1 T V SLAG 1 Herdenking Nederlands-lndië bij monument Kerklaan Film over steenplaats 'Klein Hitland' Kraam te huur voor Paarden markt Vrouw ernstig gewond na ongeval Boekenmarkt in Reigerhof 795,- 19 169,- Sla nu je Wil MAKEN HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 22 AUGUSTUS 2012 Draaginsigne Gewonden uitgereikt aan Moerkapellenaar HansGrohe Croma 160 shower set van 1205, voor Grohe Rainshower glijstangset van 263,- voor Grohe Rainshower glijstangset van 281,- voor Binnenkort bij Arbeco alles op lm gebied van wellness 11 Nieuwerkerk Nederland staat op 4 mei stil bij hen die. zijn omgekomen in de Tweede Wereldoorlog, op 5 mei viert het land de bevrijding. Zo zwart-wit is de oorlogsgeschiede nis van Nederlands-lndië niet. Voor de voormalige kolonie eindigde de Tweede Wereldoorlog ook in T945, op 75 augustus met de capitulatie van Japan, maar toen was de strijd niet over. Om stil te staan bij de ge compliceerde oorlogsgeschiedenis van Nederlands-lndië was er dins dag 14 augustus de jaarlijkse her denking bij het monument aan de Kerklaan. Door Pepijn de Groot Bij de herdenking wordt stilgestaan bij de burgerlijke en militaire doden die vielen in Nederlands-lndië tus sen 1941 en 1951. Zon honderd aanwezigen luisteren bij het Indië- monument aan de Kerklaan naar burgemeester Gert-Jan Kats. Als je op vakantie gaat, laatje alles achter met het idee datje er even tussenuit gaat Tussen 1945 en 1964 moesten driehonderdduizend mensen nood gedwongen Nederlands-lndië, hun vaderland, verlaten. Niet om er tus senuit te gaan maar voor altijd. Nieuwerkerk aan den IJssel - In september zal een korte film ver schijnen van amateur cineast Cor Vermeulen over het werk op de voormalige steenbakkerij 'Klein Hit land' in Nieuwerkerk. In de film is onder andere een flink aantal ar beiders aan het werk te zien in de periode kort voor de sluiting van de steenplaats in 1964. Van de mees ten zijn de namen bekend: Hendrik Kleibeuker, Aart Seele, Jan Snijder, Krijn van Hees, Gert Kalkman, Klaas Nieuwendijk, Adrianus Pols,. Gerrit Pols, Ewout Stam, Pieter de Ruit, Jaap Oosterom, Willem Flier, Jan Heuvelman, Jo Heuvelman, Teun Vuik, Cornelis Vuik, Bastiaan Vuik, Koos van Herk, Klaas-van Dam en Teunis Bruinenberg. Nabestaanden, familieleden en andere belangstel lenden zijn welkom om de film te komen bekijken. Voor meer informatie en aanmel den: cinecor@ziggo.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Evenement organiseert voor za terdag 6 oktober de jaarlijkse Paar denmarkt in en rond winkelcentrum Dorrestein. Naast een grote braderie zijn er deze dag diverse attracties, is er een kinderboerderij en kunnen kinderen zich laten schminken. Wie een kraam wil huren voor de braderie kan hiervoor contact op nemen met Dynamic Promotions via 0182-525508 of www.dynamicpro- motions.nl. Voor meer informatie: 0180-316318 of info@stichting evenement.nl. Jurrien krijg het Draaginsigne Gewonden uitgereikt. Kats memoreert de onvriendelijke ontvangst van de vluchtelingen in Nederland. Wij kunnen iets bete kenen voor vluchtelingen die alles achter zich hebben moeten laten. Dit land moet voor hen grond bie den om te wortelen en ruimte om te herinneren. - Na de woorden van Kats leest me vrouw Reichardt, van de tweede Indische generatie, het gedicht 'Moeder' voor van de schrijver Frank Pointl. Namens de derde generatie spreekt Allard Lammerts van Bueren over verwerking. "De generaties na de oorlog hebben veel mooie verha len gehoord van ouderen. Veel is ook niet verteld omdat bepaalde herin neringen pijnlijk zijn. Ik wens ieder een verwerking toe, zodat men om Draaginsigne Gewonden Na afloop van de herdenking wordt in de raadzaal een bijzon dere handeling verricht. De heer Jurriën, inwoner van Moerkapelle, krijgt het Draaginsigne Gewonden uitgereikt van burgemeester Kats. Deze onderscheiding wordt sinds 1990 uitgereikt aan militairen die gewond zijn geraakt tijdens oor logsomstandigheden. Jurriën is voor de Koninklijke Luchtmacht kan gaan met dingen die pijn met zich meebrengen." Met 'heb elkaar lief' sluit de spreker af en wordt er twee minuten stilte in acht ge nomen. Na het Wilhelmus worden kransen gelegd en keert de stoet terug naar het raadhuis, waar koffie geschonken wordt. Een van de ve teranen spoedt zich naar de koffie kamer, leunend op zijn wandelstok. "Het zit erop voor vandaag, morgen mogen we weer", zegt de veteraan tegen een passant, doelend op de herdenking die op 15 augustus plaatsvindt in Den Haag. uitgezonden tussen 1946 en 1948 en kwam terecht in Malakka, dat inmiddels behoort tot Maleisië. De Moerkapellenaar meldde zich na de oorlog, waarin hij twee jaar zat ondergedoken, aan als soldaat. "Ons land zou niet zijn zoals het nu is zonder mensen die opstaan in oorlogstijd om de vijand te be strijden", zegt Kats alvorens hij de decorandus de onderscheiding opspeldt. Nieuwerkerk aan den IJssel - Een 74-jarige fietsster uit Capelle aan den IJssel is zondag 19 augustus om 14.30 uur ernstig gewond geraakt na een ongeval. De vrouw reed op de Groenendijk tegen een hek en sloeg over de kop. De vrouw werd ter plaatse gereanimeerd en werd vervolgens overgebracht naar het EMC in Rotterdam. Nieuwerkerk aan den IJssel - In winkelcentrum Reigerhof vindt op zaterdag 13 oktober de jaarlijkse (kinder)boekenmarkt plaats. Het winkelend publiek kan tussen 9.30 en 16.30 uur een keuze maken uit een groot aanbod aan boeken in diverse genres die tegen aantrekkelijke prijzen te koop worden aangeboden. Kraam huren Particulieren die hun boeken kwijt willen en/of mensen die voor een goed doel boeken willen verkopen, kunnen een kraam huren. Eén van de goede doelen is dit keer Artsen zonder grenzen. Wie boeken, die in goede staat moeten zijn, wil afstaan voor de markt kan contact opnemen via 0180-314818. Hier krijgt men ook meer informatie over de kraam- huur. I! Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180)3141 12 Fax: (0180)31 99 93 info@arbeco.nl Openingstijden: Ma t/m vrij 09.00 - 18.00 uur Vrijdagavond 19.00 21.00 uur Za 08.30- 16.00 uur www.arbeco.nl Reichardt draagt - onder toeziend oog van veteranen - een gedicht voor.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 11