f Echtpaar Hertog-Sleeuwenhoek al 65 jaar gelukkig getrouwd in de polder Heerlijk avondje bij Wereldwinkel Raam decoratie HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE 14 NOVEMBER 2012 29 www.enkast.nl 0180-634866 De herinneringen van Arie Verweij (1934) Burgemeester Gert-Jan Kats op bezoek bij het briljanten echtpaar Marie en Willem Hertog-Sleeuwenhoek. Door Elly van Gelderen Moerkapelle - Zeventig jaar geleden werden ze verliefd op elkaar. "Dat was in de donkere dagen van 1942. Het was midden in de oorlog en in die tijd was het echt heel erg donker hoor. Dat kwam omdat het vanwege de bezetting 's avonds en 's nachts overal verduisterd was. Er was sowieso nog niet veel verlichting buiten", zegt de nu 92-jarige Willem Hertog. Het was ook sym bolisch een donkere tijd, maar het werd hem al snel duidelijk dat hij in Maria Sleeuwenhoek zijn briljantheldere lichtpuntje had gevonden. Ze hadden elkaar al eens ontmoet, omdat de broer van Maria en de zus van Willem verkering met elkaar hadden. De vonk sloeg over en vijf jaar later - in 1947 - stapten zij in het huwelijksbootje en stichtten een gezin in de tweede van de zes wie- kenloze molens op de Rottedijk. Zij kregen vier dochters en een zoon; hun zoon overleed op jonge leeftijd. Willem was machinist van het elek trische gemaal en zorgde ervoor dat iedereen in Moerkapelle de voeten droog hield. Maria hield het gezin draaiende in een huis dat 'omringd' was door water, maar aansluiting op het waterleidingnet kregen zij pas in 1963. "Nee, we hadden geen was machine", zegt Maria Hertog (87) glimlachend. "We hadden niet eens een kraan. Wij schepten het water uit een waterput. Die was buiten vlakbij het huis. Het huishouden was toen veelomvattend, een echte dagtaak", weet Maria nog van vroe ger. "We hadden trouwens wél een diepvriezer waarin we een deel van de opbrengst van de groentetuin bewaarden." Waterbeheer Het houten bord met de naam van hun oude huis 'De Oude stomp' hangt nu trots aan de muur in het halletje van hun rijtjeswoning aan de Akkerweg. "Het was na al die jaren mooi geweest in de polder. Na mijn pensionering werd het onderhoud van de tuin te zwaar, daarom zijn we naar het dorp ver huisd. We wonen hier nu alweer achttien jaar prima naar ons zin, hoewel we het uitzicht over de akkers en de polder wel moeten missen. Zondag vierden zij hun 65-jarige huwelijksfeest met een gezellige brunch met de hele familie erbij, inclusief negen kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. Maan dag kwam burgemeester Gert-Jan Kats op bezoek namens het ge meentebestuur van Zuidpias. Tus sen de mannen ging het gesprek al snel over polders en waterbeheer, waarbij de burgemeester deskun dig van repliek werd gediend, bij voorbeeld over de toekomst van de Eendragtspolder. Zevenhuizen- Sinterklaas is in aan tocht. Omdat Sint graag fair winkelt en uitkijkt naar milieu- en kind vriendelijk speelgoed komt hij graag in Wereldwinkels zijn voorraad aan vullen. Wereldwinkel Z-M is er klaar voor. 'Wie zoet is krijgt lekkers' en wat is er lekkerder dan slaafvrije Tony's chocoladeletters met een gedichtje op de verpakking, of de originele Fair Trade letters in de vorm van een Ft, waar de Rijmpiet een potlood bij krijgt om een rijmpje te schrij ven voor hij de letter in de schoen doet. De doosjes After Dinner cho cola, met mint of gembervulling, vindt Sint heel geschikt om ouders of grootouders te verwennen. Op de speelgoedtafel ligt het kind vriendelijke houten speelgoed van Lanka Lamai, dat kleurig beschil derd is met onschadelijke verf. Het is leerzaam speelgoed en bijna niet kapot te krijgen. Ook zijn er legpuz zels en voorleesboekjes. Het kerstassortiment staat ook al uitgesteld. Kerststallen in alle soor ten en maten, engelen, (Unicef) kaarten en kaarsen. De