kl likk en "Het maakt niet uit wat er rijdt, als er maar iets rijdt" Alzheimercafé Zuidpias "Geen stadse fratsen in Zuidpias" Vierhonderd huizen is te veel HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS 21 NOVEMBER 2012 9 Reizigers moeten buiten de spits op zoek naar alternatieven Structuurvisie focust op dorps karakter gemeente dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Odon Hoogendoorn Zuidpias - Buslijn 383 rijdt vanaf 9 december waarschijnlijk alleen nog maar in de spits. De lijndienst die via Moerkapelle en Zevenhuizen Nieuwerkerk aan den IJssei aandoet, wordt in de daluren te weinig gebruikt. Reiziger Cis- ka van Elswijk baalt van het besluit: "Hierdoor moet ik straks stoppen met mijn vrijwilligerswerk in Nieuwerkerk." Volgens de gemeente Zuidpias is de reisbeperking 'teleurstellend' en wordt de komst van een mogelijke buurtbus onderzocht. Door Lieuwe Jan Hettema Grote vrachtwagens passeren de verlaten bushalte van Moerka pelle. Een nog gele bananenschil verraadt dat hier kortgeleden wel volk te vinden was. "In de och tend staat het hier vol met scho lieren," bevestigt een oudere man. Hij wijst naar een tiental fietsen. "Maar overdag staat hier bijna niemand." De nieuwe dienstrege ling lijkt hem niet te deren. Tot hij zich realiseert dat het gemeente huis in Nieuwerkerk staat. "Ach, er zijn nog taxi's...", glimlacht hij vertwijfeld. Ciska van Elswijk, vrijwilliger bij VEDJ, is er 'goed kapot' van. Een paar keer per maand reist ze van Moordrecht - In de Zespunt aan de Molenlaan 1 vindt op don derdag 29 november een Alzhei mer Café plaats met als thema 'het Mantelzorgsteunpunt'. Be langstellenden zijn welkom van Zevenhuizen naar Nieuwerkerk om daar de Kidzclub te verzorgen. Straks moet ze via Rotterdam of Gouda reizen. "Omdat ik eerst mijn dochtertje van school moet halen, red ik het straks nooit om op tijd in Nieuwerkerk te zijn." Desondanks ziet ze wel in dat de provincie en Arriva een punt hebben. "De bus zit inderdaad nooit bomvol, maar er zitten wél altijd mensen in. Daarom maakt het ook niet uit wat er rijdt, als er maar iets rijdt." Onduidelijke toekomst In de Connexxion-bus is geen in formatie te vinden over het nade rende afscheid van de groene bus én de ritjes buiten de spits. "Nee, dat wist ik niet", zegt een 17-ja- rige hbo-student. Hij reist elke dag 19.30 tot 21.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. Voor meer informatie of voor vragen over vervoer: 0180-310050. van Moerkapelle naar Rotterdam. "Dan wordt het lastig om op tijd op school te komen. Misschien moet ik straks maar op de fiets gaan", grapt hij. "Ik kan het ergens wel begrijpen, want er reizen overdag maar weinig mensen met deze bus." Als alternatief zou de busmaat schappij kleinere bussen kun nen inzetten, bedenkt de student. "Maar hoe moet het dan wanneer het opeens druk is? Dan is zo'n bus weer te klein." Ook SP-fractievoor- zitter André Muller ziet heil in de kleinere buurtbus, met aangepaste routes. "Dan is er toch nog een ver binding tussen de dorpen, want nu wordt reizen voor mensen zonder auto moeilijk gemaakt." De lokale SP-afdeling gaat een handtekenin genactie in Zevenhuizen en Moer kapelle starten, om de provincie ervan te overtuigen de lijndienst te behouden óf buurtbussen in te zetten. Omdat ook de gemeente laat weten dat het eerder al aan Arriva 'de wens kenbaar heeft gemaakt' om de huidige dienstregeling te houden, is er misschien toch nog toekomst voor de bus. Vrijwilliger Ciska van Elswijk hoopt in ieder geval dat er snel een goede oplossing komt. "Ik vind het vooral zo erg voor dat oude vrouwtje dat bijna dagelijks van Nieuwerkerk naar Zevenhuizen reist. Haar man zit daar in een verzorgingstehuis, maar hoe moet zij hem straks nog bezoe ken?" Zuid plas - De leden van de commissie Ruimte hebben 13 november inge stemd met de structuurvisie Zuidpias 2030. Hierin staan de grote lijnen en doelstellingen die de gemeente de komende jaren op ruimtelijk gebied wil nastreven. Hoewel de visie op positieve reacties kon rekenen, waarschuw den verschillende