VERKIEZINGEN IN ZUIDPLAS WAT KAN HET NIEUWE KABINET VOOR ZUIDPLAS BETEKENEN? ERKIEZINGEN 12 SEPTEMBER 2012 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 5 SEPTEMBER 2012 21 'V Door Erwin van 't Hof Zuidpias - Er hangt veel af van de uitslag van de verkiezingen op woensdag 12 septem ber. Door de druk van de economische crisis beseft elke politieke partij dat er iets moet veranderen aan het huidige beleid. Ook in Zuidpias zullen alle burgers de beslissingen van een nieuw kabinet gaan voelen. Hart van Holland vroeg daarom aan alle regionale fractievoorzitters: Mogens Domela Nieuwenhuis Nijegaard (PvdA) "Mijn grootste prioriteit is dat mensen in bijzondere, omstandigheden worden ontzien. Daarmee bedoel ik bijvoorbeeld mensen in de bijstand en de zorg. Daarnaast hoop ik dat er weinig wordt bezui nigd op het gemeentefonds. Dan kunnen de huidige voorzie ningen op hetzelfde niveau blijven. Door de bezuinigingsronde van het afgelopen jaar is er al veel gekort op de subsidies die onder andere zwembaden, bibliotheken en sportvoorzieningen kregen. Als het fonds nogmaals een dergelijke financiële klap te verduren krijgt, heeft dat als consequentie dat het voor sommige stichtingen en verenigingen niet langer mogelijk is het hoofd boven water te houden. Als de gemeente minder geld van het rijk krijgt betekent dat automatisch een las tenverzwaring voor de burgers. Vorig jaar is bijvoorbeeld om deze reden de Onroeren- dezaakbelasting omhoog gegaan. De rek is er echt uit bij de gemeenten en ik hoop dat dat goed doordringt in Den Haag." Rik van Woudenberg (D66) "Ik hoop dat de landelijke overheid de gemeenten meer vrijheid en autonomie geeft. De afgelopen jaren zijn er veel taken van het rijk naar de gemeentehuizen overgeheveld. Denk aan het verplicht instellen van faciliteiten voor jeugdzorg en uitkeringen voor werklozen en gehandicapten. Dankbare taken natuurlijk, ware het niet dat het rijk wel plichten geeft, maar geen geld en vrijheid om die goed uit te voeren. Als het rijk taken stuurt, moeten er natuurlijk wel de middelen zijn om deze te realiseren. Er worden nu alleen maar verplichtingen doorgeschoven. Een oplossing zou kunnen zijn dat de gemeenten in de gelegenheid worden gesteld om zelf meer belasting te innen. Op dit moment zijn er maar weinig mogelijkheden voor inkomsten. Het is niet de bedoeling dat het rijk de gemeenten de komende jaren nog meer verplichtingen gaat opleggen die veel geld kosten maar die niet naar eigen in zicht mogen worden ingevuld. Dan ontstaat er uiteindelijk nog meer geldgebrek wat ten koste gaat van de burgers van Zuidpias." André Muller (SP) "Een nieuwe regering moet het Kunduz-akkoord direct ongedaan maken. Hierdoor is de financiële kraan voor de gemeenten nog verder dichtgedraaid. Zuidpias is een gemeente met veel mooie stichtingen en verenigingen die voor een groot deel op vrijwilligers draaien. Als er nog minder geld beschikbaar komt, betekent dit dat de druk op de vrijwilligers steeds meer toe neemt. Ik ben bang dat een volgende bezuinigingsronde de nekslag wordt voor een aantal sociale voorzieningen en burgerinitiatieven in Zuidpias. Als dit gebeurt, is het zeer slecht voor de sociale cohesie en de vitaliteit van de dorpen in onze gemeente. Wat mij betreft hoeft er helemaal niet bezuinigd te worden op het gemeentebudget. De regering moet bijvoorbeeld gewoon geen dure JSF straaljagers ko pen. De prijs van één zo'n vliegtuig staat gelijk aan een heel lang sociaal leven in Zuidpias. Het is tijd dat er een regering komt die het weer voor de normale man opneemt. Een regering die niet alleen maar kijkt of de cijfers kloppen, maar ook oog heeft voor de echte wereld." Wybe Zijlstra (CDA) "Op rijksniveau zijn er ontwikke lingsopgaven aan de gemeente ge geven. Het is nu behoorlijk moeilijk om de opgaven te realiseren door de crisis. Er is sim pelweg geen vraag naar woningen. De nieuwe regering zou Zuidpias kunnen helpen door meer priori teit te geven aan dit soort proble men waar veel gemeenten nu mee kampen. Ik denk dat het voor de komende regering belangrijk is dat de politieke wil bestaat om over jezelf heen te stappen. Politiek be staat altijd uit geven en nemen. Het zou goed zijn als de partijen wat meer tot elkaar zouden komen zo dat er meer concrete beslissingen worden genomen. Beslissingen die ook ten goede kunnen komen aan de bewoners van Zuidpias. Ik hoop dan ook dat het CDA onderdeel uit gaat maken van een nieuw kabinet dat een brede basis biedt voor alle bewoners van ons land. Momen teel vindt