Schaatsen voor een kunstnier Vijfhonderd cadeaudozen voor Schoenmaatjes Sinterklaasintocht met Pieten Alle vogels Road Show tellen mee Tafeltennisles Yoga 55+ HART VAN HOLLAND NESSELANDE 21 NOVEMBER 2012 25 Nesselande - Martijn Oudeman doet mee aan de IJsstrijd van Nierstichting Nederland. Van 1 tot 15 december gaat hij zoveel mogelijk kilometers probe ren te schaatsen op ijsbanen door het hele land om geld op te halen voor de ontwikkeling van een draagbare kunstnier. Een logische stap voor de sporter die vijfjaar geleden twee nieuwe longen kreeg en zich sindsdien zoveel mo gelijk inzet voor initiatieven die mensen kunnen helpen aan een beter licha melijk bestaan. Door Erwin van 't Hof Binnenkort komt Oudeman in ac tie op schaatsbanen in Den Haag, Utrecht en Breda. In totaal hoopt hij in deze drie sessies 120 kilometer af te kunnen leggen. Dat doet hij ove rigens niet alleen. Hij is teamcap tain van een team van vijf personen die allemaal zelf een transplantatie hebben ondergaan. "Ons streven is om in totaal meer dan 1000 euro op te halen voor het goede doel. Als er nog wat sponsoren bijkomen gaat dat zeker lukken." Omdat iedereen die meedoet zelf een transplantatie heeft ondergaan of er dichtbij mee te maken heeft gehad is het evene ment volgens de schaatser ook een mooie gelegenheid om ervaringen uit te wisselen. "Je merkt datje niet alleen staat, en je kan veel leren van de verhalen van anderen. Het is mooi om te zien dat sport ook in dit geval verbroedert." Door zijn eigen transplantatie weet de Nesselander hoe moeilijk het is om te wachten op een nieuw ge schikt orgaan. "Alles is onzeker, er moet op tijd een geschikte donor komen anders houdt het echt op. Terwijl ik op de wachtlijst stond zijn er vijf mensen die ik kende overle den aan dezelfde aandoening, zij hadden niet zoals ik het geluk dat er een passende match kwam. Voor mij was het een ontzettend angstige tijd." Nu, vijfjaar later verkeert Ou deman weer in blakende gezondheid. "De medische wetenschap heeft het verschil gemaakt tussen de dood en alles weer kunnen doen." Kunstnier De ontwikkeling van de kunstnier kan de vaak lange wachttijd op een donornier dragelijker maken. Oudeman: "Op dit moment is de enige oplossing dialyse. Een behan deling die ontzettend ingrijpend en intensief is. Als er eenmaal een goed werkende kunstnier bestaat, hoeven de patiënten niet elke dag meer naar het ziekenhuis. Ze kun nen de kunstnier als het ware als een soort mobiele telefoon bij zich dragen." Als de ontwikkeling van de kunstnier op deze manier door gaat, kan er in 2017 een bruikbaar model op de markt komen. "Dat zou fantastisch zijn, maar dan moeten er in de komende jaren wel genoeg financiële middelen blijven komen om het onderzoek door te kunnen laten gaan. Daarom is het belang rijk dat er tijdens de IJsstrijd zoveel mogelijk geld wordt opgehaald." Voordat Oudeman gehinderd werd door zijn longziekte was hij een doorgewinterde sportman. "In mijn jeugd was ik altijd al aan het schaatsen, hardlopen en noem maar op. Op een gegeven moment kon dat door mijn aandoening niet meer." De prognose was dat hij een sportief bestaan voorgoed kon vergeten. Het tegendeel gebeurde na zijn trans plantatie. "Ik ben nu sportiever dan ooit. Ik roei, schaats, speel basketbal en geniet daarecht met volle teugen van." Hij ziet zichzelf dan ook als een ambassadeur van donororganen Martijn Oudeman in training. en orgaanvervangende behandelin gen. "Momenteel werk ik vier dagen in de week, op de vijfde dag pro beer ik me zoveel mogelijk voor dit doel in te zetten. Mensen moeten ervan bewust worden dat het ont zettend belangrijk is om