politieke partijen voorde ambitieuze doelstellingen op het gebied van woningbouw. Ook waren de meningen over de toekomst van het openbaar vervoer in Zuidpias sterk verdeeld. Moordrecht - Stichting Dorpsbelangen Zuidpias vindt dat de woningbouw plannen van de gemeente moeten worden bijgesteld. Gebeurt dit niet, dan worden bestaande woningen minder waard, waarschuwen de initiatiefne mers van de stichting, enkele verontruste inwoners van Moordrecht. Door Erwin van 't Hof De structuurvisie draagt een dui delijke titel: Ruimte voor dorps wonen in de Randstad. Eén van de belangrijkste doelstellingen is volgens de gemeente dat de vier dorpen in Zuidpias de komende decennia hun landelijke karakter behouden. Daarnaast moeten er de komende twintig jaar elk jaar vierhonderd nieuwe woningen ge reed zijn. Dirk Uittenbogaard (TON) vroeg zich hardop af of dit wel een i m haalbare wens is. "Ik hoop niet dat dit betekent dat we nu blindelings om ons heen gaan bouwen. In deze moeilijk economische tijd is het be langrijk dat dit zorgvuldig gebeurt." De economische gebeurtenissen in de afgelopen jaren hebben volgens hem voldoende aangetoond dat de toekomst moeilijk te voorspellen is. "De crisis werd ook niet door iedereen voorzien. Natuurlijk is het goed dat we een visie opstel len, maar we moeten wel flexi bel kunnen zijn in de uitvoering." Wethouder Rinus Bosman sprak geruststellende woorden. "Ik snap dat we de toekomst niet kunnen voorspellen, en we moeten al tijd op zoek gaan naar het juiste maatwerk. We moeten om de paar jaar zeker kijken of deze visie nog actueel genoeg is." De wethouder verwacht in tegenstelling tot de politieke partij wel dat er in de toekomst voldoende vraag zal zijn naar de te bouwen woningen. "We zitten nu in een economisch dal, maar ik ben ervan overtuigd dat we daar een keer uit gaan komen. Op dat moment zou het vervelend zijn als we plotseling met een woning- schaarste te maken krijgen." Metro André Muller (SP) stoorde zich aan de geringe aandacht voor de ont wikkeling van het openbaar ver voer in de nieuwe structuurvisie. "Als er in de toekomst nog meer huizen worden gebouwd, moeten we er wel rekening mee houden dat al deze mensen vervoerd kun nen worden." Momenteel ontstaan er volgens het commissielid al te veel verkeersopstoppingen in de regio. "Ik denk dat het een goede oplossing is om bijvoorbeeld de metro bij Nesselande verder door te trekken. Op deze manier kun nen veel mensen op een efficiën tere manier vervoerd worden dan met ons huidige netwerk van bus sen." Het CDA gaf aan deze visie op het openbaar vervoer te steunen. De steun voor een eventuele me trolijn door Zuidpias werd door de politiek echter niet breed ge dragen. Met name Ginus Aalder- ink (WD) reageerde fel op het voorstel van Muller. "We willen in deze gemeente juist het lande lijke en dorpse karakter behouden. Daar horen stadse fratsen zo als een metrobaan echt niet bij." Volgens de Moordrechtenaren laat de gemeente de woningbouw te veel aan de markt over, waardoor op de verkeerde plekken wordt ge bouwd, en de gemeente blijft zit ten met dure bouwgrond. "De ren te en afwaardering van deze grond gaat de burgers van de gemeente Zuidpias op termijn miljoenen eu ro's aan extra belastingen kosten", zo is te lezen in een persbericht. Verder stelt het bericht dat er voor de bevolkingsgroei geen vierhon derd huizen per jaar nodig zijn. Zestien woningen per jaar zou vol gens cijfers van de provincie Zuid- Holland voldoende moeten zijn, zo laten de bezorgde Moordrechtse burgers weten. Van half augustus tot 26 sep tember bestond de mogelijkheid voor burgers en organisaties om op de Structuurvisie te reageren. In de zienswijze die de Stichting Dorpsbelangen Zuidpias indiende, zag de gemeente geen aanleiding om de ontwerp-Structuurvisie aan te passen. De vaststelling van de ontwerpvisie staat op de agenda van de gemeenteraad van 27 no vember. Over drie weken is de Connexxion-bus ingeruild voor de variant van concurrent Arriva. Hoveniersbedrijf

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 9