"Dit soort dingen houdt ons dorp levend" Prinses Beatrixfonds zoekt collectanten Droomdekentjes maken Collecte KW F Blij dat ik brei 18 HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 29 AUGUSTUS 2012 Traiteur Kees Dubois en bewonerscommissie organiseren pannenkoekenfeestje De herinneringen van Jo van den Berge-Bakker (1927) Jo lrechts op de foto) Door Elly van Gelderen De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Faybien en Lotte uit groep 2 van de Rehobothschool hebben bovenop de heuvel een mooi plekje gevonden om hun pannenkoek op te eten. "Bijna heel onze familie woont in Zevenhuizen en is er geboren. Mijn ou ders woonden met zeven kinderen in een oud buurtje met krakkemikkige huisjes, de Kraton. Tuinzaad was de eigenaar. Als het regende werd je in de bedstee bijna nat, overal stonden teiltjes om het water op te vangen. Toch hadden we in die buurt lol en gezelligheid met elkaar. Mijn vader werkte als schip- ook inwoonde. Zelf trouwde ik in persknecht bij Jo van Gangelen, de oorlog op 17-jarige leeftijd en de Zevenhuizense beurtschipper, moest ook inwonen bij mijn ou- Later werd hij landarbeider, het ders, door gebrek aan geld en een betaalde slecht. huis. Met zo'n kippentrapje kon Mijn opa Henk Bakker was koster, je naar de zolder waar iedereen later werd zijn vrouw koster, in de bij elkaar sliep, afgeschermd met dorpskerk in Moerkapelle. Vader gordijnen. Je kon ook wel lachen moest beloven dat zijn kinderen want mijn zwager floot dan:'Kom naar de christelijke school zou- kinderen allemaal achter mij aan den gaan; we gingen niet naar over de traploper! in de hamelen de kerk. Om de beurten mochten bedden. Ik kon daar niet bevallen, we met schoolreis, dus ik ben één dat moest in het Leidse ziekenhuis keer geweest. Mijn zussen en ik dat afgeschermd was met schut- waren wel een stel kattenkop- tingen tegen het oorlogsgeweld, jes. Zwemmen mochten we niet op het terrein mocht je alleen met maar we deden het stiekem in het een ziekenhuiscape lopen, zwembad in de Rotte waar Keyzer badmeester was. Doe kon zelf niet Uiteindelijk konden we in Strijen zwemmen. een huisje huren, mijn man Huib van den Berge werd boerendag- Wij leerden fietsen op een gro- gelder. Na enkele jaren verhuis- te oude fiets zonder zadel. We den we weer naar Zevenhuizen, knoopten er een jute zak omheen. Huib verhuurde zich bij boer Koos Als 12-jarige, net van school, Plezier aan het Noordeinde, maar moest ik werken bij mijn zus die hij was niet plezierig, want na een elf kinderen had. Ik verdiende een jaar moesten we weer uit het huis. gulden in de week, die ik weer We moesten het maar uitzoeken, terug gaf, omdat ze het niet kon zonder huis met twee kinderen en missen. Daarna werkte ik bij boe- zwanger van de derde. Onze spul- ren in de huishouding. Zondags len werden aan de weg gezet met ging de was in de soda, 's maan- een zeil erover en de kippen in een dags in een kokende wasketel op omgedraaide kist. We sliepen bij het fornuis, daarna op een plank familie. We nog een poosje in een boenen met een afgesleten bor- keet bij boer van der Well. Mijn stel met vieze oorlogszeep (duif- man is naar Den Haag gegaan met jeszeep), dan door de wringer, iemand van de woningstichting spoelen in blauwselwater en dro- voor een regeling, dus kregen we gen op de bleek. Dinsdags stijven snel een huis in Zevenhuizen. In en strijken. Kachels en lampen de huiskamer werd aan de kanten werden gepoetst. Zaterdags het zeil gelegd en over het midden- grint op het erf aanharken. In die gat lagen we een oud tafelkleed, tijd had je van die zeurknerpen Je was snel tevreden. In een groot die hun dienstmeisjes uitbuitten, leeg kaakjesblik (de kaakjes waren Ik liep met gebreide kniekousen in in de hongerwinter uit vliegtui- plaats van lange kousen, volgens gen gedropt), kookte ik mijn was hen kreeg ik dan reumatiek. op het fornuis, je had niets. Wat Wij verhuisden naar