"Victoire heeft veel mensen in Rwanda geïnspireerd" Klikken mag Tafeltje Dekje zoekt chauffeurs -ijderoute bij Vrouwen van Nu Er werd gebridged Team Nessevliet op taalreis naar Engeland HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE 14 NOVEMBER 2012 27 Gezin veroordeelde oppositieleidster strijdbaar dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Opbrengst Diabetes collecte Zevenhuizen - Mensenrechtenorganisaties als Amnesty International en Human Rights Watch spreken schande van het proces. In Rwanda werd op positieleidster Victoire Ingabire eind oktober veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht jaar. Vanuit Zevenhuizen volgt haar gezin - drie kinderen en haar man Lin Muyizere - het proces op de voet. Door Pepijn de Groot Muyizere wordt op de hoogte ge houden door mensen die bij het proces aanwezig zijn. "Per telefoon krijg ik door wat er gebeurt, dus ik volg het direct." Ingabire werd onder meer verdacht van terrorisme en het aanzetten tot genocide. Het laatste is niet bewezen geacht en daarom is de straf van acht jaar lager dan de eis - die luidde levenslang. Van degene die Ingabire in de cel ver zorgt, heeft Muyizere vernomen dat het goed gaat met zijn vrouw. "Ze is gezond en mentaal sterk. Het enige wat ze vreest, is dat ze tijdens haar straf geen contact mag hebben met ons." Twee jaar geleden, vlak voor de arrestatie van Ingabire, had het ge zin voor het laatst direct contact. Dialoog Hoewel de straf voor zijn vrouw la ger is uitgevallen, is Muyizere niet positief gestemd. "Voor iemand die onschuldig is, is elke dag in de ge vangenis te lang." Volgens hem is er sprake van een politiek proces tegen zijn vrouw. Ingabire vertrok begin 2010 naar haar thuisland Rwanda om deel te nemen aan de presidentsverkiezingen. De huidige president, Paul Kagame, is sinds de burgeroorlog in 1994 een machtig man in Rwanda. De president is niet vrij van kritiek. Muyizere: "Voor het regime van Kagame is het verleden klaar: over de genocide wordt niet meer gesproken. Maar omdat ieder een ermee te maken heeft gehad, is dat onmogelijk. Zonder openbare dialoog blijft de strijd tussen Hutu's en Tutsi's bestaan. Mijn vrouw wilde dat die dialoog er wel kwam. Ze zit nu gevangen, maar omdat haar me ning breed gedragen wordt, kan je zeggen dat haar actie positief is ge weest. Victoire heeft veel mensen in Rwanda geïnspireerd." Strijdbaar Met een opgelegde gevangenis straf van acht jaar moet Ingabire Lin Muyizere: "Zolang Victoire gevangen zit, blijf ik vechten voor een eerlijk proces. (foto: archief Hart van Holland) het nastreven van haar ideaal zwaar bekopen. Haar advocaten hebben al gezegd in hoger beroep te gaan. Eerst in Rwanda, waar de kans op strafvermindering klein is volgens Muyizere. "De mensen van het hooggerechtshof in Rwanda worden aangestuurd door het regime van Kagame. Alleen een proces buiten Rwanda kan mijn vrouw in vrijheid stellen." Zo'n hoger beroep bij een internationaal gerechtshof hebben de advocaten ook als mogelijkheid genoemd. In Nederland blijven vrienden en familie strijdbaar. Eerder al werden protestacties gehouden bij het ge bouw van de Tweede Kamer. "Toen we de uitspraak hoorden, waren we te geëmotioneerd om weer actie te gaan voeren. Per januari gaan vrien den en familie van Victoire weer elke derde donderdag van de maand op het Plein in Den Haag staan om aandacht te vragen voor haar. Hoe vaker de naam Victoire Ingabire valt buiten Rwanda, hoe groter de kans dat ze eerlijk behandeld wordt." Rol van Nederland Muyizere hoopt dat Nederland - dat een vrij goede band heeft met Rwanda - invloed uitoefent op het Ingabire woonde jarenlang met haar gezin in Zevenhuizen. In haar thuisland woedde in 1994 een burgeroorlog die bekend is gewor den als de Rwandese genocide. De twee grootste volken van Rwanda, de Hutu's en de Tutsi's, moord den elkaar uit. Gedurende de ge nocide, die circa drie maanden Rwandese regime om zijn vrouw eerlijk te behandelen. "Nederland is bevriend met veel landen en kan die bevriende landen vragen om eerlijk en netjes te handelen. Hopelijk zegt Nederland tegen Kagame dat hij het niet goed doet, dat hij vrijheid aan zijn volk moet geven." Wanneer Ingabire haar vrijheid krijgt, is nog niet