je als donor te registreren. Je redt er echt levens mee, daar ben ik het bewijs van." Voor meer informatie en aanmelden: www.ijsstrijd.nl. Vullen, versieren, en dan maar afwachten in welk land je doos terechtkomt. Nesselande - Op basisschool Het Spectrum zijn de kinderen opnieuw Schoen maatje geworden meteen kind uiteen derdewereldland. In een lange optocht liepen ruim 500 leerlingen woensdag 14 november met hun eigengevulde en versierde schoenendoos naar de grote vrachtwagen op de parkeerplaats. Die bracht de dozen naar het verzamelpunt van Edukans in Zevenhuizen, waarna ze naar een ontwikkelingsland worden verscheept of gereden. Op 1 november is de actie in de klassen van start gegaan. In de kringgesprekken werd gesproken over kinderen in ontwikkelings landen en er werd voorgelezen. De kinderen bekeken het Schoenmaat- jesjournaal en een dvd over het uitdelen van de schoenendozen vol schoolspullen, toiletartikelen en speelgoed. Op Het Spectrum zitten meer dan zeshonderd leerlingen; er werden 528 dozen gevuld. Alle kinderen brachten die dozen zelf naar de vrachtwagen van meneer en me vrouw Goudzwaard, de ouders van Loraine uit groep 3. Door middel van een streepjescode die zij op de doos plakten, kunnen de kinderen volgen naar welk land hun doos gaat. Het Spectrum is enthousiast over Actie Schoenmaatjes van stichting Edukans. Kinderen kunnen iets heel concreets doen voor kansarme leef tijdsgenootjes wereldwijd. Boven dien leren ze te delen en worden ze zich bewust van de leefomstandig heden van kinderen die in andere landen leven. Regio - Duizenden vrijwilligers brengen vanaf 1 december tot aan het einde van het broedseizoen in 2015 de hele Nederlandse vogel be volking in kaart voor het Sovonpro- ject Vogelatlas 2012-2015. Iedere vogelaar, ook de beginner, kan mee werken aan dit project. Vandaag, woensdag 21 november en donderdag 29 november wor den om 20.00 uur informatieavon den gehouden in Natuurcentrum Trefpunt Rotta, Hoeksekade 164 in Bergschenhoek. De handleiding voor het tellen is te vinden op www. vogelatlas.nl. Voor meer informatie: ADCZuidhollandnoord@sovon.nl of 06-11018225. Rotterdam - Tafeltennisvereniging Alexandria'66 verzorgde op woens dag 14 november in samenwerking metSportstimulering Prins Alexander en de Nederlandse Tafeltennisbond een spelmiddag voor jonge kinderen om hen kennis te laten maken met deze tak van sport. Ernst Scholvink en Kai Wolff, beiden uit groep 3 van de Fridtjof Nansen School, werden respectievelijk eerste en tweede; derde werd Twan Schoenmakers van Het Spectrum. Uit groep 4 werd Ebru Uslu van de J.A. Bijlooschool eerste; tweede en derde werden Bas van Schaik en Quinten Korsthorst van Het Spectrum. Voor alle kinderen een Table Star diploma. Nesselande - Sinterklaas wacht zondag 25 november een warm onthaal in Boulevard Nesselande. Het feestge druis barst om 12.00 uur los op het Maltaplein. Na een klein uurtje zin gen en dansen met de DJ-piet komen de andere pieten aan op het plein. De kinderen wordt aangeraden alvast te beginnen met oefenen voor de 'Pieten Road Show': alle liedjes komen aan bod. Om 13.45 uur wordt Sinterklaas verwacht. Alle kinderen én hun ouders zijn van harte welkom. Nesselande - In de Kristal start in januari een cursus yoga 55+. De cursus wordt gehouden op don derdag van 11.00 tot 12.00 uur. Het betreft een les Hatha yoga, een milde vorm van yoga. De do cent houdt rekening met zowel de mogelijkheden als de onmogelijk heden van de beoefenaar en is er ruimte voor alternatieven. Voor meer informatie en aanmelden: 010-251 89 88 of www.curzusenzo.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 25