Schoonheid tussen de narigheid I Kerstmarkt in Kleine Kerkje Mini-koks bij Beth-San Nieuwsfotograaf Bart Jansen in finale ANP-talentenjacht BRAinS kinderen worden circusartiest GiMMeTHa LiGHT Gratis baby inloop spreekuur HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 28 NOVEMBER 2012 11 Juli jongstleden schreef ik er al een column over: mijn reis naar Is raël en de Palestijnse gebieden. Afgelopen zomer was ik daar een week om de situatie met eigen ogen te zien. Zoals beloofd zou ik ver slag doen: in de kersteditie volgt een uitgebreid stuk. Maar ik heb, on danks de korte reis, indrukken genoeg opgedaan om er een boek over te schrijven. Met andere woorden: een krantenpagina is te klein. Toch wil ik jullie zo min mogelijk onthouden. De afgelopen weken ging het weer mis in de regio die ik bezocht. Door de berichtgeving vergeet ik soms bijna hoe mooi dat gebied was. Dit stuk schreef ik over mijn laatste dag in het Midden-Oosten: Het geluid van een op volle toeren draaiende ma chine klinkt als ik de bus instap. Het is de airco. "Morgen horen we iets soortgelijks", denk ik ter wijl ik ga zitten, "als we opstijgen in Tel Aviv om naar Schiphol te vliegen." Mijn reisgenoten en ik gaan dan terug naar huis, waar de weersomstan digheden minder goed zijn maar waar iedereen gelukkig relatief vreedzaam naast elkaar leeft. Nu rijden we weg uit Canada Park. Eitan Brons- tein, die de organisatie Zochrot oprichtte, heeft ons rondgeleid door het park in de Westelijke Jordaanoever. Zochrot doceert mensen over nak- bah, de voor Palestijnen rampzalige afloop van de oorlog in 1948. Bronstein wil laten zien dat Israël er van alles aan doet om de sporen van Palestij nen in dit park te wissen. We lopen over keurig aangelegde paadjes naar een vervallen gebouw dat volgens de borden een Romeins badhuis is. 'Geschiedvervalsing', stelt Bronstein. Hij pakt een stapel foto's. Zwart-wit foto's uit de jaren veertig met het vervallen gebouw afgebeeld. "Dit is een Palestijns huis waaruit de bewoners zijn verjaagd door Israëlische soldaten in 1948." Het conflict is zo schimmig datje soms de schoon heid van het gebied vergeet. De bus koerst rich ting Deir Aban, een vervallen en verlaten dorpje waar de wortels liggen van de familie van één van mijn reisgenoten. Op slippers klauteren we de helling op waar het inmiddels geruïneerde dorp is gelegen. De omgeving is prachtig met bloei ende cactussen en oude amandelbomen. Boven op de berg staat een johannesbroodboom. Aan de takken bungelen zwarte, peulvormige vruch ten. "Bij johannesbroodbomen is het net als bij ons. De mannetjes stinken en de vrouwtjes bren gen vruchten voort", las ik in een boek van Meir Shalev. De taal waarin Shalev zich uitdrukt over de natuurrijke omgeving van de hoofdpersoon is oogstrelend. Kon ik dat maar, dan had ik Deir Aban met net zulke prozaïsche precisie omschre ven zodat ieder die het leest verlangt om naar die plek toe te gaan om te vóelen, zien en ruiken hoe het is. De volgende dag, in het vliegtuig, klinkt inderdaad weer het geluid van een op volle toeren draaiende machine. Het is de vliegtuigmotor. Na lang onder vragen en nog langer wachten mocht mijn groep langs de douane. Vermoedelijk zien ze mij liever niet terugkeren naar dit land; het lijkt alsof toe risten die voor de heiligdommen komen welkom zijn en mensen die komen om de politieke situ atie te ervaren niet. Maar als mijn woordenschat dusdanig getraind is dat ik oogstrelende poëzie kan produceren, ga ik terug. Wanneer het is, weet ik niet, maar als het moet beklim ik met een wan delstok de helling die naar Deir Aban leidt. Zevenhuizen - In het Kleine Kerkje aan de Dorpsstraat 139 wordt op vrijdag 7 december van 16.00 tot 21.30 uur een kerstmarkt gehouden. Er worden kaarsen verkocht voor het Hospice IJsselThuis en kerstkaarten van Unicef. Verder kan men een keuze maken uit kerststukjes, deur en tafelkransen, allerhande kerst artikelen en tweedehandse boeken en zijn ook de bekende kerstkoekjes wederom verkrijgbaar. Voorts is er een verloting voor het onderhouds- fonds van het kerkgebouw, dat on der monumentenzorg valt. Nieuwerkerk aan den IJssel - Foto journalist Bart Jansen (24) uit Nieu werkerk aan den IJssel is door naar de finale van 'I Love The News', de talentenjacht voor nieuwsfotogra- fen die de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF) en het ANP dit jaar voor het eerst houden. Jansen fotografeert met enige re gelmaat voor Hart van Holland. Volgens juryvoorzitter Rimmer Mul der vielen de vier finalisten op door hun eigenzinnige benadering van foto-onderwerpen. Op 4 december kiest de jury welke twee kandidaten bij ANP Foto een paar maanden in tensief zullen worden begeleid door ervaren topfotografen en fotore dacteuren. Meteen fotoreportage overeen actueel thema hoopt Jansen op 4 december de prijs binnen te slepen. Moerkapelle - De kleuters van groep 1a/2a van de Rehobothschool sloten het thema 'eten en drinken' af met een bezoek aan woonzorgcentrum Beth-San. De mini-koks mochten een spiesje van gezonde hapjes maken. Ook namen ze een kijkje in het restaurant, waar de bewoners van Beth-San zojuist zaten te eten. Nieuwerkerk aan den IJssel - Onder leiding van Gerda Schilt studeerde een aantal kinderen in vier midda gen diverse circusacts in. Op woens dag 23 november verzorgden de artiesten van Circus Bambino ver volgens in basisschool De Terp een geslaagd optreden voor een hoog- Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij Stichting Jeugdwerk zijn de voorbereidingen voor het feest op het Raadhuisplein in de nacht van 31 december 2012 op 1 ja nuari 2013 alweer in volle gang. Vrijwilligers die willen helpen ach-ter de bar of in de garderobe wordt gevraagd contact op te nemen met allard@jeugdwerk- zuidplas.nl. geëerd publiek. Op dezelfde middag gingen 26 kin deren van start met de activiteit Brooddeeg van BRAinS. De kinderen boetseerden er allerlei figuren van die deze week versierd zullen worden. Voor meer informatie: www.jeugd- werkzuidplas.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - De kinderfysiotherapeuten van kinder- fysiotherapie M en M houden zater dag 1 december hun maandelijkse, vrij toegankelijke, babyspreekuur. Belangstellenden zijn welkom tus sen 10.00 en 12.30 uur in de prak tijk aan de Kerklaan 81a. Voor meer informatie: 0180-313045 of www.kinderfysiotherapiemenm.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 11