W- Bouw Brede Scholen gaat door Kennismaken met instrumenten "We zakken door de bodem" Volle BRAinS week www. odonhoogendoornnl HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 7 NOVEMBER 2012 11 Insprekers proberen bezuinigingen te voorkomen Muziek Diversen 0 \M Beeldende kunst www.scnz.nl - info@scnz.nl Literair/Beeldende Kunst Odon H oogendoorn Moerkapelle - Dat goede huisvesting van scholen geen discussie mag zijn, werd tijdens de raadsvergadering op 30 oktober niet betwist. Wel werd stevig gediscussieerd over nut en noodzaak van nieuwbouw. Een raadsmeerderheid koos uiteindelijk voorde bouw van een nieuwe Brede School in Moerkapelle. Ook het voorstel voor de Brede School Moordrecht werd aangenomen. Voor wat betreft Moerkapelle lagen twee voorstellen op tafel: nieuw bouw in Moerkapelle-Oost, of re novatie en uitbreiding van de Re- hobothsehool. De laatste oplossing levert onvoldoende ruimte op voor een Brede School en na twintig jaar moet opnieuw worden gerenoveerd of alsnog nieuw gebouwd. Dat re novatie nu aanzienlijk goedkoper is dan nieuwbouw mag duidelijk zijn, maar bekeken over een periode van vijftig jaar - de levensduur van een nieuw schoolgebouw - is nieuw bouw volgens de berekeningen van de gemeente en een extern bureau, goedkoper. "Een Brede School, ja maar niet tegen elke prijs, en niet nu in deze tijd", vindt André Muller (SP). Ferry van Wijnen (Trots) vindt nieuw bouw wenselijk, maar vraagt zich af waarom deze noodzakelijk is. Hij zou liever de investeringen nog een paar jaar doorschuiven en niets doen. Met het antwoord van wet houder Jan Verbeek - "Dan staan de scholen, terecht, meteen op de stoep om achterstallig onderhoud te laten doen" - werd dit idee tijdens de vergadering van tafel geveegd. Verbeek kreeg veel kritiek, omdat er de afgelopen maanden een brij van telkens veranderende cijfers over de raadsleden is uitgestort en een week eerder in werkgroep Planning en Control nog fouten uit de cijfers moesten worden gehaald. Terwijl de meeste raadsleden uiteindelijk ver trouwden op de woorden van Aart Slobbe (CU/SGP) - "De huidige cij fers kloppen redelijk" - bleef Joop Huson (D66) van mening: "Kogel- harde financiële informatie ligt nog niet op tafel, een oplossing in 2030 zou zomaar eens goedkoper kunnen zijn." En Jan Ambachtsheer (WD) stelde: "Wij vinden de cijfers niet helder en gaan voor renovatie tenzij de wethouder ons kan overtuigen." Na een stevige discussie over nut en de noodzaak van nieuwbouw in Moerkapelle bleken SP, Trots en D66 voorstander van renovatie, de ove rige partijen kozen voor nieuwbouw, en dus kan het college aan de slag om deze plannen verder uit te wer ken. "Ik had niet verwacht dat dit nog nodig zou zijn", aldus Arjen van Duijvenboode die namens de geza menlijke Moordrechtse scholen in de raadsvergadering nogmaals de noodzaak van nieuwbouw op korte termijn benadrukte. Aanleiding tot het pleidooi van Van Duijvenbode was het verzoek van Trots op NL, D66, SP en GBZ om de besluitvorming over de brede scho len in Moerkapelle en Moordrecht uit te stellen tot na de begrotings behandeling op 6 november. Dit verzoek vond geen medestanders en dus werd het voorstel voor de Brede School Moordrecht, dat als hamer stuk op de agenda stond, in stem ming gebracht en zoals verwacht aangenomen. Daarmee kan het pro ject nu echt van start gaan. Zuidpias - Tijdens een marathonvergadering besliste de gemeenteraad dins dag 6 november wie zijn subsidie mag houden, en wie er moet inleveren. Een week eerder, op 31 oktober, deden negen insprekers een ultieme poging om de raadsleden ervan te overtuigen dat een verdere bezuiniging echt niet door de beugel kan. Onbegrip en verwarring in de raadszaal aan de vooravond van de begrotingsbespreking; een greep uit de bijdragen. Door Erwin van 't Hof Bastienne Prins, directrice van de nieuwe muziekvereniging Moz-art beschuldigde de gemeente ervan tegenstrijdig bezig te zijn. Een jaar geleden kregen alle muziekvereni gingen de opdracht om te fuseren tot één basisvoorziening, dat werd Moz-art. Nu is één van de bezui nigingsvoorstellen dat de subsidie op het muziekonderwijs volledig vervalt. Prins: "We hebben de ver huisdozen nog niet eens uitgepakt, of er is weer grote onzekerheid. Het muziekonderwijs is van groot belang voor de vitaliteit van de dorpen en de ontwikkeling van jong en oud." Prins werd bijgestaan door Frans Metselaar van muziekvereniging De Kleine Trompetter. "Als de subsidie wegvalt zullen de eigen bijdragen voor de muzieklessen veel te hoog worden. Muziekonderwijs zal weer een elite-aangelegenheid worden. De gemeente breekt hier met een afspraak die vorig jaar is gemaakt." Ook