er mede door de media een grote polarisatie plaats. Het is kiezen tussen Rutte of Roemer. Ter wijl er nog zoveel andere partijen zijn die ook een goed en realis tisch verhaal te vertellen hebben." Ferry van Wijnen (TROTS) "Het rijk heeft de laatste jaren con stant taken over geheveld naar de gemeente zonder daar voldoende financiële com pensatie voor te geven. Eigenlijk zijn dit gewoon verkapte bezuini gingen van het rijk die haar eigen financiële problemen op iemand anders afschuift. Daardoor komen gemeenten steeds vaker in de pro blemen. Het geldtekort verhaalt de gemeente op haar beurt weer op de burgers die de klappen in hun por temonnee voelen. Het is tijd dat de overheid meer naar de Nederlandse burgers kijkt. Er kan flink worden bezuinigd als er geen geld meer naar Zuid-Europa gaat en er minder Nederlands geld beschikbaar komt voor ontwikkelingssamenwerking. Daarnaast moet de overheid wat meer in eigen vlees gaan snijden. Van elke euro gaat er een ontzet tend groot deel naar het rijk. Het overheidsapparaat is veel te duur en met meer efficiëntie weet ik ze ker dat het allemaal een stuk goed koper kan. Dat geldt overigens niet alleen voor de landelijke overheid, maar in zekere mate ook voor het gemeentebestuur." Jan Hordijk (WD) De landelijke politiek kan ervoor zor gen dat we 's avonds wat makkelijker thuis kunnen komen. Op de A20 en bij de N219 ontstaan elke dag weer lange files en levensgevaarlijke situaties. Het lijkt me goed als er in de regio wat meer in het asfalt wordt geïnvesteerd. Daarnaast moet het rijk stoppen met de opschaling van gemeenten. Zuidpias is groot genoeg en ik voel er niets voor om te fuseren met bijvoorbeeld Gouda. Het bestuur moet dicht bij de bewoners blijven. Het besturen wordt door het rijk steeds ingewikkelder gemaakt doordat het gemeentehuis steeds meer taken van de landelijke overheid moet overnemen. Op zich is dat geen pro bleem, maar de zak geld die erbij komt blijft achterwege. De zakjes die nu wel komen schieten echt tekort. Natuurlijk zijn er ook lan delijke zaken die de burgers van Zuidpias treffen. Zo is ook hier de huizenmarkt volledig ingezakt en maken veel mensen zich zorgen over het behoud van hun baan. De aankomende re gering moet daadkrachtig zijn en bereid zijn om ingrijpende veranderin gen in te voeren. Martien Zijderhand (GBZ) "Het eerste wat de nieuwe regering moet doen, is de afspraken die in het ver leden over de ontwikkeling van de Zuidplaspolder zijn gemaakt nakomen. Dit bouwproject is lang geleden gestart door de rijksoverheid, maar op het moment dat het door de crisis de foute kant op ging lieten zij de financiële perikelen over aan Zuidpias en de andere deelnemende gemeen ten. We zitten nu met een strop om onze nek die we niet kunnen afkopen, wat ten koste gaat van voorzieningen voor de burgers. Het minste wat het rijk kan doen is ons helpen met deze financiële last. Als lid van de gemeenteraad merk ik dat het moeilijk is om aan de bewoners uit te leggen waarom er zo drastisch moet worden be zuinigd. We leven op dit moment in een ingewikkelde financiële tijd waar iedereen iets van gaat voelen. Al is het maar dat de contributie bij de voetbal of het zwembad hoger wordt. Ik hoop dan ook dat een nieuwe regering meer eerlijkheid biedt en zich houdt aan de afspraken die in het verleden zijn gemaakt." Marnix de Romph (CU/SGP) "De overheveling van rijkstaken naar de gemeente is eigenlijk een verkapte bezuinigings maatregel geweest. Het gaat ook niet om de minste taken. De gemeente is onder andere verantwoordelijk voor goede jeugdzorg en de AWBZ. Wat mij het meeste stoort is dat het rijk nooit een goede discussie met ons heeft gevoerd over de manier waarop deze taken moeten worden ingevuld. We moesten het gewoon doen, punt uit. En dan ook nog met weinig financiële middelen terwijl het over kwetsbare groepen gaat. Ik verwacht niet van een nieuwe regering dat we zomaar een extra zak met geld krijgen, maar dat er wel een betere argumentatie komt over de manier waarop deze overheveling tot stand is gekomen. Er komt meer financieel slecht weer aan, daardoor is het belangrijk dat we goed blijven communiceren met de burgers zodat ook zij weten hoe de vork precies in de steel zit. De nieuwe overheid moet dan ook vooral het ware vér- haal naar buiten brengen. Ik heb nu het idee dat de harde waarheid door de meeste partijen wordt weggemoffeld. Welke politieke keus er ook wordt gemaakt, hij moet altijd goed zijn onderbouwd."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 21