Q Q •V OPLOSSING S HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 19 SEPTEMBER 2012 15 De herinneringen van Evert Moerman (1930) lazen obers toorn nevel koren kende genre karei inert manen draag -• De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moord rechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Vijf jaar was ik toen ik met mijn vader en zusje vanuit Hilgersberg naar Zevenhuizen verhuisde. Mijn moeder, die uit Drenthe kwam, heb ik nooit gekend, want die nam de benen met een andere man en emigreerde naar Amerika. Mijn zus Baartje en ik - ik was nog een baby - zijn door een zus van mijn vader, vrijgezelle tante Katrien, opgevoed. Vader is nooit hertrouwd. We woonden met twee gezinnen in het kleine huisje van opa in het buurtje 'De vijf huizen' langs de Rotte in Oud Verlaat. Opa Moer man en zijn zoons, waaronder mijn vader, hadden een klein gemengd bedrijfje met negen koeien en een tuinderij met groenten. Dat geploe ter in de grond vond ik helemaal niks. Het huisje is later afgebrand, nu staat er een nieuw huis. Wij woonden toen al aan de Wollefop- penweg. Ik ging op het christelijke schooltje in Oud Verlaat, maar had geen zin in leren. Kattenkwaad uit halen vond ik veel leuker. Later leerde ik een poosje op de Ambachtsschool op de Rotter damse Gordelweg. Soms moest ik zondags mee naar het kleine kerkje in Oud Verlaat. Daar zag ik dat zelfs de ouderlingen in slaap vielen, dus ben ik ook niet meer gegaan. Mijn vriend Arie Schenk was beroepsvis ser op de Rotte. Hij werkte voor de visboeren en ving paling, brasem, bliek, voorns en snoekbaarzen in de Rotte vanuit een boot. Ik hielp hem vaak. In de herfst deed men het zogenaamde zegenvissen (met sleepnetten), dan ging ik ook mee. Twaalf ambachten Ik was nogal wispelturig, echt van twaalf ambachten .dertien on gelukken. Bij veel bazen kreeg ik bonje en werd weggestuurd. Ik zei Boerderij De Vijf Huizen van buurman Paul langs een slootje naast de Rotte. vaak de waarheid, kon niet tegen onrecht. De werkgevers konden aan iedere vinger wel een werkman krijgen, dus kregen ze kapsones en gingen hun knechten uitbuiten, de goede nagelaten. Zelf was ik na tuurlijk niet een van de makkelijk ste. Ik werkte op een meelfabriek, een autosloperij, een heibedrijf en soms werkte ik bij de boeren. Bij buurman boer Paul ging ik soms aan het werk met de werkpaarden, dat deed ik graag. Het was leuk als ik met boeren naar de veemarkt in Rotterdam ging, het gekochte vee werd betaald in een van de vele ca fés die er waren. We hadden plezier en dronken te veel; ik was er niet vies van en we gingen slingerend op de fiets weer naar huis. Stofbergen ging altijd lopend vanuit Zevenhuizen naar de Rotterdamse veemarkt met koeien die los liepen en met een stoT wer den voortgedreven, er was toen nog niet veel verkeer. Er was veel werk loosheid in die tijd. Als er werd ge oogst, stond er een rijtje mannen te wachten om te vragen of ze konden helpen. Tegen het eind van de mid dag kwamen ze weer terug als de vaste knechten moesten gaan mel ken, zodat er weer personeel voor twee uurtjes werd aangenomen. De laatste jaren voor mijn pensi oen heb ik bij een bedrijf gewerkt dat palen in zand boorde. Een paar keer had ik verkering maar ik had het al gauw gezien: 'hoe laat ben je thuis en waar ga je heen, toch niet naar het café? enzovoort. Dan bracht ik ze thuis en ging nog even biljarten, dat mocht ook al niet. Ik wilde niet in het gareel lopen en geen blok aan mijn been hebben. Nee, vrouwen, dat was niets voor mij, dus ik ben ook nooit getrouwd. Tegenwoordig woon ik in het zorg centrum. Op de kast staan foto's van de (klein)kinderen van mijn zus. Ja, als je oud bent is het fijn als je kinderen hebt." Maak van de woorden onder de vierkantjes andere Nederlandse woorden en vul die in in de volgorde zoals vak nummer 1 dat aangeeft. De letters die dikomrand zijn, zet u in het gelijk genummerde vakje in de oplossingsbalk. Als u dat op de juiste manier doet, leest u daar de oplossing. In de afgelopen weken heeft alles in het teken gestaan van de verkiezingen. Het duurt echter wel even voordat we weten hoe het nu verder gaat. Verschillende partijen lonken naar elkaar, anderen lijken etkaar nu al niet te kunnen zien of luchten. Maar voordat de formatie rond is, heeft u wel even tijd voor een puzzel (in het ergste geval worden dat tientallen puzzels). Veel puzzelpret! i oplossing van de puzzel van vorige week: 'Kabinetsformatie is langeademwerk'.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 15