peuterspeelzaal Klavertje Vier voelt zich slachtoffer van 'de wis pelturigheid van de gemeente'. De stichting heeft het afgelopen jaar al flink de hand in eigen boezem moe ten steken.'Zo vielen er gedwongen ontslagen en werd de ouderbijdra ge met vijftien procent verhoogd. De directeur van Klavertje Vier gaf aan dat een verdere korting van de subsidie niet meer mogelijk is. "Als dat gebeurt, kunnen we onmogelijk aan de wettelijke eisen voldoen. We hebben met pijn in ons hart alles gedaan wat de gemeente vorig jaar van ons heeft gevraagd, en zitten nu echt aan het maximale van onze mogelijkheden." Leo de Viet, voorzitter van het be stuur van bibliotheek Nieuwerkerk, sprak in namens zijn eigen biblio theek en bibliotheek De Groene Ve nen. Beide bibliotheken kregen de opdracht van de gemeente om tot een fusie te komen, maar tot nu toe is dit niet gelukt. De Viet schetste een somber beeld over de toekomst van het bibliotheekwerk in de ge meente en gaf aan dat duidelijk- Zuidplas - Via BRAinS kunnen kinderen bij MOZ-Art kennismaken met het bespelen van diverse instrumenten. Elk halfjaar verzorgt MOZ-Art twee cursussen voor BRAinS. Dit najaar waren dat een kennismakingscursus cello en een cursus harp. In groepen van negen kinderen werden op speelse wijze de eerste beginselen van het spelen op deze instrumenten bijgebracht. heid over een eventuele fusie niet eerder kan worden verwacht dan in januari. "Met de financiële middelen die nu beschikbaar zijn, en ook nog eens de voorgestelde bezuinigingen in de komende jaren, gaan we het niet redden. We zakken echt door de bodem." Stichting Voor en Door Jongeren (VeDJ) pleitte voor behoud van haar subsidie. "De afgelopen acht jaar hebben wij ontzettend veel acti viteiten opgezet, van het zoeken naar paaseieren tot leerzame excur sies voor jongeren én ouderen naar Auschwitz", aldus de inspreekster van VeDJ. De stichting vindt het on eerlijk dat Stichting Jeugdwerk meer dan twintigduizend euro krijgt om een nieuwjaarsfeest te organiseren, en dat de subsidie van VeDJ mogelijk helemaal verdwijnt. "Ik snap dat het een moeilijke financiële tijd is voor iedereen, maar ik hoop dat de bezui nigingen wel eerlijk worden verdeeld zodat grote én kleine organisaties gewoon kunnen blijven bestaan." Overigens werd eind vorige week in een nieuw, aangepast bezuinigings plan aangegeven dat de subsidie van VeDJ mogelijk behouden blijft. De raadsleden hebben daarover dins dagavond uiteindelijk beslist. Stichting Jeugdwerk Zuidpias, dat het jeugdbeleid van de gemeente uitvoert, was ook aanwezig om de subsidie te verdedigen. Het col lege wil de stichting met meer dan 50.000 euro korten. De inspreek ster benadrukte het belang van de honderden activiteiten die Jeugd werk elk jaar weer organiseert. "Of het nu dansfeesten, modeshows of workshops zijn, wij zorgen ervoor dat honderden jongeren per jaar van de straat worden gehouden. Met ruim vijftig vrijwilligers hebben we een grote staat van dienst op gebouwd, die niet zomaar verloren mag gaan." Zuidpias - Bij BRAinS stonden in de week van maandag 29 oktober tot en met vrijdag 1 november tal van activiteiten op het programma voor leerlingen van basisscholen uit de gemeente; van tekenen en schilderen en striptekenen op maandag, tot bij voorbeeld yoga op dinsdag, karate en Kunstenaars in de dop in Moerkapelle. rolschaatsen op woensdag, tekenen en harpies op donderdag en volleybal en handwerken op vrijdag. Leerlingen van het voortgezet onderwijs konden op woensdag en donderdag spek steen bewerken. Gedurende de week deden circa tweehonderd kinderen mee aan de diverse activiteiten. Zaterdag 10 november - 19.00 uur The Amazing Stroopwafels 't Loze Vissertjem Westbuurtstraat 7, Moordrecht Entree 10 euro Zaterdag 10 november (Klein)antiek- en curiosamarkt Reigerhof, Nieuwerkerk aan den IJssel. Zaterdag 10 november - 15.30 uur Advocaatconcert 'jongeren voor ouderen' De Meander, Nieuwerkerk aan den IJssel Entree 2,50 euro Info: www.moz-art-zuidplas.nl Donderdag 8 t/m zaterdag 10 november Expositie Vera Maguire, Vermaas, Monique Bleker en Rina Smit en Irma Holt Agnietenkapel, Nieuwe Markt 100, Gouda Donderdag 8 november - 10.00 uur Lezing over iconenkunst bij Vrouwen van Nu De Batavier, - Nieuwerkerk aan den IJssel Zondag 11 november - 13.00 uur Ukkepuk concert voor kinderen 0-6 jaar en hun (groot)ouders Theater Swanla, Zevenhuizen Entree: kinderen 0-6 jaar gratis, volwassenen 7,50 euro Info: www.ukkepuk-concerten.nl Hoveniersbedrijf ontwerp aanleg renovatie onderhoud Knibbelweg 42, 2761 JE Zevenhuizen Telefoon: 06-51257148 jk E-mail: info@odonhoogendoorn.nl v

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 11