THE SURF5 WERKT NIET MET DEADLINES THE SURFS 7 MC l i Swanpop t HART VAN HOLLAND I REGIO I 3 OKTOBER 2012 17 Acda en De Munnik komen uit respectievelijk De Rijp en Dronten. De bekende dj en producer Junkie XL kwam in Lichtenvoorde ter wereld, volkszanger Wolter Kroes in Wormerveer. De punkband Heideroosjes is ontstaan in het Limburgse Horst. Om in de canon van de Nederlandse muziek te komen, hoefje niet afkomstig te zijn uit de grote steden. Hart van Holland stelt haar eigen muzikale canon samen, met daarin plaats voor allerlei muzikanten uit het verspreidingsgebied. Deel 7 met The Surfs Swanpop trapt op zaterdag 6 oktober om 20.30 uur af in Dorpshuis Swanla. Naast The Surfs staan de bands Keflar, Foolhouse, South Lake, The Legacy en Le Café Latte op de planken in de theaterzaal. Een kaartje voor Swanpop kost vijf euro en is te verkrijgen bij Dorpshuis Swanla (in de voorverkoop) en aan de deur. k il Ken of hen jij een muzikant die in aanmerking komt voor Hart van Hollands Muzikale Canon? Meld je aan via: pepijnharfyanh.Qlkad@.Qm.ajJLcom, Zevenhuizen - Op Facebook hebben Amerikaanse fans zich al gemeld bij The Surfs. "Dat zijn mensen die denken dat het iets met surfen te maken heeft", zegt gitarist Enzo van Wijk (19). De Moerkapellenaar vormt met drie Zeven- huizense vrienden - bassist Koen Sytsema (20), drummer Casper Fortuin (20) en zangeres Fabiënne Spruijt (18) - een rockband die niks met surfen te ma ken heeft. Na drie jaar covers te hebben ge speeld onder de naam Feeked Up besloot de band in 2011 meer eigen nummers te gaan spelen. "Covers spelen we nog steeds maar daar ge ven we eigen invulling aan. Je kan het een frisse, vintage rocksound noemen. Floe dan ook, we sloegen een nieuwe weg in. Daar hoorde een andere naam bij", aldus Enzo. Hij was degene die de naam verzon. "Enzo wilde per se een naam met the en iets in meervoud", herinnert Fabiënne. Ze lacht. "Dat staat garant voor succes: the Beatles, the Doors." Enzo: "Een onderliggende betekenis heeft The Surfs niet, maar het bekt lekker." De band ontstond vier jaar geleden dus onder een andere naam. Floe- wel de bandleden toen allemaal in dezelfde kleine gemeente woon den (Zevenhuizen-Moerkapelle) begint de vormingsgesehiedenis in Waddinxveen, namelijk op het Coenecoop College. Enzo: "Koen en ik zaten bij elkaar in de klas. Koen speelde bas, ik gitaar en we wil den een bandje beginnen. Casper zat twee klassen hoger maar wilde graag komen drummen. Alleen voor de zang ontbrak nog iemand. Dat is Fabiënne geworden, overigens ook een klasgenoot." Daarnaast zijn Enzo en Fabiënne ook al jaren een stelletje. Komt dat de sfeer binnen de band ten goede? Koen: "Het is soms net een bejaard echtpaar." De tortelduifjes kunnen er zelf hartelijk om lachen. Stalen tepels Ze kunnen kritiek van elkaar dul den; door het spelen in bandvorm zijn ze goed bevriend geraakt. "Voor optredens ben je samen op pad, je deelt dezelfde spanning voordat je het podium opstapt. Dat schept een band", vertelt Fabiënne. Memora bel was het optreden in de vrieskou 's The Surfs op Swanpop 2011. (foto's: Bart Jansen) in Gouda. "Dat was voor Serious Request," herinnert Enzo zich, "en iedereen speelde voor het goede doel." Casper haakt in: "De band die tijdens het optreden het meeste geld inzamelde, kreeg een lang optreden. Toen riep Koen dat hij zijn T-shirt uit zou trekken als mensen geld zouden geven." Koen rilt nog bij het terug denken aan het topless optreden. Grijzend: "Toen had ik stalen tepels van de kou." De grote podia heeft The Surfs nog niet opgezocht. "Nu beginnen we pas echt aan een eigen repertoire. Dan is er meër de neiging om je te laten zien dan wanneer je slechts covers speelt", aldus Enzo. De band werkt momenteel aan nieuwe num mers en duikt binnenkort de stu dio in om een demo op te nemen. Enzo: "We hebben geen haast met die nummers. Op school werken we al genoeg met deadlines." Het moet vooral leuk blijven voor The Surfs. Geen van de bandleden ziet een toe komst in muziek als broodwinning. "Ik heb er wel eens over nagedacht," zegt Casper, "om van mijn hobby mijn werk te maken. Dan moet je nummers gaan spelen die je de strot uitkomen omdat je het geld nodig hebt. Dan doe ik het liever hobby- matig en met plezier." Swanpop Achter de meeste projecten van The Surfs zit niet veel druk. Uitzondering is Swanpop, het muzikale evenement dat aanstaande zaterdag plaats vindt. Met twee taken - organiseren en optreden - moeten Enzo, Fabiën ne en Koen zich zowel op als achter de schermen in het zweet werken. "Vorig jaar organiseerden we een benefietconcert voor het noodlij dende Swanla. De bezoekers hoeven niet in een stoel te zitten zoals bij een voorstelling en er treden bands op uit de omgeving. Het enthousi asme daarover was zo groot dat we dit jaar weer Swanpop organiseren. Met een ander goed doel: dit jaar gaat de opbrengst naar Kika", ver telt Koen. Zelf hoeven de bandleden er geen geld aan te verdienen. Met vijf andere bands uit de naaste omgeving van Zevenhuizen vormt The Surfs het programma van de avond. "Mooie bijkomstigheid is dat we bands uit de regio een podium bieden", zegt Enzo. "Om te laten zien dat er hier nog wel iets gebeurt met muziek." Over de muzikale cultuur in de omgeving zijn de muzikanten niet zo te spreken. Als band missen ze jamsessies, podia en (openbare) muzikale evenementen. Fabiënne: "Aan animo ontbreekt het niet. Toen wij de line-up al rond hadden, heb ben zich nog een heleboel bands gemeld met de vraag of ze ook op Swanpop mochten staan." Als er niks wordt georganiseerd, dan doen de leden van The Surfs het zelf wel.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 17