Sanitiem e m 1 mm Vrouw stond aan wieg van uniek Nieuwerkerks mannenkoor Oudheidkamer open ANBO zoekt foto's Cursussen- en cultuurmarkt in Reigerhof Monumentendag bij Korenmolen Windlust Arharn 1.784,00* 1.925,00* 1.989,00* no nonsense HART VAN HOLLAND I NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL I 29 AUGUSTUS 2012 13 T Bosch compact 3 I cw3 Bosch compact 4 cw4 Bosch compact 5 cw5 Ook voor onderhoud! alle merken! Is uw ketel al winterklaar? Nieuwerkerk aan den IJssel - Dikwijls leiden toevallige omstandigheden tot het ontstaan van unieke zaken. Zo ook bij het spontaan gevormde gelegenheidskoor op aanmoedi ging van Minka Prinsen-Zuidema op Israëlzondag, 3 oktober 1993, in het Ontmoetingscentrum. Prinsen zorgde, samen met andere leden van de werkgroep Kerk Et Israël, voor een koor dat joodse liederen zong. Door Cees Visser Prinsen was apothekersassistente in Rotterdam bij Jo Cohen. Cohen was bestuurslid van de orthodox joodse gemeente. Hij vroeg Prinsen of ze een koor wist dat kon mee werken aan de herdenkingsdienst 'vijftig jaar na het bombardement van Rotterdam' in de Grote of Sint Laurenskerk. Dat werd het jeugd koor Anthem in Nieuwerkerk samen met dirigent Gerard Lange, die het koor aanvulde met leden van het toenmalige koor Con Spirito. De uitgenodigde opperehazzan (op- perzanger) Hans Bloemendal was na afloop van de dienst enthousiast en oordeelde: dit is voor herhaling vatbaar. Die herhaling kwam er, op Israëlzondag in Nieuwerkerk, dank zij Prinsen en de werkgroep die een intensieve wervingscampagne voor mannelijke leden voor een nieuw te vormen koor hadden opgezet. Ge rard Lange (57) werd de dirigent. Projectkoor Het Nieuwerkerks Mannenkoor be gon als gelegenheidskoor en zingt liederen uit het 'Amsterdams Chaz- zanoet', het liedboek samengesteld onder redactie van prof. Dr. Hans Bloemendal, opperehazzan uit Am sterdam. De Hebreeuwse teksten stammen uit de Oost-Europese tra ditie. Het koor is een projectkoor, wat betekent, dat in voor- en na- Mannenkoor Nieuwerkerkzong enkele jaren geleden ook in de Synagoge van Zutphen. (foto: Mirjam Koning) seizoen een keer of zes wordt ge oefend voor diverse optredens. Het eerste optreden voor het nieuwe seizoen op vrijdag 24 augustus was 'een lust voor het oor'. Opvallend waren de passie, veelzijdigheid en humor van de dirigent en de inzet van de koorleden. Dirigent Gerard Lange, voorzitter Rien Mourik (71) en publiciteits- man Aart Prinsen (77) lichten het wel en wee van het koor graag toe. De moeilijkheidsgraad van het zin gen in het Hebreeuws lijkt mee te vallen. "De tekst is in fonetisch schrift en kan gewoon van links naar rechts worden gelezen. Op de computer staat een oefenpro gramma, zodat mensen thuis kun nen oefenen." Het vijftig leden tellende koor be staat uit 'vogels van diverse plui- Het is de bedoeling om tijdens dit feest onder andere een diapresenta tie over zestig jaar lokale ANBO te houden. Hiervoor zijn foto's en an dere interessante zaken nodig. Van de afgelopen tien jaar zijn deze nog wel aanwezig. Echter zeer weinig van vóór het jaar 2000. Het verzoek is dan ook aan degenen die in het bezit zijn van foto's of andere in teressante artikelen uit de periode 1951 tot 2000 om deze even uit te lenen, om er een mooi presentatie van te kunnen maken. Voor meer informatie: 0180-321633 of ge- ra rdkempen@planet.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Oudheidkamer van de Historische Vereniging Nieuwerkerk aan den IJssel (HVN) is zaterdag 1 septem ber open van 14.00 tot 17.00 uur. Te zien is, naast de vaste collectie, voor het laatst de wisselexpositie 'Vlijt van vroeger' met merklappen en ander borduurwerk uit eigen be zit en uit bruiklenen. De Oudheidkamer is te vinden aan de 's-Gravenweg 6a in de monu mentale boerderij Nooit Gedacht. De toegang is gratis. Voor meer infor matie: 0180-312228. Het volgende open dagdeel is de middag van za terdag 8 september. Dan wordt aan- Op 8 september bestaat de Oud heidkamer twintig jaar. (foto: archief Oudheidkamer) dacht besteed aan het twintigjarig bestaan