de Korte een armoetroef in die tijd en wat Zijde in een klein arbeiderswo- hebben wij het nu goed! En nog ninkje waar mijn getrouwde zus wordt er geklaagd. Moerkapelle - "Kom maar jongens, daar staan de pannenkoeken", roept Dubois naar de kinderen en hun moeders die de speeltuin vrijdagmiddag bin- nendruppelen. "De meeste kinderen kennen me wel", voegt hij er zachter aan toe. "Uit de kerk, of van school, waar ik wel eens een soort kookles geef. Door Judith Rikken Het is net half twee geweest, en terwijl de bovenbouwleerlingen van de Rehobothschool en de Burge meester Keijzerschool gewoon op school zitten, zijn de leerlingen van de groepen 1 tot en met 3 door de bewonerscommissie Moerkapelle uitgenodigd voor een pannenkoe kenfeestje in de nieuwe speeltuin aan De Lepelaar. "Dit soort dingen houdt ons dorp levend", stelt Martje Pilgrom van de bewonerscommissie. Rare opa In zijn witte kokskostuum overziet Dubois het schouwtoneel: een vier tal vrijwilligers bakt pannenkoeken, terwijl zo'n tachtig ouders en kinde ren spelen en eten in de begin juli opgeleverde natuurspeeltuin. Het is een leuke plek, meent Dubois. "Mijn eigen kleinkinderen uit Delft stuiven altijd meteen op de boomstammen af. De heuvel vinden ze ook prach tig." Hoe hij op het idee is gekomen voor het pannenkoekenfestijn? "Mijn kleinkinderen zeggen altijd: u bent een rare opa, maar u bent wel lief. Nou ja, ik woon hier in de straat en had bij de oplevering van de speel tuin al het idee om pannenkoekjes te gaan bakken met kinderen die hier aan het spelen waren. Met het uitnodigen van de schoolkinderen, is het allemaal wat groter geworden dan ikzelf had bedacht." Niet dat dat erg is. De gepensioneerde traiteur kookte in het verleden voor wel gro tere en gewichtigere gezelschappen. "Tot aan de koningin aan toe. Alleen kan ik zoveel kinderen tegelijk niet zélf laten bakken." Mooi stammetje De pannenkoeken smaken er niet minder om. Dat geldt ook voor het exemplaar dat bij de zoektocht naar een geschikt zitplekje van het kar tonnen bordje afglijdt en tussen de houtsnippers belandt. Niks aan de hand, meent de moeder van het on fortuinlijke meisje. Terwijl mama de gevallen etenswaar van ongerijmd heden ontdoet, vindt haar dochter een mooi stammetje. Een prima plekje om de pannenkoek - met wellicht een verdwaalde houtsnip per - soldaat te maken. Moerkapelle - In de tweede week van september - van 9 tot 15 september - wordt de jaarlijkse collecte voor het Prinses Beatrix Fonds gehouden. Het fonds zet zich in krachtig in tegen spierziekten. De organisatie van de collecte in Moerkapelle is nog op zoek naar enkele collectanten. Voor meer informatie en aanmel den: 079-5931879 of 06-57190594. Moerkapelle - De maaksters van de droomdekentjes voor ernstig en chronisch zieke kinderen ko men dinsdag 4 september bijeen in het Rode Kruisgebouw aan het Moerveen 1. Aanvang 13.30 uur. Marie-José Phylipsen roept be langstellenden op eens een kijkje te komen nemen. "Wij hebben de stofjes, fiberfill en garen, u kunt zo aan de slag" Voor meer informatie: 0627516209 Moerkapelle - De jaar lijkse collecte van KWF Kankerbestrijding wordt gehouden van 3 tot en met 8 september. Moerkapelle - De handwerkmidda- gen van 'Blij dat ik brei' gaan dins dag 4 september weer van start. Iedere dinsdag, met uitzondering van schoolvakanties, kunnen be langstellenden van 13.30 tot 15.15 uur handwerken bij Ineke van de Lagemaat, Papaverlaan 46. Begin nelingen zijn ook welkom. Men kan eigen handwerk meenemen, of te gen een kleine vergoeding gebruik maken van het aanwezige materi aal. De kosten bedragen 3,50 euro per keer. De opbrengst is bestemd voor het werk dat Yvonne Kroon voor de Stichting Charis verricht bij de zigeuners in Cluj-Floresti in Roe menië. Voor meer informatie en opgeven: www.blijdatikbrei.com, 079-5931520 of blijdatikbrei@solcon.nl. m

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 18