Wereldwinkel aan de Dorpsstraat 202d is van woensdag toten met za terdag geopend van 10.00 tot 16.00 uur, op vrijdag tot 17.00 uur. In de week van 26 november en 3 decem ber is de winkel ook op m aandag open, van 13.00 tot 16.00 uur en op dinsdag van 10.00 tot 16.00 uur. De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Ellyisalsvrijwilligeren interviewer actief bij de Moord rechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Mijn hele leven woon ik hier als rasechte Moerkapellenaar. Eerst met mijn ouders aan de Raadhuisstraat, naast de huidige nieuwbouw van onder andere het nieuwe verenigingsgebouw van de hervormde kerk en tegenover de voormalige pastorie, later was het gemeentehuis en nu weer woonhuis. Mijn vader had een klein gemengd boerderij aan het Noordeinde. In 1953 werd daar een huis bij gebouwd. Als hoge uitzondering voor die tijd mocht ik naar de HBS in Gou da. Na vier jaar volgde de MTS in Rotterdam. Doel: opzichter in de bouw. Helaas kwam ik tijdens mijn stageperiode tot de conclu sie dat ik vanwege hoogtevrees daar niet geschikt voor was. Tij dens deze schoolperiode was er de watersnoodramp en hielpen wij schoolleerlingen, kleding uit zoeken voor de slachtoffers. Daar heb ik een roodvonkbesmet ting opgelopen. Dit kostte mij een schooljaar en daardoor kon ik geen uitstel van dienst meer krijgen, dus ben ik 21 maanden tijdens mijn dienstplicht onder de wapenen geweest. Daar was ik sergeant bij de genie. Weer bur ger zijnde ging ik bij loonbedrijf Arie Bakker aan het werk. Aller eerst voor de administratie, maar in werkelijkheid bedrijfsleiding. Een fijne job. Het was niet alleen een loonwerkerbedrijf voor boe ren, maar ook een grote touw- handel en expeditie van staal. Na een aantal jaren verruilde ik deze baan voor een gelijkwaardige, bij schilderwerken Huisman. Ruim 25 jaar heb ik daar met plezier gewerkt. Oudejaarsfeest In Moerkapelle werd vroeger oudejaarsnacht volgens traditie gevierd met een groot vuur. Dat was gezellig! Er was toen maar één politieagent die alles onder controle had. Jammer dat dit in latere jaren veranderd is. Er zijn veel rellen geweest, mede door dat er veel buitenstaanders kwa men. Hulde voor diegenen die een paar jaar geleden een feest gingen organiseren bij dorpshuis Op Moer. Nu is het weer leuk. Zingen en politiek Ruim 55 jaar was ik lid van de christelijk gemengde zangvereni ging Sursum Corda. Eerst een aan tal jaren bij het kinderkoor, daarna het grote koor. Ook mijn vrouw was daar later lid. Vele jaren heb ik in het bestuur gezeten, lange tijd als voorzitter. Vanuit die functie heb ik leiding mogen geven aan het maken van een dorpsfilm. Dat was een groot succes. Nu zingen we nog bij het ouderen- koor De Avondster in Moerkapelle en het Dorpskerkkoor in Boskoop. Een tweede hobby was de politiek. Met enkele anderen hebben we in Moerkapelle een kiesvereniging voor de RPF opgericht. In de laat ste raadsperiode toen Moerkapelle nog zelfstandig was, heb ik de RPF mogen vertegenwoordigen in de gemeenteraad. Ook mocht ik vele jaren organist zijn de hervormde gemeente, totdat ik om lichamelij ke redenen moest stoppen. Geluk kig nam zoon Peter, die veel beter speelde, het stokje over. Vrijwilliger Mijn vrouw en ik helpen één of twee dagen per week bij de Twee- dekanswinkel, die eerst in het dorp was, maar nu tijdelijk is in een loods aan de Abraham Kroes- weg 17. Gebruikte goederen wor den door vrijwilligers gesorteerd, schoongemaakt en verkocht. De ru ime opbrengst is voor goede doe len, waaronder het nieuwe vereni gingsgebouw voor de hervormde kerk, een zendingsechtpaar uit ons dorp en evangelisatiepost De Brug in Rotterdam-Zuid. Door dit werk krijg je veel sociale contacten en het geeft veel vol doening."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 29