De geheimen van het Koornmolengat Uitslag loterij Wereldwinkel Vis laat zich niet verschalken u Nieuw seizoen van start Braxton HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 5 SEPTEMBER 2012 29 Inzameling oud papier Nieuwe gitaardocent The Fox Collecte Prinses Beatrix Spierfonds Wereldwinkel op Najaarsnoten Bustoehtje Sootjevisch Woonaccessoires www.enkast.nl 0180-634866 Hengelsport Schaken Zevenhuizen- Onder herfstachtige omstandigheden vond vrijdagavond 31 augustus de tiende en laatste natuurwandeling van het zomerseizoen in het Koornmolengat plaats. Meestal wandelen zo'n dertig mensen onder leiding van natuurgidsen mee, maar ditmaal was het gezelschap door de regen ge reduceerd tot vijf personen. Het verhinderde de ervaren gidsen Rien van der Vorm (64) en Jan Mudde (46) niet, uitgebreid en boeiend te vertellen over dit unieke natuurreservaatje. De mannen vertegenwoordigen natuur- en vogel wacht Rotta, een natuurbeschermingsvereniging die onder andere in recre atiegebied De Rottemeren werkzaam is. Verslaggever Cees Visser maakte de laatste wandeling van het seizoen mee. Gids Mudde laat zien hoe diep het is. Op onze weg naar het Koornmolen gat steken konijnen het pad over. Volgens de gidsen horen die hier niet, omdat ze normaal in zandge bieden leven. Het zijn verwilderde tamme konijnen. Nadat het hek is geopend wanen we ons in een totaal andere wereld. Het is het domein van planten en dieren, waarover beide gidsen met verve vertellen. We wandelen over De eerste clubavond voor de vol wassenen begint met de eerste ronde van de onderlinge competitie. Vanaf 20.00 uur is de schaakzaal in dorpshuis Op Moer geopend. Er wordt op ver schillende niveaus geschaakt; zowel beginners als gevorderden zijn wel kom. Eerste werd Peter Koevermans met 4.760 gram, Adriaan van Erk werd tweede met 2.380 gram en Jacques Visser eindigde op de derde plaats met 2.000 gram. Voor de ouderencompetitie werd houten vlonders met een gazen bo venlaag die door de drassige onder grond onder ons gewicht meeveren. Onderweg vindt gids Mudde een stuk plastic pijp, waarin afdrukkën staan van vossentanden als bewijs voor hun aanwezigheid. Dan zien we de eerste vogels. Het blijken krakeenden, die vooral in moerasge bieden voorkomen, evenals blauwe reigers, aalscholvers en woudaapjes. De jeugdafdeling gaat dezelfde dag om 18.45 uur van start in het gebouw van Tropica aan de Nas- saustraat 16a. In de nieuwe begin- nersgroep is nog plaats voor jongens en meisjes vanaf zes jaar. Voor meer informatie: www.svmoerkapelle.nl. gevist in de Rotte. De zes deelne mers vingen 4.950 gram vis. Eerste werd Jan van Dongen met 1.640 gram, tweede Wim Berkelaar met 1.300 gram en Jacques Visser werd derde met 960 gram. Ons wordt verteld dat de blauwe reiger steeds minder voorkomt, dat ralreigers zijn verdwenen en dat de grote zilverreiger weer terugkomt. Woudaapjes zijn zeldzaam in Ne derland, maar worden hier regel matig gespot. Hun leefgebied zijn rietvelden en ook hun nest bouwen ze van rietstengels. In broedtijd laat het mannetje een opvallende roep horen die lijkt op het blaffen van een hond. We lopen langs het water van het Koornmolengat waarin diverse vis soorten zoals snoek, karper en pa ling leven. Dit werd na een vissterfte door moerasgas enkele jaren gele den vastgesteld. Verder het veen gebied in zien we een rijke flora, zoals de lijsterbes, het hoornblad, de waterpeper, het bitterzoet en de Zevenhuizen - De loterij die de We reldwinkel hield tijdens het Oogst feest op zaterdag 1 september le