precies bekend. "Van haar acht jaar straf gaat een voorarrest van twee jaar af', vertelt Muyizere, "en volgens internatio naal recht vervalt een kwart van een straf. Dat zou betekenen dat ze over vier jaar vrijkomt. Het hoger be roep kan alles weer veranderen. Als ze vrijkomt, komt ze in ieder geval weer naar Nederland. Zolang ze ge vangen zit, blijf ik vechten voor een eerlijk proces." duurde, kwamen honderdduizen den Rwandezen om het leven. Tij dens de burgeroorlog was Ingabire in Nederland op familiebezoek, Muyizere was met de kinderen in Rwanda. Via hulporganisaties is het gezin herenigd in Nederland en sindsdien woonachtig in Ze venhuizen. Oud Verlaat - De onlangs ge houden collecte voor het Diabe tes Fonds heeft in Oud Verlaat 578,49 opgebracht. De organi satie bedankt gevers en collec tanten voor hun bijdrage. Dagelijks vers bereide maaltijden; nu nog chauffeurs om de maaltijden bij de mensen thuis af te leveren. Zevenhuizen - Centrum voor senioren De Zevenster verzorgt al ruim twintig jaar warme maaltijden voor mensen die tijdelijk of helemaal niet in staat zijn om zelf te koken. Niet alleen door senioren, maar ook door gezinnen wordt een beroep op deze service gedaan. De maaltijden worden dagelijks vers bereid in De Zevenster en worden vervolgens door een team van vrij willigers rondgebracht. De route van maandag tot en met vrijdag wordt verreden met twee chauffeurs en neemt drie kwartier tot een uur in beslag; in het weekend heeft één chauffeur ruim een uur nodig om de adressen langs te gaan. De organi satie streeft ernaar, dat chauffeurs vier tot vijf keer per jaar aan de beurt zijn. Vooral voor de doorde weekse dagen is een aantal nieuwe chauffeurs nodig, al zijn aanmeldin gen voor het weekend ook welkom. Voor meer informatie en aanmelden: 0180-637111 of 0180-631541. Moerkapelle - Willy Atema is woens dag 21 november te gast bij de Vrou wen van Nu. Zij geeft een lezing: 'de hoogtepunten van de Zijderoute', de vroegere handelsroute tussen oost en west. Atema is zelf op zoek gegaan naar wat nog resteert van dit verleden op het gebied van monumenten, cul tuur en religie. De 'vrouwen' worden getrakteerd op fotomateriaal en een boeiend verhaal De avond vindt plaats in dorpshuis Op Moer. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Ook niet-leden zijn wel kom. De toegang bedraagt 6 euro. Zevenhuizen - Bridgeclub Zevenhuizen speelde dinsdag 6 november de tweede zitting in de tweede ronde. In de A-lijn wonnen Ruud Bantje en Mark de Wall met 64.58%, tweede werden Cees Mertens en Rennie Valentijn met 59.64en Giusy Hatenboer en Frits Lammerts werden derde met 57.55%. In de B-lijn eindigden Virginie Lam merts en Ans Rodenburg op de eerste plaats met 62.80°/o.,Tjeu en Gerrie op 't Veld werden tweede met 58.57% en Jurgen Rooker en Theo Versteeg werden derde met 57.50%. In de C-lijn werden Bep Meijer en Riet Overgaag eerste met 65.18%; tweede werden Heieen Dickman en Mathilde de Kroes met 63.69% en Ger Spanjaard en Els Zwanenburg eindigden op de derde plaats met 57.74%. In de tussenstand gaan Ruud Bantje en Mark de Wall in de A-lijn aan de leiding, in de B-lijn zijn dat George Moonen en Adri Perdijk en in de C-lijn staan Ine den Bogter en Wim Burger op de eerste plaats. Oud Verlaat - Op basisschool De Nessevliet krijgen de kinderen sinds het begin van dit schooljaar vanaf groep I Engelse les. Om deze taal zelf ook beter te beheersen maakten de leerkrachten van de school in de herfstvakantie een studiereis naar het Engelse Canterbury. "Het is verbazingwekkend hoe snel de kinderen het Engels oppakken", aldus Riekelt Korf, directeur van de school. "We horen en zien dat onze kinderen al veel Engelse woordjes en liedjes kennen door de spel letjes die ze doen en de films die ze kijken. Door onze lessen acti veren we de kennis die aanwezig is en leren we nieuwe taal aan." Op de vraag waarom De Nessevliet met 'VroegEngels' is gestart is Korf duidelijk: "Hoe eerder we beginnen met het verwerven van een tweede taal hoe beter, en met de Engelse taal kunnen onze kinderen zich nu en in de toekomst goed redden". Voor meer informatie: 010-4550269. Riekelt Korf, directeur van De Nessevliet

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 27