Roofvogels houden hof in IJzendijke Traditional English Speciale Oogstfeest actie: 1 intratuin HetOooUfeestisdU^etijddéflekemeik^ te oMvtm m En wtuersMjnUjk kAje vriend ofvrienAut uitleid bij te Vaarom bieden we je of vertornt voet MAerstaxwM bmdeZe t. li geeft l aan groen Al vele jaren spreekt Marina Bliek met haar roofvogels tot de verbeelding van vele duizenden Oogstfeestbezoekers. Deze prachtige vogels zijn in het wild vaak niet te vinden of moeilijk te zien. Tijdens ieder Oogstfeest blijkt dat Ma rino met haar team een enorme aantrekkingskracht heb ben en daarom is Marina ondertussen één van de vaste onderdelen van het Zevenhuizense Oogstfeest. Een mooi ere plaats dan op het grasveld, onder de bomen naast de Hervormde Kerk is bijna niet denkbaar. Dit alles maakt een bezoek aan deze bijzondere attractie dan ook ieder jaar bijna tot een 'verplicht' item. Om eens wat meer te weten te komen over Marina en haar vogels, zochten wij haar op in haar "Valkeniershof" in IJzendijke (Zeeland) Roofvogels worden op de wenken bediend door hun eigen vrouwelijke valkenier die deze hofhouding op een geheel eigen wijze bestiert. Ik weet niet of het er wat mee te maken heeft maar feit is dat tij dens de rondleiding door haar Val keniershof efficiëntie, hygiëne en praktische inrichting overduidelijk aanwezig zijn. Ook haar bezieling uit zich in opzichtig opgehangen huifjes, keurig op de maat en riem pjes die op lengte en functie gesor teerd zijn. 4 Diepvries duiven lig gen op een krant te ontdooien en een tafel met gereedschap wacht op de klusjes die komen gaan. Met de zon in de ogen die uitkij ken over het polderlandschap van IJzendijke waar Marina haar we reld heeft gecreëerd komen al snel een paar, voor haar, belangrijke onderwerpen aan de orde. Ter wijl ze vol enthousiasme de vogels toont volgt er als vanzelf een inte ressant stukje educatie waaruit de liefde voor de dieren het meest in het oog springt. Marina Bliek is ooit met een woes tijnbuizerd begonnen nadat zij vol passie een opleiding tot valkenier voltooid had. Geïnspireerd door een gesprek op een tuinbeurs met een valkenier ontving zij na een pittige studie haar akte. Hierdoor werd zij 1 van de 200 erkende val keniers die Nederland rijk is. Dit bijzondere ambacht is één van de oudst nog bestaande beroepen. De valkerij begon ca. 4000 jaar gele den en heeft in de tussenliggende periode weinig aan originaliteit in geboet. Slechts af en toe is er een aanpassing geweest. Sinds 1936 bijvoorbeeld, is het verbod op in vangen van kracht geworden wat inhoudt dat alle roofvogels in ge vangenschap in Nederland, niet uit de natuur gehaald mogen worden. Eén van de voorwaarden waar Ma rina het hartgrondig mee eens is. Vogels die het meest tot de ver beelding spreken zijn de ruige Steppearend, de dominante Rode Wouw en de vorstelijke Slechtvalk. Maar vergis je niet in het lieflijke Steenuiltje, een gewiekst jagertje met vlijmscherpe snavel en klau wen waar menig muisje het koud van krijgt. VERBODEN VOOR HONDEN Met klem wordt verzocht geen honden (ook niet aangelijnd) mee te nemen naar de roofvogels. De vogels raken hiervan in de stress en dat komt de vogels en de show niet ten goede!! De valkerij is historisch en cultu reel belangrijk. Een enorm rijke geschiedenis gecombineerd met de primitieve uitstraling van deze vogels heeft mensen door de eeu wen heen steeds weer gefasci neerd. Roofvogels werden vroeger in de winter gebruikt om voedsel te vangen. Wanneer hun taak er in het voorjaar opzat werden de vogels weer vrijgelaten. Het is dit besef, dat deze vogels eigenlijk het dichtst bij de natuur staan van de meeste gedomesticeerde dieren die wij kennen, wat ze zo bijzonder maakt. Het is dan ook prachtig dat dit ambacht in Zeeuws-Vlaanderen vertegenwoordigd wordt. Hoewel Marina Bliek als valkenier eigen lijk een "natuurlijke" jager is, is dit geen activiteit die zij momenteel beoefend. Haar doel is mensen kennis te laten maken met deze prachtige dieren en informatie hierover in de breedst mogelijke zin te verspreiden. Natuurlijk zijn de demonstraties die zij in haar Valke niershof en door het hele land ver zorgt, het trouwringen aanvliegen, de workshops roofvogelfotografie begeleiden en andere activiteiten minstens zo belangrijk, maar ook deze gelegenheden kenmerken zich door het respect dat mensen voor deze vogels ondervinden. Educatie en genieten gaan hand in hand bij Marina Bliek, onze enige vrouwelijke Zeeuwse valkenier die open staat voor iedereen die haar fascinatie voor deze bijzondere vo gels deelt. Even Lekker met familie of vriendinnen genieten van een etagère vol met Engelse specialiteiten. Ons Tuincafé biedt High Tea zoals het hoort: met diverse soorten exclusieve thee. Heerlijke mini- sandwiches, zoete en hartige snacks zoals muffins en scones maken de lunch compleet. Lunch... maar dan nèt even anders. per persoon Alleen in de maand september 2e high-tea GRATIS! j Graag minimaal 2 dagen van te voren reserveren. Op basis van beschikbaarheid. Alleen geldig bij Intratuin Zevenhuizen. Intratuin Zevenhuizen Bredeweg 86c, 0180-333900. Donderdag en vrijdag koopavond. Zondags gesloten. www.intratuin.nl pagina 14 Oogstfeestkrant 1 september 2012

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 46