verde voor Frans Besselink een Victor Et Rolf tas met een windlicht met kaars en snoepjes op. Ilse Steehouwer uit Zoetermeer nam aan het einde hopbellen. Over elke plant weten de gidsen bijzonderheden te vertellen. Bijvoorbeeld over de bessen van de lijsterbes die zich alleen uitzaaien wanneer lijsters deze hebben gege ten en uitgepoept. Of over het bit terzoet dat geen klimmer is, maar hier een hoogte van drie meter haalt. En, zo vertellen de gidsen: 'schoenlappers leggen hun eitjes al leen op brandnetels.' Wanneer we verder lopen zien we twee palen net boven het water uitsteken. Gids Mudde wringt ze naar boven, zodat we kunnen zien, dat het moeras meters diep is. Aan het einde van onze wandeling trekken twee jonge aalscholvers op een nest hoog in een boom nog onze aandacht. Dan wordt het hek achter ons gesloten en verlaten we een honderden jaren oud, uniek natuurgebied. van de dag het door haar gewonnen dienblad met ontbijtservies mee naar woonplaats Zoetermeer. Wereldwinkel Z-M aan de Dorpsstraat 202D is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, op vrijdag tot 17.00 uur. Zevenhuizen - De container voor de oud papier inzameling van de Wereldwinkel staat donderdag 13 en vrijdag 14 september bij de voormalige Brandweerkazerne op de Burgemeester Boerstraat. Oud papier, gebundeld of in dozen, kan ingeleverd worden op donder dag van12.30 tot 18.30 uur en op vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur. Zevenhuizen - De 22-jarige Bill Mookhoek uit Dordrecht gaat dit seizoen aan de slag als gitaar docent bij popschool The Fox. Mookhoek geeft sinds 2009 les op de gitaarschool Dordrecht en studeert binnenkort af als basgi- tarist op het jazzconservatorium Rotterdam. Aanmelden voor de muzieklessen in zang, gitaar, keyboard en drums kan via hotelvoszevenhuizen@ planet.nl. Moerkapelle - De jaarlijkse collec te van het Prinses Beatrix Spier fonds vindt plaats van zondag 9 tot en met zaterdag 15 september. Ruim 31.000 collectanten gaan in deze week op pad om geld in te zamelen voor dit goede doel, dat zich inzet voor ruim 200.000 mensen met een spierziekte. Voor meer informatie: 079-5931879. Moerkapelle - Bij het festival 'Na jaarsnoten' van Vrouwen van Nu is de wereldwinkel aanwezig met kraam. Het assortiment past bij het 'groene' thema en bestaat uit tuinartikelen als schalen, vogels, stekers met vogels of vlinders, vogelhuisjes en beelden. Alle arti kelen zijn gemaakt van natuurlijke materialen en worden milieuvrien delijk geproduceerd. Najaarsnoten wordt gehouden op zaterdag 15 september van 10.00 tot 16.00 uur op Land van Belofte aan de Noorddijk 5. Zevenhuizen - Viswijvenkoor Soo tjevisch reisde onlangs per bus af richting Ridderkerk voor een bezoek aan een chocolade ate lier waar uitgebreid geproefd kon worden van allerlei lekkernijen. Vervolgens toog het gezelschap richting Ameide voor de lunch en voor een demonstratie glasblazen. Het dagtochtje werd in Lekker- kerk afgesloten met een gezellige maaltijd. Zevenhuizen-Moerkapelle - Hengelvereniging Zevenhuizen-Moerkapelle viste voor het clubkampioenschap in het Lage Bergsche Bos. Vijf van de tien deelnemers konden in totaal 9.900 gram vis ter weging aanbieden. Moerkapelle - Schaakvereniging Moerkapelle start vrijdag 7 september met het nieuwe schaakseizoen. Het belooft een spannend schaakjaar te worden. Het eerste team neemt na een jaar afwezigheid weer deel aan de landelijke competitie van de KNSB. Doorkijkje in het Koornmolengat.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 29