King. foto:Joax) ik met liefde en verwondering kijk naar de wereld en de mensen om me heen." Zoals haar kinderen, bij wie de passie voor muziek al terug te zien is. "De jongste van een jaar is al aan het zingen en mijn zoon van vier wil al gitaar spelen. Technisch gezien is dat lastig voor een kleuter." Zelf is Moerman ook niet uitgeleerd als muzikant: op het moment volgt ze pianoles. Met zo'n muzikale motiva tie in de genen kan een ouder-kind combinatie bijna niet uitblijven.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 37