en wordt er een nieuwe ex positie geopend: 'Arm en Rijk. Kunst met Klein Hitland'. mage'. Het koor bestaat niet uit Joden, maar zingt joodse liederen, wat uniek is te noemen. De teksten van de liederen zijn vertaald, zodat de koorleden weten wat ze zingen. "De teksten zijn gebaseerd op de Bijbel, op psalmen en soms gelieerd aan Israëlische feestdagen." Belangrijke gebeurtenissen voor het koor waren het eerste lustrum, een concert in de St. Jan in Gouda en de kerk in Zuidland, optredens in de St. Laurens in Rotterdam en ieder jaar het optreden op 4 mei in de Synagoge aan de Koornmarkt in Delft ter herdenking van de joodse slachtoffers van de Tweede We reldoorlog. Het Nieuwerkerks Mannenkoor heeft diverse optredens op het pro gramma staan, onder andere rond de Israëlzondag in Zuidland, Har derwijk, Nieuwerkerk en de Remon strantse gemeente in Rotterdam. Op de vraag waar het koor zijn po pulariteit aan dankt zijn de heren het snel eens. "In de eerste plaats is het redelijk uniek dat niet-Joden joodse liederen zingen. Verder raakt en bindt muziek mensen, omdat muziek eerlijk en zonder opsmuk fe. Muziek heeft dikwijls een veel grotere impact dan verhalen. En voor zover bekend, is dit koor in zijn genre uniek. Wel zijn er in synago gen authentieke joodse koren." Dirigent Gerard Lange heeft een reeks van koren onder zijn hoede gehad, variërend van kamerkoor tot oratoriumkoor. Hij legt een voor liefde aan de dag voor onbekende en weinig of nooit uitgevoerde koormuziek. Deze voorliefde sluit naadloos aan bij het dirigent zijn van het unieke Nieuwerkerks Man nenkoor. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Nieuwerkerk aan den IJssel bestond in 2011 zestig jaar. Door omstandigheden kon er toen niet gefeest worden. Het jubileum wordt alsnog gevierd op woensdag 17 oktober in het restaurant van de Meander. Nieuwerkerk aan den IJssel - Biblio theek Nieuwerkerk organiseert voor zaterdag 8 september van 11.00 tot 14.30 uur in winkelcentrum Rei gerhof een cursussen- en cultuur- markt waar diverse aanbieders van creatieve en culturele cursussen in de regio zich presenteren. Belang stellenden kunnen zich ter plaatse inschrijven. Nieuwerkerk aan den IJssel - Voor Monumentendag, zaterdag 8 september, heeft Korenmolen Windlust een gevarieerd programma samengesteld. Vanaf 10.00 uur kunnen fietslief- hebbers meedoen aan een fiets tocht door de regio met als thema 'Levende monumenten'. Bij ieder monument dat genoemd wordt in het fietsrouteboekje zijn uitvoerin gen van kunst en cultuur in allerlei vormen aanwezig. Tussen 11.30 en 13.00 uur verzorgen leerlingen van de Nieuwerkerkse Muziekschool een aantal optredens en Shantykoor De MoordtZangers treedt op om 13.00 en 15.00 uur. Voorts kan men een kijkje nemen in de molen en in Dagcentrum Koren- aer kan men terecht voor koffie of thee met een koek of voor de lunch en er zijn diverse cadeauartikelen lOltr per minuut 40graden uit eigen werkplaats verkrijgbaar. Ook kan in de molen en in het dag centrum een expositie van aquarel len van Jannie Veninga bezichtigd worden. Rondvaart De rondvaartboot Libra verzorgt tussen 10.00 en 14.00 uur een pen deldienst tussen de steiger van de molen en de steiger bij Ouderkerk aan den IJssel. Ook in deze gemeen te vinden tal van activiteiten plaats. De overtocht bedraagt 7,50 voor volwassenen; kinderen tot twaalf jaar betalen 5 euro. Kaartverkoop aan boord. Voor meer informatie: www.kortenoord.nl. Compleet geïnstalleerd 13ltr per minuut 40 graden Compleet geïnstalleerd 16ltr per minuut 40 graden Compleet geïnstalleerd Inclusief 5 jaar verlengde garantie hw€ 172,= dus totaal 7 jaar Inclusief klokthermostaat fr 100twv€ 191,= *Vraag naar de voorwaarden Sanitiem Arbeco B.V. Ringvaartlaan 1a 2914 VJ Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. (0180)31 41 12 Fax: (0180)31 99 93 info@arbeco.nl Openingstijden: Ma t/m vrij 09.00 - 18.00 uur Za 08.30 - 16.00 uur www.arbeco.nl Ook uw installateur voor zonne systemen en alles wat door een leiding gaat.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 13